Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ledový příkrov Bečvy se letos podařilo dostat z Hranic bez větších problémů. Zazlobila ale Velička. A navíc v noci

22.02.2017
Ledový příkrov Bečvy se letos podařilo dostat z Hranic bez větších problémů. Zazlobila ale Velička. A navíc v noci

Autor: mesto-hranice.cz

Popisek: Velké kry zablokovaly tok řeky Veličky

Díky dobré přípravě a profesionální manipulaci s jezem se letos podařilo ledový příkrov Bečvy dostat z Hranic bez větších problémů. Mnozí mají ještě v paměti únor 2012, kdy městem prošla největší ledová bariéra za posledních třicet let. Obavy, že letošní silné mrazy mohou přinést podobné komplikace, se ale nenaplnily.

Oteplení a deště začaly v posledních dnech zdvihat hladiny vodních toků a narušovat do té doby souvislou ledovou vrstvu. Zatímco na horním toku začal led povolovat a začal se posouvat níže po toku, nad jezem v Hranicích bylo stále souvislé ledové pole. Díky rychlým i přesným informacím, zejména od Povodní Moravy, ale měli Hraničtí situaci dobře zmapovanou a mohli se na následný „ledotok“ připravit. Informace byly přesné, jak co se týkalo množství ledu, tak i času, kdy měl po proudu dorazit.

Hranický jez

Hranický jez

První zprávy přišly již v úterý 21. února v 7:30, kdy dorazilo varování od pracovníků Povodí Moravy, že začíná odpouštění Bystřičky a hladiny na horních tocích řek mírně stoupají.  Poté ve 14 hodin přišla informace, že ledy 'jdou' po řece, a to nejen od Povodí Moravy, ale i od Olomouckého kraje. Byl to asi 2,5 kilometru dlouhý ledotok, který bylo potřeba opatrně převést přes hranický jez, aby ani nezpůsobil škody v Hranicích ani nenapáchal škody níže po toku Bečvy.

Záběr z hranického mostu

Záběr z hranického mostu

Na základě informace, že kolem půl páté odpoledne by měl ledotok dorazit do Hranic, byla zřízena hlídková služba, kdy pracovníci městského úřadu i městští policisté monitorovali situaci na Bečvě i jejích přítocích. Bečvu kontrolovali již od Hustopeč nad Bečvou. Zaměřovali se na známá kritická místa, například v Ústí nebo přímo v Hranicích poblíž benzínové pumpy na výpadovce na Valašské Meziříčí. V případě potřeby bylo připraveno zapojení integrovaného záchranného systému.

Bagr odblokoval ledový špunt pod Synagogou

Bagr odblokoval ledový špunt pod Synagogou

Pracovníci Povodí Moravy se zatím manipulací s jezem (zvyšováním a snižováním hladiny vody nad jezem) snažili rozbít ledovou celinu v nadjezí. To se jim podařilo, a ledy tak bez problémů odešly níže po proudu.  Tam způsobily drobné problémy v Lipníku nad Bečvou – vzdutí hladiny a zaplavení přilehlých zahrádek v záplavovém území. Zaměstnanci Povodí Moravy také museli zasahovat na jezu v Oseku, kde ledové kry vytvořily bariéru. Tu Povodí Moravy uvolnilo manipulací na jezu a s přispěním bagru. Přibližně ve čtyři hodiny v noci 22. února se i tam daly ledy do pohybu a volně prošly jezem v Oseku. Vodohospodáři situaci sledují a jsou připraveni zasáhnout. Situace je pod kontrolou, led postupně odtává, hladina Bečvy je nízko. Podle Povodí Moravy zásahy aktuálně neprobíhají a nejsou plánované.

Begr u Karnoly

Bagr u Karnoly

Ve středu odpoledne se ale zkomplikovala situace na Veličce, na jejímž spodním úseku (Čechova ulice) se ledy začaly hromadit a hladina začala nebezpečně stoupat. Pracovníci městského úřadu ve spolupráci s Povodím Moravy vyhodnotili situaci a  Povodí po 16.  hodině nasadilo bagr, který  zaklíněné kry rozbíjel na menší kusy a uvolňoval. Větší kry ale poté začaly znovu blokovat tok Veličky v areálu Karnola. Zde musel být nasazen větší bagr firmy Tvrdoň s větším dosahem. Problém se pak přesunul na soutok, kam se proto přesunul i bagr.

Situace na soutoku

Situace na soutoku

Díky manipulaci s jezem a v důsledku toho stoupající a klesající hladině Bečvy i díky zásahu profesionálních hasičů, kteří  v některých nepřístupných úsecích posunovali největší kry pomocí háků, se nakonec zhruba v půl osmé večer podařilo tok Veličky uvolnit. Poděkování patří Povodí Moravy za rychlý a přesný zásah, firmě Tvrdoň za zapůjčení techniky, Hasičskému záchrannému sboru i soukromému majiteli za umožnění vstupu na jeho pozemek. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace