Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na veselku jedině s berňákem. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.09.2018
Na veselku jedině s berňákem. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační obrázek

Žili byli dva mladí lidé. Chlapec a dívka. Potulovali se světem, sem tam do sebe narazili, usmáli se, popovídali si, až se do sebe zamilovali. A byla veselka. A těch lidí co tam bylo. Pilo se a jedlo a tancovalo až do bílého rána. Pak následovala cesta za líbánkami. Z líbánek se pár vrátil notně šťastný. Dokud nepřišel blahopřejný dopis od státu. Dopis byl podepsaný finanční správou v Přerově. A místo přání hodně radosti a štěstí a dětí a zdraví a finančních prostředků, se berňák začal zajímat o to, kde ta veselka byla, kolik přišlo lidí, kde ty lidi spali, kdo platil za hostinu a tak podobně. Prostě otázky.

Je praktickou poučkou, že ženy v pokročilém stádiu těhotenství mají mít doma připravenou tašku se základními potřebami, aby je nemusely narychlo balit při kontrakcích. A tak mě tak, s ohledem na výše zmíněný dopis (který najdete i v galerii), napadá, jestli by nebylo od věci, abychom měli všichni doma připravenou igelitku se základními potřebami, kdyby si pro nás přijeli. Očividně naznačují, že právě taková doba se vrací. Oni mohou narvat svůj zvídavý raťafák do soukromí každého člověka. Nebo nemohou, ale zkouší to. Zkouší, kam až mohou zajít.

Ilustračka se sušenkou

Vojtěch Munzar z ODS skrze kauzu interpeloval ministryni financí Schillerovou. Podle jeho zjištění na takové chování a vyzvídání nemá úřad právo. Schillerová si myslí opak. Finanční úřad na to právo má a basta. A přesto nemá. Dejme ilustrační příklad. Půjdete si koupit sušenku do obchodu, zaplatíte, ale nedostanete od prodejce účtenku.

Drtivé většině lidí to bude ukradené. Přišli si koupit sušenku, nikoliv účtenku. A teď nastává dvojí možné rozuzlení. Zákazník má právo obchodníka nahlásit za nevydání účtenky. Tak to Babiš s EET zařídil. Po nahlášení pak bude příslušný finanční úřad jednat. Ovšem drtivá většina lidí, kteří si sušenku zakoupí a nedostane účtenku, to řešit nebude a finanční úřad to nezjistí.

Modrák

Teď si představte, že vám přijde modrák od berňáku, kde se bude domáhat následujícího: V neděli jste byl spatřen, kterak pojídáte sušenku, přičemž v okolí pěti kilometrů kolem vás nebyl otevřený žádný obchod. V rámci zákona toho a toho vás vyzýváme k objasnění skutečnosti – kde jste si sušenku koupil a nekoupil-li jste si ji u někoho, kdo měl pro finanční správu zavřeno, ale vlastně měl otevřeno a tím nás obral o daně. Případně kdo jedl sušenku s vámi a stal se tak spolupachatelem.

Je zcela na finančním úřadu aby prokázal vinu. Ovšem mezi jeho nároky nepatří obtěžovat příjemce služby, ale pouze poskytovatele, když už vůbec. Holt, agenti provokatéři, kteří si ve spěchu záměrně „zapomínají“ převzít účtenku za zboží v hodnotě deseti korun a druhý den se vrací s úředníky z finančáku, aby obchodnici udělil likvidační pokutu, tak takoví agenti se ženit nebudou jen proto, aby odhalili nečestné jednání restaurací. Tak jak to zjistit? Zkusit to přes občana? Udělat si z něho fízla? Výborná metoda.

Odpověď

Ale tady je potřeba součinnost. Co mohli novomanželé odpovědět? Prosté nevím, nepamatuji se, byl jsem ožralý. Nebo – koupili jsme si s rodinou basu piva a pár čínských polévek a svatbu oslavili ve veřejném parku. Nebo hosté nebyli, skočili jsme si na procházku do lesa, pomilovali se mezi smrky a šli domů. Finanční úřad nemá právo obtěžovat konzumenta služeb. Prokázat vinu a pochybení a zlolajný úmysl je na jeho bedrech. A obesílání modrákem je svého druhu nátlakové jednání, protože mnozí se úředního psaní zaleknou a vyblekotají i to, co nechtěli. Dnes jsem byl v obchodě pro vajíčka. A NEDOSTAL JSEM ÚČTENKU!!! Mohl by mě, prosím, náš finanční úřad obeslat s dotazem, kde jsem k těm vajíčkům přišel? Moc rád mu odpovím. Moc rád.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb

Galerie