Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Společně pro Přerov: Vedení města připravuje další prasárnu

14.02.2013
Společně pro Přerov: Vedení města připravuje další prasárnu

Autor: Město Přerov

Popisek: Primátor Jiří Lajtoch

Proč si stavět vlastní knihovnu za 100 milionů, když si můžeme pronajmout jinou za 112 milionů. Tímto heslem se řídí trestně stíhané vedení města Přerova včele s primátorem Jiřím Lajtochem a snaží se o výhodnosti pronájmu přesvědčit radu a zastupitelstvo města. Kdo na pronájmu vydělá, je už nyní jasné.

„Je to dál, zato horší cesta.“ Přesně tuto repliku z filmu Sněženky a machři si vzali přerovští do hlavy při hledání nové městské knihovny.  „Nejoptimálnější se nám zdá varianta  pronájmu  objektu bývalé banky v Palackého ulici. Materiál s tímto návrhem, upravený o připomínky, které zazněly během debaty v Městském domě, tedy předložíme na jednání zastupitelstva," uvedl před časem přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD). Pokud návrh posvětí zastupitelé, mohla by se knihovna přemístit do nových prostor už v roce 2013.

Vlastníkem objektu v Palackého ulici je společnost ASPANA HOLDING, ta hodlá provést v příštím roce rekonstrukci fasády a další stavební úpravy. Jak se proslýchá, na uvedené práce bylo již vydáno stavební povolení. A informace společnosti ASPANA HOLDING na Internetu to potvrzují. 

Superkšeft

Pro společnost ASPANA HOLDING se v roce 2004 naskytla příležitost nakoupit po zkrachovalé ostravské UNION bance objekty. V době prohlášení konkursu (r. 2003) měla UNION banka síť celkem 91 poboček, z toho 24 poboček bylo v nemovitostech stoprocentně vlastněných bankou. Po neúspěšném pokusu prodat pobočkovou síť jako funkční celek rozhodla správkyně konkursní podstaty jednak o ukončení nájmů a jednak o prodeji 24 nemovitostí stoprocentně vlastněných bankou Po složitých transakcích a mimosoudních vyrovnáních s dalším zájemcem o objekty firmou GEN nakonec ASPANA  nakoupila za 183 mil. Kč cca 28 tisíc m2 plochy, což znamená, že 1 m2 vyšel zhruba na 6500 Kč. Přerovskou filiálku UNION banky v Palackého ulici, kde má stát nová městská knihovna, tak mohla společnost získat za přibližně necelých 19 mil. Kč, či spíše méně, neboť lukrativnější pobočky v krajských městech stály nepochybně více. Město nabízí ASPANĚ za pronájem 7,5 mil. Kč/rok, připočteme-li pár milionů na dílčí rekonstrukci, dostaneme se k výsledku, že investice je za 3 roky pronájmu zpět a zbytek ve výši 90 mil. Kč je čistý zisk jen z tohoto objektu! 

Skryté vlastnictví

Akcionářem společnosti byla,  do doby, kterou je možno v listinách sledovat, i firma z daňového ráje s nejasnou vlastnickou strukturou. Společnost CARAT INVESTMENT ESTABLISHMENT z Lichtenštejnského knížectví vlastnila 34 % podíl, zbytek pak firma PROPERTY CORPORATION, s.r.o. se sídlem ve Zlíně. Tato firma se však podle stávajícího stavu listinných dokumentů mezitím z obchodního rejstříku jaksi „vytratila“, takže kvůli chybějícím listinám nelze současnou strukturu akcionářů vůbec dohledat.

Lajtoch rezignovat nehodlá

Tato připravovaná transakce podle zastupitele Přerova a místopředsedy VV Jiřího Kohouta jen dokládá všehoschopnost vedení města, které se nezastaví před ničím. Sám Kohout společně s Vítem Bártou vyzvali na začátku prosince Lajtocha k rezignaci na všechny funkce, ten nicméně odmítl. Připravovaný pronájem knihovny může být jen jedním z důvodů, proč se rozhodl setrvat, jelikož město připravuje další investiční akce více zde: Stíhaný primátor Přerova Lajtoch rezignovat nehodlá. Bude se ještě rozhodovat o stamilionových zakázkách.

(zdroj: Jiří Kohout, občan Přerova, spolecneproprerov.cz)

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace