Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak Babiš ´klekl´na firmu FAU: Když se dvě bestie perou o stamiliony. A důsledky si zaplatíme my všichni z daní... Tenhle příběh prostě nemá klaďasy

komentář 03.10.2017
Jak Babiš ´klekl´na firmu FAU: Když se dvě bestie perou o stamiliony. A důsledky si zaplatíme my všichni z daní... Tenhle příběh prostě nemá klaďasy

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš

KOMENTÁŘ Andrej Babiš v roce 1997 v privatizaci získal společnost Precheza. V areálu Prechezy se nacházela společnost FAU, která obchodovala, míchala a skladovala pohonné hmoty. Mezi sebou neměla Precheza a FAU žádné obchodní a ani právní vztahy. Přesto se, čtyři měsíce po nástupu Andreje Babiše do křesla ministra financí, FAU dostala vinou kontroly z Finanční zprávy do konkurzu. Dnes už je společnost FAU pohřbená oficiálně v historii.

Z odposlechu, který vydala anonymní skupina Šuman na Twitteru, je patrné, že Finanční správa jednala na přímý příkaz Andreje Babiše. Začátek celé kauzy FAU započala Celní správa už dva měsíce poté, co se stal Babiš ministrem financí. Celníci doměřili společnosti FAU spotřební daň za minerální oleje, které FAU přeprodala jihlavskému Agropodniku. FAU se bránila žalobou, v které uspěla. Ale do té doby stačila Finanční správa společnosti obestavit majetek, vystavit požadavky na zaplacení daní ve výši 200 milionů korun a tentýž den na dalších 218 milionů korun. Poté následovala okamžitá exekuce a FAU se ocitla v konkurzu.

Rozhodnutí krajského soudu v Ostravě

Krajský soud v Ostravě označil chování Finanční správy za absurdní. A to z jednoduchého důvodu. Společnost FAU neuváděla zboží do volného oběhu, nevztahovala se na ni tedy povinnost platit spotřební daň. Soud označil zajišťovací příkazy, které vedly ke konkurzu společnosti, za částečně nezákonné.

Nahrávky, Babišovy černé můry

Krátce poté, co krajský soud v Ostravě peskoval Finanční správu za pochybení, vyšel na Twitteru další odposlech Andreje Babiše. V něm je slyšet Babišův hlas: „Naši klekli na tu FAU Přerov, takže to je v insolvenci, obstavený účty, vagóny. Teďka to koupil ten Pitr, no a samozřejmě jedeme po nich, protože to je zločinecká banda, která dluží na daních státu asi 200 milionů.“

Na to pro iDnes reagoval Babiš již několikrát řečeným: „Nezlobte se, ale já už opravdu nebudu komentovat nelegálně pořízené zvukové nahrávky, které mě mají za pomoci manipulace pouze poškodit.“ Autenticitu nahrávky ovšem nevyvrátil, ani se proti autenticitě nevyhranil. Babiš spoléhá na to, že odposlechy nemohou být brané jako důkazní materiál. Takže je mu to vlastně jedno.

Co je společnost FAU vlastně zač?

Na svém webu se společnost FAU chválí těmito slovy: Společnost FAU s.r.o. byla založena v roce 1993 a je vlastníkem a provozovatelem daňového skladu v Přerově. Zabývá se zejména nákupem, výrobou, skladováním a prodejem ropných produktů s hlavním zaměřením na motorovou naftu a automobilový benzín. S ročním obratem přes 6,5 mld. Kč a s velkým množstvím spokojených zákazníků se naše společnost řadí mezi přední firmy v České republice, píše o sobě firma FAU. „Mezi naše klienty patří velkoobchodní distributoři PHM, zemědělské firmy, dopravní firmy, stavební firmy, sítě čerpacích stanic, ale také firmy s majetkovou účastí státu. Naše firma exportuje také velké množství pohonných hmot do států evropské unie a to především do Německa, Rakouska, Slovenska a Polska. Máme také již několik tisícovek spokojených zákazníků čerpacích stanic pod značkou FAU.

Ve zveřejněné zprávě Finanční správy stojí: „Daňovému subjektu bylo prokázáno, že mohl a měl vědět, že se účastní podvodného jednání. Nebyl mu proto uznán nárok na odpočet daně z přijatých plnění od daňových subjektů.“ Zpráva tak naráží na dřívější pochybení společnosti FAU. Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček pro ČT k tomu uvádí: „Je vidět, že tam jsou doopravdy závažná zjištění, která důvodnost konání finanční správy jednoznačně obhajují.“

FAU má prý máslo na hlavě

Tvrdí to Jana Lorencová z hnutí ANO, které řídí Andrej Babiš. Lorencová bývala skvělá investigativní novinářka, která se věnovala těm největším kauzám na severní Moravě, ale i jinde. Ke kauze FAU na sociálních sítích uvedla: „NEUVĚŘITELNÉ! Babiš má něco vysvětlit? A kdo vysvětlí, že v té FAU nebyly kontroly, už když obchodovala s LTO, neboli nezdaněnou naftou???? To by měl někdo sakra fix vysvětlit Babišovi a nám všem! Dělají si z lidí pr... novináři? Jsou líní se podívat do minulosti té firmy?" 

Resumé

Společnost FAU se vědomě vyhýbala daňovému plnění účelovým jednáním. Zakládala společnosti, které pak využívala k přeposílání a tedy k daňovým únikům. Finanční správa tedy byla oprávněna společnost FAU poctít svou kontrolou i sankcemi, které společnost FAU obdržela a které ji zlikvidovaly.

Přesto načasování, rychlost likvidace společnosti a nakonec i nahrávka Andreje Babiše ukazují na objednávku u Finanční správy a tedy spojitost s tehdejším ministrem financí. To, že se oba subjekty, tedy FAU i Babiš, chovaly neurvale a na hraně zákona, nebo i za ní, nedělá ani z jednoho oběť. Ano, společnost FAU byla zlikvidovaná příliš očividně ze strany Babiše. Ovšem její minulost byla k likvidaci přímo určena. Chováš se jako gauner, končíš. Mělo by to platit ovšem plošně. Nejen na společnost FAU, ale i na samotného Babiše.

Ke kauze vyšlo oficiální stanovisko ODS

Ve stanovisku se dočtete: „Na začátku byla budova skladu FAU v průmyslovém areálu, kde měl své zájmy Andrej Babiš. FAU ale svůj sklad Babišovi neprodala. 4 měsíce po tom, co se stal Andrej Babiš ministrem financí a Martin Janeček šéfem Finanční správy, přišla do firmy FAU kontrola, obstavila firmě účty a firma šla do konkurzu. Nedávno soud rozhodl, že zajišťovací příkaz byl neoprávněný. Zkrachovalé firmě FAU to už může být jedno. Zkrachovala a zanikla. Jen proto, že na ni klekla Babišova klika. Stát bude velmi pravděpodobně muset firmě zaplatit vysoké odškodné. Samozřejmě z daní nás všech. Babiš si své daně vybral zpátky přes dotace. Je nepřijatelné, aby člověk s takovým přístupem k moci dostal pod svou správu všechny tajné služby, ministerstvo vnitra a další silové složky. To by mohl kleknout na kohokoliv, kdo mu bude nepohodlný a opravdu by stát řídil jako rodinnou firmu. Sicilskou rodinnou firmu. I o toto půjde v říjnových volbách. Aby Babišova strana neovládá celý stát a nevrátila se vláda jedné strany.“

Nutno ovšem podotknout, že Celní správa prohlásila, že podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, jelikož je toho mínění, že zajišťovací příkazy byly zcela v souladu se zákonem a postup byl tedy zcela adekvátní. 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb