Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přerovský Chemoprojekt má konečně šanci na využití. Může tu vzniknout domov pro lidi s Alzheimerovou nemocí

19.01.2017
Přerovský Chemoprojekt má konečně šanci na využití. Může tu vzniknout domov pro lidi s Alzheimerovou nemocí

Autor: prerov.eu

Popisek: Budova Chemoprojektu stojí v ulici Trávník od roku 1955. Objekt postupně obklopilo panelové sídliště

Společnost Domov Alzheimer má zájem vybudovat v Přerově centrum pro lidi, postižené Alzheimerovou nemocí. Po prohlídce zcela nebo částečně nevyužitých přerovských budov padla volba na Chemoprojekt – budovu z padesátých let minulého století, která stojí v centru města, takřka uprostřed panelového sídliště.

„Pro naše účely by byla ideální. Jsme schopni objekt přebudovat na moderní zařízení, které bude sloužit lidem, postiženým Alzheimerovou nemocí nebo jinou formou demence a dalšími nemocemi stáří,“ řekl na setkání se zástupci města Zbyněk Gembiczki, který vede toto zařízení v Darkově a je zároveň ředitelem pro rozvoj sítě Domovů Alzheimer.

Záměr si vyslechli prozatím předsedové klubů, zastoupených v zastupitelstvu. Posléze se budou tímto plánem zabývat rada města a také zastupitelstvo. „Společnost Domov Alzheimer projevila zájem od města Chemoprojekt odkoupit a objekt na své náklady zrekonstruovat. Podle předběžných odhadů by zde mohlo najít nový domov až sto lidí. Pracovně by tu našlo uplatnění v trojsměnném provozu zhruba osmdesát lidí,“ uvedl náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO).

Nová zahrada ve vnitrobloku

Dům by měl svůj zvláštní režim, k němuž by patřilo, že lidé zde žijící by měli volný pohyb po domě, ale ven by se sami nedostali. Pouze do zahrady, která by mohla být zbudována v místě vnitrobloku, jenž je součástí Chemoprojektu. „Naši klienti by mohli zahradu využívat i v rámci terapie, neboť součástí pobytu je individuální i skupinový volnočasový program. Naší snahou je, aby klienti trávili v průběhu dne ve svých pokojích jen tolik času, kolik je nezbytně nutné. Chceme, aby se navzájem potkávali a komunikovali jak ve společenských a  aktivizačních místnostech, tak i na zahradě,“ doplnil Gembiczki. 

V České republice žije zhruba 150 000 lidí, kteří mají diagnózu Alzheimerova choroba – ne všichni ale mohou zůstat doma, kde o ně bude pečovat rodina. „Podle lékařských studií jsou ve skupině 65letých postiženy touto nemocí zhruba dvě až tři procenta. U 80letých je to už téměř polovina populace. Podle odhadů odborníků bude v roce 2020 u nás žít téměř 183 000  lidí s tímto syndromem, v roce 2050 pak asi 383 000 lidí,“ konstatovala vedoucí sboru školství a sociálních věcí přerovského magistrátu Romana Pospíšilová. Připomněla, že lidé, kteří ve stáří trpí vážnými výpadky paměti a úsudku, se postupně stávají závislými na každodenní pomoci jiného člověka.

Potřebná sociální služba pro město

„Proto i v České republice vznikají nová centra. Společnost Domov Alzheimer provozuje zařízení v Darkově, Roztokách u Prahy a nově bude otvírat centrum i v Mostě. Jedno ze zařízení jsem osobně navštívil, abych se přesvědčil, jak se tam starají o nemocné. Návštěva předčila mé očekávání,“ doplnil Tomáš Navrátil.  Podle něj je pro Přerov důležité, že by město neneslo náklady, spojené s rekonstrukcí, a získalo by novou sociální službu, která je potřebná a také žádaná. „Pro Přerov by to znamenalo pouze měsíční doplatek na každého klienta ve výši 5500 korun. Podobně podporujeme i naše klienty v Domově pro seniory. Pokud se záměr podaří prosadit, budeme mít podmínku, že minimálně 70 míst bude rezervováno pro naše občany,“ doplnil Navrátil.

I když se o projektu hovoří především s pozitivním dopadem na sociální oblast, podle zástupců města není možné opomenout ani fakt praktický – a to ten, že by se prodejem Chemoprojektu město zbavilo zátěže nemovitosti, pro niž nemá plnohodnotné využití. Budovu Chemoprojektu získal Přerov v roce 2007 za 22 milionů korun. Zastupitelé se ho tenkrát rozhodli koupit z obavy, že nemovitost odkoupí chomutovská společnost, která deklarovala zájem objekt zbourat a místo něj vystavět Lidl. V nemovitosti byly postupně kanceláře, menší dílny, pobočka knihovny – celý objekt se ale za deset let nepodařilo plně využít. „Zatím nemáme odhadní cenu, za niž by mohl být Chemoprojekt prodán, ale do doby projednání záměru v orgánech obce ji budeme znát. Každopádně na provoz Chemoprojektu ročně doplácíme částkou půl milionu korun, což není nevýznamná suma,“ uvedl na závěr Miloslav Dohnal z odboru majetku přerovského magistrátu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace