Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přerovský Chemoprojekt má konečně šanci na využití. Může tu vzniknout domov pro lidi s Alzheimerovou nemocí

19.01.2017
Přerovský Chemoprojekt má konečně šanci na využití. Může tu vzniknout domov pro lidi s Alzheimerovou nemocí

Autor: prerov.eu

Popisek: Budova Chemoprojektu stojí v ulici Trávník od roku 1955. Objekt postupně obklopilo panelové sídliště

Společnost Domov Alzheimer má zájem vybudovat v Přerově centrum pro lidi, postižené Alzheimerovou nemocí. Po prohlídce zcela nebo částečně nevyužitých přerovských budov padla volba na Chemoprojekt – budovu z padesátých let minulého století, která stojí v centru města, takřka uprostřed panelového sídliště.

„Pro naše účely by byla ideální. Jsme schopni objekt přebudovat na moderní zařízení, které bude sloužit lidem, postiženým Alzheimerovou nemocí nebo jinou formou demence a dalšími nemocemi stáří,“ řekl na setkání se zástupci města Zbyněk Gembiczki, který vede toto zařízení v Darkově a je zároveň ředitelem pro rozvoj sítě Domovů Alzheimer.

Záměr si vyslechli prozatím předsedové klubů, zastoupených v zastupitelstvu. Posléze se budou tímto plánem zabývat rada města a také zastupitelstvo. „Společnost Domov Alzheimer projevila zájem od města Chemoprojekt odkoupit a objekt na své náklady zrekonstruovat. Podle předběžných odhadů by zde mohlo najít nový domov až sto lidí. Pracovně by tu našlo uplatnění v trojsměnném provozu zhruba osmdesát lidí,“ uvedl náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO).

Nová zahrada ve vnitrobloku

Dům by měl svůj zvláštní režim, k němuž by patřilo, že lidé zde žijící by měli volný pohyb po domě, ale ven by se sami nedostali. Pouze do zahrady, která by mohla být zbudována v místě vnitrobloku, jenž je součástí Chemoprojektu. „Naši klienti by mohli zahradu využívat i v rámci terapie, neboť součástí pobytu je individuální i skupinový volnočasový program. Naší snahou je, aby klienti trávili v průběhu dne ve svých pokojích jen tolik času, kolik je nezbytně nutné. Chceme, aby se navzájem potkávali a komunikovali jak ve společenských a  aktivizačních místnostech, tak i na zahradě,“ doplnil Gembiczki. 

V České republice žije zhruba 150 000 lidí, kteří mají diagnózu Alzheimerova choroba – ne všichni ale mohou zůstat doma, kde o ně bude pečovat rodina. „Podle lékařských studií jsou ve skupině 65letých postiženy touto nemocí zhruba dvě až tři procenta. U 80letých je to už téměř polovina populace. Podle odhadů odborníků bude v roce 2020 u nás žít téměř 183 000  lidí s tímto syndromem, v roce 2050 pak asi 383 000 lidí,“ konstatovala vedoucí sboru školství a sociálních věcí přerovského magistrátu Romana Pospíšilová. Připomněla, že lidé, kteří ve stáří trpí vážnými výpadky paměti a úsudku, se postupně stávají závislými na každodenní pomoci jiného člověka.

Potřebná sociální služba pro město

„Proto i v České republice vznikají nová centra. Společnost Domov Alzheimer provozuje zařízení v Darkově, Roztokách u Prahy a nově bude otvírat centrum i v Mostě. Jedno ze zařízení jsem osobně navštívil, abych se přesvědčil, jak se tam starají o nemocné. Návštěva předčila mé očekávání,“ doplnil Tomáš Navrátil.  Podle něj je pro Přerov důležité, že by město neneslo náklady, spojené s rekonstrukcí, a získalo by novou sociální službu, která je potřebná a také žádaná. „Pro Přerov by to znamenalo pouze měsíční doplatek na každého klienta ve výši 5500 korun. Podobně podporujeme i naše klienty v Domově pro seniory. Pokud se záměr podaří prosadit, budeme mít podmínku, že minimálně 70 míst bude rezervováno pro naše občany,“ doplnil Navrátil.

I když se o projektu hovoří především s pozitivním dopadem na sociální oblast, podle zástupců města není možné opomenout ani fakt praktický – a to ten, že by se prodejem Chemoprojektu město zbavilo zátěže nemovitosti, pro niž nemá plnohodnotné využití. Budovu Chemoprojektu získal Přerov v roce 2007 za 22 milionů korun. Zastupitelé se ho tenkrát rozhodli koupit z obavy, že nemovitost odkoupí chomutovská společnost, která deklarovala zájem objekt zbourat a místo něj vystavět Lidl. V nemovitosti byly postupně kanceláře, menší dílny, pobočka knihovny – celý objekt se ale za deset let nepodařilo plně využít. „Zatím nemáme odhadní cenu, za niž by mohl být Chemoprojekt prodán, ale do doby projednání záměru v orgánech obce ji budeme znát. Každopádně na provoz Chemoprojektu ročně doplácíme částkou půl milionu korun, což není nevýznamná suma,“ uvedl na závěr Miloslav Dohnal z odboru majetku přerovského magistrátu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace