Na veselku jedině s berňákem. Komentář Štěpána Chába
komentář
26.09.2018
Foto: Pixabay
Popisek: Ilustrační obrázek
Žili byli dva mladí lidé. Chlapec a dívka. Potulovali se světem, sem tam do sebe narazili, usmáli se, popovídali si, až se do sebe zamilovali. A byla veselka. A těch lidí co tam bylo. Pilo se a jedlo a tancovalo až do bílého rána. Pak následovala cesta za líbánkami. Z líbánek se pár vrátil notně šťastný. Dokud nepřišel blahopřejný dopis od státu. Dopis byl podepsaný finanční správou v Přerově. A místo přání hodně radosti a štěstí a dětí a zdraví a finančních prostředků, se berňák začal zajímat o to, kde ta veselka byla, kolik přišlo lidí, kde ty lidi spali, kdo platil za hostinu a tak podobně. Prostě otázky.
Je praktickou poučkou, že ženy v pokročilém stádiu těhotenství mají mít doma připravenou tašku se základními potřebami, aby je nemusely narychlo balit při kontrakcích. A tak mě tak, s ohledem na výše zmíněný dopis (který najdete i v galerii), napadá, jestli by nebylo od věci, abychom měli všichni doma připravenou igelitku se základními potřebami, kdyby si pro nás přijeli. Očividně naznačují, že právě taková doba se vrací. Oni mohou narvat svůj zvídavý raťafák do soukromí každého člověka. Nebo nemohou, ale zkouší to. Zkouší, kam až mohou zajít.
Ilustračka se sušenkou
Vojtěch Munzar z ODS skrze kauzu interpeloval ministryni financí Schillerovou. Podle jeho zjištění na takové chování a vyzvídání nemá úřad právo. Schillerová si myslí opak. Finanční úřad na to právo má a basta. A přesto nemá. Dejme ilustrační příklad. Půjdete si koupit sušenku do obchodu, zaplatíte, ale nedostanete od prodejce účtenku.
Drtivé většině lidí to bude ukradené. Přišli si koupit sušenku, nikoliv účtenku. A teď nastává dvojí možné rozuzlení. Zákazník má právo obchodníka nahlásit za nevydání účtenky. Tak to Babiš s EET zařídil. Po nahlášení pak bude příslušný finanční úřad jednat. Ovšem drtivá většina lidí, kteří si sušenku zakoupí a nedostane účtenku, to řešit nebude a finanční úřad to nezjistí.
Modrák
Teď si představte, že vám přijde modrák od berňáku, kde se bude domáhat následujícího: V neděli jste byl spatřen, kterak pojídáte sušenku, přičemž v okolí pěti kilometrů kolem vás nebyl otevřený žádný obchod. V rámci zákona toho a toho vás vyzýváme k objasnění skutečnosti – kde jste si sušenku koupil a nekoupil-li jste si ji u někoho, kdo měl pro finanční správu zavřeno, ale vlastně měl otevřeno a tím nás obral o daně. Případně kdo jedl sušenku s vámi a stal se tak spolupachatelem.
Je zcela na finančním úřadu aby prokázal vinu. Ovšem mezi jeho nároky nepatří obtěžovat příjemce služby, ale pouze poskytovatele, když už vůbec. Holt, agenti provokatéři, kteří si ve spěchu záměrně „zapomínají“ převzít účtenku za zboží v hodnotě deseti korun a druhý den se vrací s úředníky z finančáku, aby obchodnici udělil likvidační pokutu, tak takoví agenti se ženit nebudou jen proto, aby odhalili nečestné jednání restaurací. Tak jak to zjistit? Zkusit to přes občana? Udělat si z něho fízla? Výborná metoda.
Odpověď
Ale tady je potřeba součinnost. Co mohli novomanželé odpovědět? Prosté nevím, nepamatuji se, byl jsem ožralý. Nebo – koupili jsme si s rodinou basu piva a pár čínských polévek a svatbu oslavili ve veřejném parku. Nebo hosté nebyli, skočili jsme si na procházku do lesa, pomilovali se mezi smrky a šli domů. Finanční úřad nemá právo obtěžovat konzumenta služeb. Prokázat vinu a pochybení a zlolajný úmysl je na jeho bedrech. A obesílání modrákem je svého druhu nátlakové jednání, protože mnozí se úředního psaní zaleknou a vyblekotají i to, co nechtěli. Dnes jsem byl v obchodě pro vajíčka. A NEDOSTAL JSEM ÚČTENKU!!! Mohl by mě, prosím, náš finanční úřad obeslat s dotazem, kde jsem k těm vajíčkům přišel? Moc rád mu odpovím. Moc rád.

Vložil: Štěpán Cháb