Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Němečtí stíhači byli jako vlčí smečka, vzpomíná bývalý letec. V kokpitu amerického bombardéru B-24 Liberator prožíval největší drama svého života

22.11.2014
Němečtí stíhači byli jako vlčí smečka, vzpomíná bývalý letec. V kokpitu amerického bombardéru B-24 Liberator prožíval největší drama svého života

Autor: Muzeum Komenského Přerov

Popisek: Shluk kolem stále žijícího letce, zajatého při bombardování v roce 1944. Válečné události připomíná výstava v Přerově.

FOTOGALERIE Sedmdesát let od bombardování a leteckých bojů nad Přerovskem si koncem týdne připomněli lidé z Přerova v tamním Muzeu Komenského. Mohou si prohlédnout rarity, které připomínají tehdejší válečné boje. O tom, co zažil, přijel vyprávět i jeden z letců, kteří v roce 1944 byli přímo ve vzdušné bojovné vřavě a dostali se do zajetí.

Obdivovat například části zřícených letounů, německou přilbu se sluchátky a krčními mikrofony nebo záchrannou vestu, německý letecký padák či těžké letecké boty mohou nově obdivovat návštěvníci přerovského muzea. Kdo přišel na zahájení výstavy, mohli si vyslechnout i vzpomínky přímého účastníka vzdušných bojů, Američana Hjalmara Johansson, kterému tehdy bylo devatenáct. Dnes je mu devětaosmdesát let a žije v New Jersey. 

„Němečtí stíhači byli jako vlčí smečka, která útočí ze všech stran na toho nejslabšího jedince. V kokpitu amerického bombardéru B-24 Liberator jsem prožíval největší drama svého života,“ tak letec vzpomíná na největší leteckou bitvu z prosince 1944, kdy začali ztrácet palivo a jeden z motorů začal hořet. Jednoduchá kořist pro německé stíhačky. Startovali tehdy v šest ráno v Bari na jihu Itálie, aby nakonec zaměřili jako cíl odertalské olejové rafinérie. Podstatné podle něj je zdůrazňovat, že posádky amerických letounů tvořili dobrovolníci.  Nešlo o muže odveden do armády, ale šli do ní dobrovolně.

Nakonec v nejdramatičtějším okamžiku vyskočil s padákem a zachránil se, aby ho s kolegou hned zajali Němci, a to na pět měsíců. Osvobozen byl až koncem dubna 1945 ruskými vojáky. I pro ně se ovšem stal zajatcem.

Z akce i celého setkání v Přerově byl dojat. „Mám tu možná více přátel než ve Spojených státech. Domů povezu dobrou zprávu, že Češi jsou k Američanům přátelští a pomáhají jim,“ uvedl a poděkoval mimo jiné za péči o památníky.

Jak to bylo s bombardováním Přerova

Letos uplyne sedmdesát let od doby, kdy si obyvatelstvo českých zemí v předposledním roce druhé světové války muselo nedobrovolně přivykat zvuku sirén, ohlašujících nebezpečí leteckých náletů. Při tom se občas stávalo svědkem často dramatických utkání mezi spojeneckými bombardovacími svazy a protivzdušnou obranou nacistického Německa.

V hledáčku spojeneckých leteckých stratégů se v té době ocitla především centra průmyslu paliv Třetí říše, jejichž zničení mělo přispět (a vskutku částečně přispělo) k rychlejší porážce Německa a tím i konci války.

Letecká bombardovací ofenzíva, známá také jako „bitva o benzín“, se začala našich zemí – respektive území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava - dotýkat od května roku 1944. Na síle však začala nabírat o dva měsíce později, kdy nově vytvořená americká 15. letecká armáda mohla začít využívat základen v jihovýchodní Itálii, které jí umožnily zasáhnout dosud nedostupné nejvýznamnější rafinerie syntetického paliva v Horním Slezsku.

Trasy bombardovacích svazů, které čítaly stovky čtyřmotorových bombardérů B-24 Liberator a „létajících pevností“ B-17, krytých početným stíhacím doprovodem, vedly k hlavním slezským cílům přes moravskou část Protektorátu Čechy a Morava. Stejně jako nad slezskými průmyslovými oblastmi byly i nad Moravou napadány německou protiletadlovou obranou i jednotkami stíhačů Luftwaffe, snažících se odvrátit hrozící „palivový kolaps“ německého válečného soustrojí.

Výstava o bojích v oblacích

Také nad Přerovskem, jehož osudy se v souvislosti s nastíněnými událostmi snaží přiblížit výstava Muzea Komenského v Přerově, připravovaná ve spolupráci s přerovskou pobočkou Svazu letců ČR, došlo k četným soubojům v oblacích. Z oblohy padaly sestřelené letouny a na padácích se snášeli ti šťastnější ze spojeneckých i německých letců, kterým osud přál přežít zánik svých strojů.

Trosky prvého amerického bombardéru dopadly na Přerovsku 22. srpna nedaleko Nových Dvorů na Lipensku. Regionu v dolním Pobečví se však výrazně dotkly události největší letecké bitvy nad Protektorátem, kdy mrazivého 17. prosince dopadly do katastru hanáckých obcí Troubek nad Bečvou, Rokytnice a Kokor pozůstatky tří amerických „čtyřmotoráků“ B-24J. Stejný osud následovalo nad Přerovskem i několik jejich německých vzdušných soupeřů.

Tragédie se netýkala jen letců. Umírali obyvatelé, sesouvaly se domy

Výstavní projekt se zaměřuje nejen na dramatické osudy zmíněných strojů a jejich posádek, ale také dalších, pro obyvatele centra regionu ovšem tragičtějších důsledků bombardovací ofenzívy. I samotný Přerov se totiž vzhledem k přítomnosti pro německou válečnou výrobu důležitého podniku Optikotechna a také k jeho poloze na železničním dopravním uzlu ocitl v seznamu „záložních“ cílů stratégů 15. letecké armády.

S tímto neblahým faktem se Přerované seznámili 20. listopadu 1944 před druhou hodinou odpoledne, kdy na město vyprázdnilo své pumovnice 26 čtyřmotorových bombardérů (B-24J). Během několika minut se sesunulo k zemi či bylo neopravitelně poškozeno patnáct domů, třináct osob zahynulo a třicet dva bylo vážně zraněno.

Výstava v Muzeu Komenského v Přerově přibližuje popisované události formou originálních trojrozměrných exponátů – jde o části sestřelených strojů, pozůstatků po bombardování -, dále dobových fotografií, map a písemných svědectví. Využívá také modely a atraktivní dioramatické rekonstrukce. Výstavu bude možno zhlédnout do 15. března 2015.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace