Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Koncerty tu byly oblíbené už za první republiky, tvrdí primátor. Pěkná tradice se vrací

12.05.2022
Koncerty tu byly oblíbené už za první republiky, tvrdí primátor. Pěkná tradice se vrací

Foto: Město Přerov (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Městský park Michalov

Hudební altánek před restaurací v přerovském městském parku Michalov každou neděli rozezní promenádní koncerty. Těšit se můžete na hudební nováčky i letité matadory, střídat se budou i nejrůznější styly a žánry. Koncerty, které probíhají již od 8. května do 4. září, začínají v 15 hodin. Vstup je zdarma.

„Tyto koncerty byly oblíbené už za první republiky, radnice tradici obnovila před sedmnácti lety a pro její oblíbenost v ní stále pokračujeme,“ vysvětluje přerovský primátor Petr Měřínský.

Koho můžete slyšet v květnu a v červnu

V neděli 15. května vystoupí v Michalově oblíbená přerovská kapela Re-Vox, jež vznikla coby „vzkříšení“ známé bigbeatové skupiny Vox, která v šedesátých letech minulého století doprovázela legendárního zpěváka Pavla Nováka. Kapela, která má ve svém repertoáru skladby nejen Nováka, ale také Jaroslava Wykrenta, je pro místní posluchače zaručeným tahákem. „Přerované si rádi zavzpomínají na oba umělce, kteří už nejsou mezi námi, ale jejich hity jsou mezi posluchači stále velmi oblíbené, takřka nesmrtelné,“ konstatoval ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček. V neděli 29. května se představí skupina Jen tak 2, která přinese pestrou směsici žánrů pro velké i malé posluchače, hrát bude hity od šedesátých let až po současnost.

 

Altánek v parku Michalov

Milovníci folku si přijdou na své v neděli 12. června, kdy je čeká vystoupení dvou kapel. Představí se Šediváci, kteří jsou známou přerovskou tramp-grassovou skupinou a Korki. „Naše folkrocková kapela vznikla v roce 1985 pod názvem Špunt. Ten jsme se změnou žánru změnili v loňském roce, kdy se z nás stali Korki. Hrajeme převážně vlastní tvorbu,“ vysvětluje kapelník Miloslav Dohnal. V neděli 19. června rozezní Michalov dětský zpěv – na pódiu se představí dětský soubor Vocantes, který je chloubou Základní umělecké školy Bedřicha Kozánka. Sbor pod vedením sbormistra Michala Sabadáše prezentuje díla lidové hudby, známá i méně známá díla světových skladatelů renesance a baroka, ale také díla soudobých skladatelů. Na jejich koncertech nechybí ani pop, jazz a gospel.

Koncerty jsou i o prázdninách

Moravská veselka přinese posluchačům radost v neděli 10. července. Dechová kapela ze Sušic u Přerova – vesnice nacházející se na rozhraní Hané a Záhoří – bude hrát a zpívat na lidovou notu. O čtrnáct dní později se představí blues-soulová kapela Mothers Follow Chairs. Kapela, která vystoupí 24. července, vznikla v roce 1999 a návštěvníci se mohou těšit na charakteristický hlas zpěvačky Petry Polákové Uvírové. Další dvě neděle pak budou patřit jazzu – 21. srpna je na programu vystoupení Academic Jazz Bandu, který se opírá o velikány jazzového období 20. až 30. let minulého století. O týden později pak společně zahrají kapely Entuziasté a Hot Jazz Šůtrs. „Entuziasté jsou na naší hudební scéně více než půl století. Pro skupinu jsou typické vícehlasy a početné obsazení. Kapela začínala před více než padesáti lety v Novém Jičíně, postupně se přesunula do Přerova,“ vzpomněl Jaroslav Macíček. Skupina Hot Jazz Šůtrs se na výsluní dostává díky písničkám, které mají původ v jazzu a blues, muzikanti si k nim ale píšou vlastní české texty. Za slovy někdy stojí i Jaroslav Wykrent, Josef Kainar či kapelník Karel Jačko.

Kruh koncertů se uzavře v neděli 4. září, kdy sérii koncertů ukončí Dechový orchestr Haná, který šňůru letošních promenádních koncertů 8. května zahájil. 

 

Městský park Michalov

Přerovský park

Park Michalov v Přerově patřil k oblíbeným místům vycházek několika generací Přerovanů již před sto lety. Jak uvádí region.rozhlas.cz, do parku tehdy mířily celé rodiny, a to nejen za přírodou, ale i za kulturou. Již tehdy se zde totiž oblíbené promenádní koncerty konaly. Časem k nim pak přibyla i loutková představení pro děti.

Park je zajímavý svým uspořádáním a také úctyhodnou rozlohou, která dosahuje bezmála 21 hektarů. Návrhem na jeho podobu byl roku 1903 pověřen architekt František Thomayer, bratr slavného pražského lékaře. Hlavní práce skončily o dva roky později, sadové a další úpravy ale pokračovaly i v dalších desetiletích, líčí Český rozhlas Region.  

Návrhy ve francouzském stylu

V návrzích Františka Thomayera převažuje francouzský vliv s velkým množstvím květin a ornamentů i výsadba keřů a stromů s výraznými korunami. V místě původního bažinatého lužního lesa vznikla hlavní květná promenáda, kterou ve střední části dělí kašna s vodotryskem. Kolmo na kolonádu pak navazuje francouzská květnice.

 

Městský park Michalov

Od šedesátých let 20. století ale začal park postupně upadat, v letech 80. se pak úplně vše podřídilo snižování provozních nákladů. Záhony začaly zarůstat, pěšinky pokryl asfalt, mobiliář skončil v kovošrotu, stejně jako původní palmovník.

Postupná obnova

Roku 1991 naštěstí začaly první práce na jeho obnově, které ale přerušila ničivá povodeň v roce 1997. Původní altán z roku 1912 se nedochoval, v roce 2005 byl ale znovu postaven a zároveň v něm byla obnovena tradice zmiňovaných promenádních koncertů. Kromě něho dnes v parku najdete i zrekonstruovanou restauraci.

„Přerovská radnice od roku 2000 investovala do obnovy parku přes 40 milionů korun. Nechala tam odstranit přestárlé stromy, které nahradila nová zeleň, přibyly nové cesty, oplocení i kované brány. Inovacemi prošla restaurace, fontána, k dispozici jsou nová dětská hřiště, hrací koutky či mobiliář,” líčí Olomoucká Drbna.

Při příležitosti oslav 100. výročí založení v něm byla v roce 2004 otevřena i trasa naučné vlastivědné stezky Přerovským luhem, která vás na dvanácti kilometrech chodníků, lesních pěšin i polních cest provede rozmanitými ekosystémy podél řeky Bečvy.

 

Městský park Michalov

Nejnovější úpravy pak, podle zpráv ČTK, probíhají v dubnu a květnu letošního roku. Opravují se pískové cesty a v plánu je i výsadba 300 nových keřů a několika stromů. „Tato oprava přijde asi na 2,7 milionu korun a bude zahrnovat výměnu povrchu 2960 metrů čtverečních cest, a to od vstupu v Máchově ulici až po květnici,“ řekl ČTK jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec. Kvůli pracím je až do 10. května uzavřen vstup do parku ze zmiňované Máchovy ulice až po květnici.

Zdroje: město Přerov, ČTK, region.rozhlas.cz, olomoucka.drbna.cz

Vložil: Andrea Morkusová