Ledový příkrov Bečvy se letos podařilo dostat z Hranic bez větších problémů. Zazlobila ale Velička. A navíc v noci
22.02.2017
Foto: mesto-hranice.cz
Popisek: Velké kry zablokovaly tok řeky Veličky
Díky dobré přípravě a profesionální manipulaci s jezem se letos podařilo ledový příkrov Bečvy dostat z Hranic bez větších problémů. Mnozí mají ještě v paměti únor 2012, kdy městem prošla největší ledová bariéra za posledních třicet let. Obavy, že letošní silné mrazy mohou přinést podobné komplikace, se ale nenaplnily.
Oteplení a deště začaly v posledních dnech zdvihat hladiny vodních toků a narušovat do té doby souvislou ledovou vrstvu. Zatímco na horním toku začal led povolovat a začal se posouvat níže po toku, nad jezem v Hranicích bylo stále souvislé ledové pole. Díky rychlým i přesným informacím, zejména od Povodní Moravy, ale měli Hraničtí situaci dobře zmapovanou a mohli se na následný „ledotok“ připravit. Informace byly přesné, jak co se týkalo množství ledu, tak i času, kdy měl po proudu dorazit.

Hranický jez
První zprávy přišly již v úterý 21. února v 7:30, kdy dorazilo varování od pracovníků Povodí Moravy, že začíná odpouštění Bystřičky a hladiny na horních tocích řek mírně stoupají. Poté ve 14 hodin přišla informace, že ledy 'jdou' po řece, a to nejen od Povodí Moravy, ale i od Olomouckého kraje. Byl to asi 2,5 kilometru dlouhý ledotok, který bylo potřeba opatrně převést přes hranický jez, aby ani nezpůsobil škody v Hranicích ani nenapáchal škody níže po toku Bečvy.

Záběr z hranického mostu
Na základě informace, že kolem půl páté odpoledne by měl ledotok dorazit do Hranic, byla zřízena hlídková služba, kdy pracovníci městského úřadu i městští policisté monitorovali situaci na Bečvě i jejích přítocích. Bečvu kontrolovali již od Hustopeč nad Bečvou. Zaměřovali se na známá kritická místa, například v Ústí nebo přímo v Hranicích poblíž benzínové pumpy na výpadovce na Valašské Meziříčí. V případě potřeby bylo připraveno zapojení integrovaného záchranného systému.

Bagr odblokoval ledový špunt pod Synagogou
Pracovníci Povodí Moravy se zatím manipulací s jezem (zvyšováním a snižováním hladiny vody nad jezem) snažili rozbít ledovou celinu v nadjezí. To se jim podařilo, a ledy tak bez problémů odešly níže po proudu. Tam způsobily drobné problémy v Lipníku nad Bečvou – vzdutí hladiny a zaplavení přilehlých zahrádek v záplavovém území. Zaměstnanci Povodí Moravy také museli zasahovat na jezu v Oseku, kde ledové kry vytvořily bariéru. Tu Povodí Moravy uvolnilo manipulací na jezu a s přispěním bagru. Přibližně ve čtyři hodiny v noci 22. února se i tam daly ledy do pohybu a volně prošly jezem v Oseku. Vodohospodáři situaci sledují a jsou připraveni zasáhnout. Situace je pod kontrolou, led postupně odtává, hladina Bečvy je nízko. Podle Povodí Moravy zásahy aktuálně neprobíhají a nejsou plánované.

Bagr u Karnoly
Ve středu odpoledne se ale zkomplikovala situace na Veličce, na jejímž spodním úseku (Čechova ulice) se ledy začaly hromadit a hladina začala nebezpečně stoupat. Pracovníci městského úřadu ve spolupráci s Povodím Moravy vyhodnotili situaci a Povodí po 16. hodině nasadilo bagr, který zaklíněné kry rozbíjel na menší kusy a uvolňoval. Větší kry ale poté začaly znovu blokovat tok Veličky v areálu Karnola. Zde musel být nasazen větší bagr firmy Tvrdoň s větším dosahem. Problém se pak přesunul na soutok, kam se proto přesunul i bagr.

Situace na soutoku
Díky manipulaci s jezem a v důsledku toho stoupající a klesající hladině Bečvy i díky zásahu profesionálních hasičů, kteří v některých nepřístupných úsecích posunovali největší kry pomocí háků, se nakonec zhruba v půl osmé večer podařilo tok Veličky uvolnit. Poděkování patří Povodí Moravy za rychlý a přesný zásah, firmě Tvrdoň za zapůjčení techniky, Hasičskému záchrannému sboru i soukromému majiteli za umožnění vstupu na jeho pozemek.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL