Mají jich dvacet sedm funkčních, 50 již prodali. V Přerově vás zavřou do krytu. A ještě jim za to rádi zaplatíte
22.10.2018
Foto: Kino Hvězda
Popisek: Podle ředitelky kina tvoří kryt technickou místnost, sociální zázemí za projekčním plátnem a velitelské pracoviště. „Spousta lidi se nás ptá, jak je to s kinem a krytem, kde kryt vlastně je. A když jim odpovídáme, že kryt je přímo sál a zázemí pod ním, tak chtějí vidět více. Rozhodli jsme se proto v letošním roce u příležitosti oslav stoleté republiky kryt zpřístupnit a ukázat ho veřejnosti. Mým záměrem je, aby zde vznikla další turistická atraktivita města Přerova, protože budeme jediným kinokrytem ze tří, který bude přístupný i veřejnosti," uvedla pro ČTK Měrková.
FOTO Jedna z největších atrakcí v Přerově – zrekonstruovaný protiatomový kryt v prostorách kina, se lidem otevře 28. října. Biograf zpřístupní nejen rozlehlou železobetonovou stavbu, ale přidá i unikátní filmový dokument mapující historii podobných objektů na Přerovsku.
„Premiéra dokumentu s názvem Do krytů, Přerove! proběhne v jedenáct hodin. Snímek promítneme přímo v krytu, který by v případě potřeby pojal 900 osob. Pomocí zvukových efektů nasimulujeme nálet, který si diváci vychutnají v přítmí netradičního sálu. Zájemce pak čeká padesátiminutová procházka po historii krytů v Přerově,“ láká na akci Svatava Měrková z kina Hvězda Přerov.
Jaderný, biologický či chemický útok. To jsou důvody, kvůli nimž byly v 50. a 60. letech minulého století budovány tisíce krytů civilní ochrany, foto Kino Hvězda
Město se může hned po Praze pochlubit největším počtem krytů na kilometr čtvereční. Proč tomu tak je, se lidé doví právě 28. října. „Na prozkoumání krytu a jeho technického zázemí je nutné se z kapacitních důvodů hlásit. Zájemci tak mohou učinit telefonicky na čísle 581 331 313, osobně na pokladně v otevírací době kina nebo na emailech a ,“ upozorňuje Měrková. První prohlídka krytu začne v devět hodin, druhá v 14:00 a vstupné činí 40 korun. Celý program je dostupný na adrese www.kinohvezdaprerov.cz.
V Přerově je 27 funkčních krytů civilní ochrany, největší je kino
Jaderný, biologický či chemický útok. To jsou události, kvůli nimž byly v 50. a 60. letech minulého století budovány tisíce krytů civilní ochrany. Přerov patřil mezi města s vůbec největší koncentrací stálých tlakově odolných úkrytů. Ještě dnes je řada z nich plně funkčních, jak zjistila Televize Přerov.
Největší kryt v Přerově se nachází v Čechově ulici a je to kino Hvězda s kapacitou 900 osob, foto Olomoucký kraj
Údržbář Přemysl Vaculík má na starosti 14 CO krytů ve správě města. Ten v Kainarově ulici číslo 9 je dimenzovaný pro 320 osob. Jsou v něm například toalety, nádrže na vodu, energetické centrum, prachová a filtroventilační komora i nouzový výlez.
„Největší kryt v Přerově se nachází v Čechově ulici a je to kino Hvězda s kapacitou 900 osob. Železobetonová střešní konstrukce založená na funkčnosti Newtonova vajíčka vydrží i pád letadla,“ uvedl Tomáš Staněk – vedoucí oddělení ochrany a krizového řízení města.
Filtroventilační komora v CO krytu, foto Kino Hvězda
Do kategorie větších CO krytů patří podchod třídy 17. listopadu s kapacitou 450 osob. Aktuálně se řeší jeho vyřazení z evidence krytů civilní ochrany. „Tento kryt se nenachází v úplně ideálním technickém stavu. Má narušenou izolaci stropů a neplnil by tak účel, pro který byl projektován,“ zkonstatoval Tomáš Staněk.
30 let v Přerově budovali kryty
V průběhu posledních tří let bylo z evidence vyřazeno zhruba 50 krytů civilní ochrany. Město je ve většině případů nabídlo k prodeji. „V roce 2017 se nám podařilo prodat 22 těchto nebytových prostor. Koupila je SVJ, jelikož je jednotliví vlastníci bytových jednotek už používali jako sklepní kóje,“ řekla Eva Pospíšilová, vedoucí odd. bytové správy města.
Město má v současnosti 14 krytů a dalších 13 je například v Meoptě, Precheze, v nemocnici a v dalších firmách. Aktuálně by se do krytů civilní ochrany na území Přerova vešlo 6485 obyvatel.
„V období studené války bylo v Přerově 160 funkčních krytů, do kterých by se ukrylo čtyřicet tisíc obyvatel, tedy bezmála celé město. Přerov byl zařazen do první kategorie nebezpečí, proto tu 30 let budovali kryty. Bylo tu letiště, průmyslové závody, železnice,“ doplnila Lenka Chalupová, tisková mluvčí města.
Vložil: Markéta Vančová