EXKLUZIVNĚ Neuvěřitelný život jedné z nejkrásnějších Češek. Musel ji zachraňovat premiér
02.11.2014
Foto: archiv PP
Popisek: Navzdory nemalým hereckým ambicím Pavlína Pořízková odmítla stát se jen další Bond girl po boku Pierce Brosnana
ROZHOVOR Osud slavné české topmodelky Pavlíny Pořízkové, jejíž proslulosti dosáhla jen Eva Herzigová, by vydal na několik románů. Kdyby se skutečně neodehrál, leckdo by se právem mohl domnívat, že jde o příliš vykalkulovaný happy end. Příběh o tom, jak se chudá hubená holka z Přerova stala vůbec první českou supermodelkou a jednou z nejslavnějších žen světa, je opravdu téměř neuvěřitelný.
Pavlíně Pořízkové byly teprve tři roky, když její rodiče emigrovali kvůli ruské okupaci do Švédska a doufali, že se brzy vrátí. Po mnoha marných pokusech získat dceru a v situaci, kdy byli doma odsouzeni za opuštění republiky, se uchýlili ke krajním řešením. V cizině zahájili protestní hladovku a díky tomu získali velkou podporu médií i veřejnosti. Ani to však nepomohlo. Proto se nakonec rozhodli unést malou Pavlínu letadlem, s pomocí švédských pilotů. Jenže akce byla prozrazena a matka Pavlíny, v té době těhotná, byla zadržena policií a uvězněna. Nezdařil se ani následný pokus o únos ze strany Pavlínina otce. Trvalo několik let, než se v cizině podařilo dát rodinu dohromady.
Odvážný premiér
Zásadní podíl na tom měl Olof Joachim Palme, jedna z nejvýznamnějších osobností švédské politické scény. Stojí za to připomenout, že také jeho život byl velmi dramatický, v roce 1986 byl na vrcholu své bohaté politické kariéry zavražděn. Jeho smrt vyvolala v celé Evropě skutečný šok. Palme měl jako levicově orientovaný politik úzké vazby na Československo. Při pobytu v Praze pomohl jedné ze zdejších studentek, formálně se s ní oženil, a tím jí umožnil legálně vycestovat.
Palme se také výrazně angažoval proti okupaci Československa, prezidenta Gustava Husáka dokonce nazval diktátorskou kreaturou. V roce 1974 přispěl k tomu, že mohla Pavlína s matkou a malým bratrem, který se mezitím narodil, konečně vycestovat do Švédska. Kvůli vážnému traumatu z dlouholeté ztráty rodičů ale trpěla těžkými depresemi a úzkostmi, kvůli nimž se dokonce později na čas uchýlila k drogám a antidepresivům.
Kontrakt snů
Ve čtrnácti letech nastal v jejím životě zásadní obrat. Díky mimořádné kráse, kterou zdědila po své matce, se o ni zajímaly modelingové agentury, a tak načas skončila v Paříži, kde získala první prestižní zakázky. Její skutečně hvězdná kariéra supermodelky ale začala, až když se přestěhovala do Spojených států. Po sérii fotografií na titulních stránkách neznámějších módních magazínů získala kontrakt snů s kosmetickou firmou Estée Lauder, který jí přinesl slávu i bohatství. Jenže časem se dostavilo rozčarování a únava. Pavlína se otevřeně přiznala, že práci modelky z duše nesnášela a nemohla ji dál vykonávat. „Potom co jsem to dělala patnáct let, bylo mi fyzicky špatně, když jsem měla jít do práce,“ svěřila se později.
Kontrakt s kosmetickou firmou nakonec skončil a ona se pokusila seberealizovat jako herečka. Z filmů, které natočila, jsou nejznámější Její alibi v režii B. Beresforda nebo Arizona Dream Emira Kusturici. Je zajímavé, že přes svoji touhu uplatnit se ve filmu odmítla stát se partnerkou Pierce Brosnana ve slavné bondovce Zlaté oko. Sama natočila komedii ze světa modelek Spolubydlící.
Kráska a zvíře
Dalším mezníkem jejího života se stalo osudové setkání se zpěvákem skupiny The Cars Ricem Ocaskem. Mimochodem, jeho rodiče pocházejí také z Československa. Vášnivé milostné vzplanutí média popisovala jako lovestory mezi kráskou a zvířetem, jíž nedávala dlouhého trvání. Jenže ženatý Ric se kvůli ní rozvedl a přes věkový rozdíl šestnácti let a jeho rozhodně neatraktivní vzhled jsou spolu šťastni dosud.
Paulina Porizkova, jak jí znají v Americe, je stále krásná žena
Naopak za špatné partnerství po čase Pavlína označila kontrakt s kosmetickou firmou. „Vzali se dva špatní partneři,“ poznamenala s úsměvem. V těchto dnech pobývá jedna z nejkrásnějších žen světa v Praze, aby zde pokřtila knihu, kterou o ní napsala její kamarádka Martina Formanová.
Martina Formanová: Pavlínin příběh je tak neuvěřitelně dramatický, že bych si ho od stolu prostě nevymyslela
Právě vychází vaše nová kniha Případ Pavlína. O čem je děj šesté knihy, která vám vyšla na konci října?
Jedná se o skutečný příběh, a tentokrát nikoli můj. V něčem mi byl důvěrně blízký, a v něčem byl zas tak neuvěřitelně dramatický, že bych si ho od stolu prostě nevymyslela.
Jak jste přišla na nápad zpracovat románově příběh Pavlíny Pořízkové?
Velmi brzo poté, co mi Pavlína začala vyprávět útržky z dětství a začátků své kariéry.
Byl nějaký silný moment, který vám utkvěl v hlavě více než vše ostatní?
Těch momentů bylo mnoho. Ale asi nejsilnější bylo, když jsem loni v létě jela do České republiky a v badatelnách archívu četla svazky, které na rodinu Pořízkových vedla StB. Najednou jsem měla všechny výslechy den po dni, a fotky, k nimž bych se jinak nikdy nedostala. No a vzápětí jsem jela do Prostějova, abych viděla na vlastní oči některá místa, kde se odehrává děj, a tam mi taky celý příběh ožil jako film.
Jaká byla komunikace s Pavlínou a jejími rodiči?
S Pavlínou jsme vycházely skvěle od chvíle, kdy jsme se potkaly. Co mě překvapilo, bylo, že i její máma bydlí v New Yorku, no a k mému úžasu Pavlínin bratr žije dvacet minut od nás. S panem Pořízkou jsme si čile korespondovali.
Měla jste prostor pro vlastní autorskou fikci nebo je to kniha svým způsobem dokumentární?
Jedná se o román založený na skutečnosti. Je v něm dané drama, a já si vychutnávala kořenit ho erotickými scénami a humorem.
Případ Pavlína vychází jen pár dní před výročím dvaceti pěti let od 17. listopadu, jak vnímáte uplynulé čtvrtstoletí?
No, když to takhle říkáte, tak hlavně vnímám, že asi lidem polezou krkem všechny ty historické dokumenty a příspěvky k výročí. Ráda bych zdůraznila, že ačkoli politika hraje v knize svým způsobem důležitou roli, jedná se o komplikovaný příběh plný vášně.
Vaše knihy patří k velmi oblíbeným, jak to vnímáte a chystáte se nechat je přeložit a vydat třeba i v jiných zemích?
Pavlína Pořízková patří v Americe k ikonám; myslím, že u nás se ani netuší, jak závratná její kariéra byla. Přes pět titulních stránek a svého času nejvyšší kontrakt s kosmetickou firmou (s Estée Lauder na 6 milionů dolarů - pozn. red.). Takže tam už je o knížku zájem teď.
Už máte námět na příští knihu, a jaké jsou vaše nejbližší pracovní plány?
Pro americký trh budu muset knížku mírně upravit, abych vysvětlila situaci a náladu v Československu, takže zatím o dalším příběhu nepřemýšlím.
A soukromé plány?
No v soukromí píšu a starám se o rodinu, tam žádné nové plány nemám.
Kniha Případ Pavlína vyšla 30. října v nakladatelství Postor.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová