Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nezapomenutelný idol žen a dívek přežil úraz hlavy a páteře i ohrožení letadlem. Osm let bojoval o život. Co ho nakonec zabilo? Tajnosti slavných

17.11.2014
Nezapomenutelný idol žen a dívek přežil úraz hlavy a páteře i ohrožení letadlem. Osm let bojoval o život. Co ho nakonec zabilo? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Pavel Novák byl jako dynamo. S neuvěřitenou energií celý život vystupval a stejně urputně se i rval osm let o život se zákeřnou rakovinou

Složil přes sedm písniček, napsal 2000 textů a osm knih, vydal stovky singlů a tři desítky alb. Ročně zvládl 650 koncertů. Nezapomenutelný Pavel Novák přežil pár vážných úrazů a osm let bojoval o život s několika nebezpečnými nemocemi. Jedna z nich ho nakonec dostala.

Hvězda Pavla Nováka vyšla v 60. letech minulého století, kdy významně přispěl k masovému prosazení rockového mužského pěveckého stylu. V roce 1967 se stal bronzovým slavíkem a v roce 2002 oslavil 40. výročí svého působní v české populární hudbě. To už ale na něj zaútočila zákeřná nemoc, s níž bojoval dalších osm let. Dokázal zvládnout hodinu a půl na jevišti, přestože se právě vrátil z další chemoterapie. Přesto nakonec boj o život prohrál.

Začátky jazzového zpěváka

Idol žen všech generací se narodil 10. března 1944 v Přerově a zpívat začal již během studia na přerovském gymnáziu v roce 1961, se souborem tradičního jazzu Dixieland Přerov, s nímž také natočil v roce 1962 svou první rozhlasovou nahrávku. V roce 1964 se stal jedním ze spoluzakladatelů skupiny Synkopa, s níž natočil o dva roky později velice úspěšnou píseň Vyznání, jež v rozhlasové Houpačce překonala všechny dosavadní rekordy.

Již během studia na gymnáziu začal Pavel Novák zpívat s přerovskou jazzovou kapelou

Již během studia na gymnáziu začal Pavel Novák zpívat s přerovskou jazzovou kapelou

Po maturitě studoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci biologii a tělesnou výchovu. Současně už ale působil nejen jako zpěvák, ale i jako skladatel a textař a natáčel mimo jiné i s Ostravským rozhlasovým orchestrem či Tanečním orchestrem Československého rozhlasu (TOČR). Jeho Nádhernou lásku, Pihovatou dívku, nebo Malinkou si lidé zpívají dodnes.

Věrný vojáček k zulíbání

Na univerzitě absolvoval v roce 1967 a vzápětí založil svou první skupinu Vox. Následovala sice vojenská služba, ta však jeho kariéru zastavit nedokázala. Kluk jako panenka se sametovým pohledem, ve vojenské uniformě, brnkal na romantickou strunku ženských duší a davy fanynek bez rozdílu věku šílely. Velkým romantikem byl Novák nejen ve svých písních, ale také v duši. V pouhých dvaceti letech se oženil se svou první láskou, tehdy sedmnáctiletou Olgou, a krásný vztah jim vydržel po celý život. Měli spolu děti Pavla, Olgu a Tomáše a pět vnoučat.

Při pohledu na hezkého romantika v zeleném šly všechny fanynky bez rozdílu věku do kolen

Při pohledu na hezkého romantika v zeleném šly všechny
fanynky bez rozdílu věku do kolen

Jak se rodí rocker

S Voxem působil Novák zhruba deset let a poté založil skupinu Proto, v níž se obklopil mladými rockovými hudebníky a natočil s nimi mimo jiné i úspěšnou skladbu Morava. Pak ale přišel rok 1989, jeho písničky se přestaly hrát a dříve populární zpěvák zmizel z médií. Vzdát se ale rozhodně nemínil. Začal vystupovat s vlastní skupinou Family a velkou část svých koncertních aktivit směřoval na koncerty pro děti. Za více než čtyři desetiletí na domácí hudební scéně vystupoval a natáčel prakticky se všemi špičkovými domácími orchestry.

Pavel Novák patří k průkopníkům rockové hudby u nás

Pavel Novák patří k průkopníkům rockové hudby u nás

Pavel Novák koncertoval v Německu, Francii, USA, Austrálii, Mongolsku, Polsku Jugoslávii i Belgii a napsal několik knih, mimo jiné Jak jsem zpíval klokanům, Vyznání či I smrt se bojí... Za vlastní tvorbu mu hudební vydavatelství Panton udělilo dvakrát Zlatý štít. Vydával alba i v angličtině a němčině, získal Bratislavskou lyru, Děčínskou kotvu, Cenu televizních společností z Belgie, východního Německa i Bulharska. Na koncertních pódiích stál sedmačtyřicet let, během nichž absolvoval více než 27 000 vystoupení.

Tvrdý boj o život

Kromě úrazů hlavy, krční páteře a ohrožení letadlem při natáčení klipu, které jako zázrakem zvládl bez trvalých následků, trpěl vysokým tlakem, tachykardiemi a obezitou, s níž se kvůli narůstajícím obtížím rozhodl vypořádat velmi razantně – během několika dvaačtyřicetidenních hladovek zhubl o třicet kilogramů. V létě a na podzim roku 2000 podstoupil dvě těžké operace, při nichž mu byl odstraněn zhoubný nádor prostaty. Zákeřná nemoc včetně metastáz zaútočila několikrát znovu – v letech 2003, 2005 a 2008 musel opakovaně podstoupit chemoterapii, která ho připravila o vlasy, obočí a řasy. Drastická léčba však měla ještě další, mnohem závažnější vedlejší účinky, zpěvák trpěl velkým úbytkem hemoglobinu, což způsobovalo nedostatek kyslíku v organismu.

V 90. letech založil vlastní skupinu Family a zaměřil se na vystoupení pro děti

V 90. letech založil vlastní skupinu Family a zaměřil se na vystoupení pro děti

Přesto dokázal udýchat i hodinu a půl dlouhé vystoupení, zpíval a mluvil na jevišti přímo po návratu z chemoterapie. V jeden den stačil dvě dopolední vystoupení pro děti, pak si odskočil na kapačky a večer už stál na jevišti na druhém konci republiky. „Ba jo, trochu jsem ubral,“ řekl Šárce Kubelkové při natáčení 13. komnaty v roce 2008, „místo šesti padesáti koncertů jich mám letos naplánovaných už jen šest stovek.“ O své nemoci hovořil naprosto otevřeně. „Přišel jsem dost pozdě, mám za sebou dvě operace, ozařování, hormonální léčbu a teď třetí sérii chemoterapie. Napsal jsem o tom knihu, jestli pomůže aspoň jednomu člověku, aby tuhle nemoc nepodcenil, pak splnila účel.“

Sportovec do posledního dechu

Bývalého učitele tělocviku nezapřel, ani když už mu bylo hodně ouvej. Na lyže během natáčení pro Českou televizi nedošlo, a tak se alespoň vyhoupl na koně. „Doktoři to nevidí rádi. Ani to moje bruslení a lyžování. Kdybych spadl, byla by to velká komplikace. Ale já chci žít naplno, dokud to jde,“ řekl bez emocí a dokazoval to na každém kroku. Byl tak akční, že by mu vážnou nemoc sotvakdo uvěřil. Svůj podíl na tom zřejmě měl i léčitel Jiří Vojáček, nejspíš ale bral své pocity a bolesti jako „svou“ věc. Nechtěl, aby se jeho blízcí trápili.

Vystupoval do poslední chvíle, dokonce šel na pódium rovnou z chemoterapie

Vystupoval do poslední chvíle, dokonce šel na pódium rovnou z chemoterapie

Na otázku, zda se bojí smrti, Pavel Novák odpověděl: „Nebojím, i když bych nerad, aby to moc bolelo. Já beru konec jako fakt. Žádný tu nejsme napořád. Myslím, že nezáleží na tom, jak dlouho tu člověk je, ale jestli byl něco platný.“ Zemřel 11. února 2009, dvě hodiny po převozu do přerovské nemocnice. Ačkoli mezi nejjasnější hvězdy hudebního nebe nepatřil, mohl se pochlubit jiným úspěchem. Byl totiž umělcem, na jehož dětská vystoupení v Brně byly lístky vyprodány nejrychleji ze všech.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská