Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kluka jako cumel nedokázalo nic přibrzdit. I šedivé dámy dál stály na někdejšího vojáčka k zulíbání fronty. Tajnosti slavných

14.02.2024
Kluka jako cumel nedokázalo nic přibrzdit. I šedivé dámy dál stály na někdejšího vojáčka k zulíbání fronty. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Supraphon

Popisek: Pavel Novák nahrál jednu ze svých prvních nahrávek pro Supraphon, coververzi písničky Briana Cassara Little Girl, počátkem roku 1967. V šedesátých letech mu Supraphon vydal řadu singlů a v letech 1967 a 1969 i dvě alba.

VIDEO Kam se vrtnul, tam se k němu vrhaly fanynky, které stárly s ním. Přežil srážku s letadlem, nezastavila ho ani zákeřná nemoc. Jel na plný plyn a domů nosil půl mega měsíčně, holky ale měly u něj smůlu. Celý život zbožňoval jenom jedinou.

Dodnes vidím jindy ráznou a pragmatickou tetu, jak vzdychala před černobílou obrazovkou, když se na ní objevil kluk jako cumel ve vojenské uniformě. Pavel Novák, který nás navždy opustil před patnácti lety, výrazně přispěl k prosazení rockového stylu do české populární hudby šedesátých let. V roce 1967 se stal bronzovým slavíkem, složil více než sedm stovek písniček, napsal dva tisíce textů a osm knih, vydal stovky singlů a tři desítky alb. Ročně zvládl až 650 koncertů a přežil pár vážných úrazů, dokonce i střet s letadlem. Své publikum nadevše miloval, takže stihl během jediného dne klidně i tři vystoupení. Závratné životní tempo odstartoval už na střední škole a nezastavila ho ani zákeřná rakovina, s níž bojoval osm let.

 

Malinká:

Kluk jako cumel

Idol žen všech generací se narodil 10. března 1944 v Přerově a zpívat začal na gymnáziu se souborem tradičního jazzu Dixieland Přerov, s kterým také natočil v roce 1961 první rozhlasovou nahrávku. V roce 1964 se stal jedním ze spoluzakladatelů skupiny Synkopa a o dva roky později jeho Vyznání překonalo v rozhlasové Houpačce všechny dosavadní rekordy. Po maturitě sice začal studovat na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci biologii a tělesnou výchovu, na muziku ale nerezignoval. Začal být úspěšný i jako skladatel a textař, natáčel mimo jiné i s Ostravským rozhlasovým orchestrem či Tanečním orchestrem Československého rozhlasu (TOČR).

Vojáček k zulíbání

Absolvoval v roce 1967 a vzápětí založil svoji první skupinu Vox. Sice musel nejprve na vojnu, ani uniforma ho ale nepřibrzdila. Kluk jako panenka byl mistrem v rozeznění romantické strunky ženských duší a davy fanynek bez rozdílu věku šílely. Velkým romantikem byl ale nejen v písních. Už ve dvaceti letech se oženil se svou první láskou, tehdy sedmnáctiletou Olgou, a krásný vztah jim vydržel celý život. Měli spolu Pavla, Olgu a Tomáše a pět vnoučat. Věrnost prokázal i na profesionální dráze, s Voxem působil celé desetiletí. Pak založil skupinu Proto, v níž se obklopil mladými rockery a natočil s nimi mimo jiné i úspěšnou skladbu Morava.

 

Hádej, hádej - Píseň pro Rudolfa III.:

Nový směr

Po listopadu 1989 se jeho písničky najednou přestaly hrát a dříve populární zpěvák jako by se kamsi propadl. A tak začal vystupovat s vlastní skupinou Family a zaměřil se hlavně na tvorbu pro děti. Za více než čtyři desetiletí na hudební scéně vystupoval a natáčel se všemi domácími špičkovými orchestry, vystupoval v Německu, Francii, USA, Austrálii, Mongolsku, Polsku Jugoslávii i Belgii, napsal osm knih, mimo jiné Jak jsem zpíval klokanům, Vyznání či I smrt se bojí... Od hudebního vydavatelství Panton dostal dvakrát ocenění Zlatý štít, vydával alba i v angličtině a němčině, získal Bratislavskou lyru, Děčínskou kotvu, Cenu televizních společností z Belgie, východního Německa i Bulharska... Za 47 let kariéry měl na kontě více než dvacet sedm tisíc vystoupení.

Bitva o život

Léta se pral se zdravotními komplikacemi, kromě úrazů hlavy, krční páteře a ohrožení letadlem při natáčení klipu, které jako zázrakem přežil bez následků, trpěl vysokým tlakem, tachykardiemi a obezitou. S tou se rozhodl vypořádat velmi rázně a během několika dvaačtyřicetidenních hladovek zhubl třicet kilo. V létě a na podzim roku 2000 podstoupil dvě těžké operace, při nichž mu byl odstraněn zhoubný nádor prostaty. Zákeřná nemoc včetně metastáz pak zaútočila ještě několikrát. V letech 2003, 2005 a 2008 opakovaně podstoupil chemoterapii, která ho připravila o vlasy, obočí a řasy. Drastická léčba ale měla ještě závažnější vedlejší účinky, úbytek hemoglobinu, způsobující nedostatek kyslíku v organismu. Vyhlášený tvrdohlavec přesto udýchal i hodinu a půl dlouhé vystoupení, zpíval a mluvil na jevišti i po chemoterapii. V jeden den stihl dopoledne dvě vystoupení pro děti, pak si odskočil na kapačky a večer už zase stál na jevišti.

 

Petr Novák & Pavel Novák v televizní Abecedě:

Stále v běhu

Vyhlášený dříč vydělával více než půl milionu měsíčně, k tomu navíc ještě tantiémy z písniček. Za vystoupení na plese inkasoval pětadvacet tisíc, představení pro děti stálo deset tisíc. Věděl, že boj s nemocí nakonec prohraje, takže se snažil zabezpečit rodinu. O své nemoci mluvil otevřeně. „Napsal jsem o tom knihu, jestli pomůže aspoň jednomu člověku, aby tuhle nemoc nepodcenil, pak splnila účel,“ prohlásil v dokumentu Třináctá komnata, který natočil na své chalupě v moravském Karlově. Tehdy mu zbýval necelý rok života, bývalého tělocvikáře ale nezapřel. Navzdory mrazu přivítal štáb jenom v tričku a teplácích a chtěl se postavit i na lyže. Mezitím ale padla mlha, a tak se alespoň vyhoupl na koně. „Chci žít naplno, dokud to jde,“ dodal.

S nadhledem a bez emocí

Nechtěl, aby se jeho nejbližší trápili, takže na otázku, jestli se bojí smrti, odpověděl: „Nebojím, i když bych nerad, aby to moc bolelo. Já beru konec jako fakt. Žádný tu nejsme napořád. Myslím, že nezáleží na tom, jak dlouho tu člověk je, ale jestli byl něco platný.“ Zemřel 11. února 2009, dvě hodiny po převozu do nemocnice v rodném Přerově. V posledních okamžicích ale s ním byla celá rodina, jak si to vždycky přál. I když mezi úplně nejzářivější hvězdy hudebního nebe nepatřil, mohl se pochlubit jiným úspěchem. Byl totiž umělcem, kterého fanoušci vždycky viděli rádi a jeho vystoupení si nenechali ujít. A na jeho dětská vystoupení v Brně byly lístky vyprodány nejrychleji ze všech.

(zdroje: Wikipedia, Český rozhlas, Supraphon, ČSFD, Česká televize: Pavel Novák: I smrt se bojí)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská