Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemocnice Přerov vloni získala téměř 350 nových dárců krve

02.02.2014
Nemocnice Přerov vloni získala téměř 350 nových dárců krve

Autor: profimedia.cz

Popisek: Dárci krve, ilustrační foto

Celkem 348 lidí si v loňském roce dodalo odvahy a přišlo poprvé darovat krev do Nemocnice Přerov. Ta nyní eviduje celkem 2229 dárců, kteří jsou ochotni a připraveni v případě akutního nedostatku některé z krevních skupin nejcennější tekutinu darovat.

Přestože se daří Nemocnici Přerov trvale zvyšovat počty odběrů plné krve i plazmy, není podle primáře transfúzního oddělení Štefana Repovského situace zdaleka ideální. Hlavním problémem je podle něj klesající zájem mladých lidí o dárcovství krve a plazmy. To může do budoucna znamenat velký problém. Celková dárcovská základna totiž postupně stárne a mladí lidé o dárcovství krve zájem nejeví.

Počet pravidelných dárců klesá

„Doba šla kupředu a došlo tak k celkovému posunutí hodnot mladých lidí. Řada z nich cestuje, často v takzvaných endemických oblastech. Mnoho mladých lidí trpí na různé alergie, mají tetování či piercing, což je často vylučuje z možného darování.,“ vysvětluje primář hematologických a transfuzních úseků Štefan Repovský.

Svůj vliv má na klesající počet dárců i rostoucí neochota zaměstnavatelů a firem uvolňovat své zaměstnance k odběrům krve, „Nechtějí příliš akceptovat potvrzení o odběru a nutí zaměstnance čerpat dovolenou nebo náhradní volno,“ jmenuje další z problémů primář.

Přestože se nemocnici daří získávat nové prvodárce, bojuje s klesajícím počtem pravidelných dárců, tedy těch, kteří darovali v posledních dvou letech krev alespoň jedenkrát. „Udržet počty odběru se nám daří se stále menším počtem pravidelných dárců. Zvyšuje se tak frekvence jejich odběrů a to na maximálně přípustnou mez. Hledáme tak nyní možnosti, jak mladé lidi k darování krve a plazmy víc motivovat,“ doplňuje MUDr. Repovský.

Bezpříspěvkovými dárci krve se mohou stát lidé ve věku od 18 do 60 let

Celkem provedli zdravotníci transfúzního oddělení přerovské nemocnice 3441 odběrů krve a 3483 odběrů plazmy. Mezi nejčastější příčiny potřeby krve patří operace, pooperační komplikace, dopravní a jiné nehody, poruchy srážlivosti, nádorová onemocnění nebo třeba těžké porody. Jen pro představu, jeden pacient může během své léčby spotřebovat krev až od třiceti dárců.

„Chtěl bych touto cestou poděkovat všem lidem, kteří v uplynulém roce přišli darovat krev či plazmu. Ať už šlo o dárce pravidelné nebo dárce, kteří přišli darovat nejcennější tekutinu poprvé. Velmi si jich vážíme, zvlášť v dnešní materialistické době, neboť se jedná o dárcovství bezpříspěvkové,“ zdůrazňuje primář.

Bezpříspěvkovými dárci krve se mohou stát lidé ve věku od 18 do 60 let. Pro darování krve musí být naprosto zdraví. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na pracovišti transfúzního oddělení přerovské nemocnice. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace