Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prostorová data Přerova se otevírají uživatelům internetu. Vyčtou z nich důležité informace o kontaktech, ale také třeba o parkovištích, cyklostezkách či památkách a sochách

06.01.2017
Prostorová data Přerova se otevírají uživatelům internetu. Vyčtou z nich důležité informace o kontaktech, ale také třeba o parkovištích, cyklostezkách či památkách a sochách

Foto: prerov.eu

Popisek: Z otevřených dat vyčtete řadu užitečných informací

Sadu otevřených dat mají od ledna k dispozici Přerované i lidé, kteří se z nejrůznějších důvodů o město zajímají. Odemčené dveře tak mají ke geodatům, které se dají na mapovém podkladu zobrazit na počítači, tabletu či mobilním telefonu.

Vyčíst z nich mohou řadu užitečných informací o městě. Jsou přitom podrobnější než údaje, které si prohlédnou v mapách na běžných prohlížečích. Rychle se například dozvědí, kde mohou v Přerově bezplatně parkovat, kam zajít na hřiště, kde stojí která socha, nebo třeba který úředník má na starosti vyřízení jejich žádosti o stavební povolení. Ke geodatům se dostanou přes hlavní stránku webu města Přerova.

„Některá data jsou unikátní a nikde jinde je lidé nezískají. Navíc se uživatelé nestávají jen konzumenty nějaké mapové služby na webu, ale mapu si vlastně z open dat vytvářejí sami zobrazením jedné nebo několika vrstev nad mapovým podkladem. Všechny objekty jsou v souřadnicovém systému, takže je možné měřit délky, výměry nebo se nechat navigovat do daného místa,“ vysvětluje Antonín Krejčíř z přerovského magistrátu. Právě on pomáhal vytvářet strukturu na webových stránkách města, do které byla umístěna data, s nimiž dosud pracovali většinou jen úředníci nebo lidé, úzce zaměření na určitou oblast.

Zábava, informace i důležité kontakty

Zveřejnění geodat pomohla prosadit komise pro otevřenou radnici, která je poradním orgánem rady města. „Chtěli jsme, aby uživatelé internetu, ale i vývojáři aplikací, měli širší možnosti v přístupu k datům o Přerově. Díky této novince se dostanou třeba k údajům o tom, kde jsou parkoviště, sběrné dvory nebo stanoviště kontejnerů tříděného odpadu. Získají informace o úřadovnách magistrátu, o volebních místnostech a okrscích, o rozdělení obvodů mezi referenty stavebního úřadu, o hřištích, sochách, naučných stezkách, cyklostezkách a podobně,“ nastínil předseda komise Martin Švadlenka. Jak dále řekl, otevřená data se budou do budoucna rozvíjet a rozšiřovat – a otvírat se lidem podle jejich zájmu a potřeb.

Příklad, jak tato data mohou využít Přerované, popsal Antonín Krejčíř: „Rodiče s dětmi si mohou stáhnout data hřišť či cyklostezek a lehce zjistit, které hřiště je z jejich bydliště dostupné po cyklostezkách. Nebo si mohou stáhnout otevřená data vycházkových tras a k nim přidat rozmístění soch včetně jejich názvu a autora – a s tímto plánkem například v mobilním zařízení si udělat příjemnou procházku.“ Data by měla být výhodná i pro přespolní.  „Když se někdo bude chystat do Přerova a bude se obávat parkování, tak si doma v klidu do svého počítače nebo do mobilu stáhne data parkovišť včetně rozmístění parkovacích automatů a uvidí, kde jsou největší parkoviště, která jsou placená – a kde zakoupit parkovací lístek, která jsou přístupná jen s parkovacím kotoučem nebo která jsou u obchodních center. Získá po kliknutí i informaci, jaká je kapacita parkoviště, “ uvedl Krejčíř a nastínil i další příklad praktického využití:  „Když se někdo bude chystat stavět zahradní domek v okolí Přerova, stáhne si jednoduše otevřená data „obvody stavebního úřadu“ a hned uvidí, jestli spadá pod Stavební úřad v Přerově, pod kterého pracovníka konkrétně patří a jaké je na něj telefonní číslo či mail.“ Možností, jak využít k prospěchu i zábavě údaje v mapách, je podle něj mnohem víc.

Využití dat k nekomerčním účelům je bezplatné

Všechna publikovaná otevřená data jsou volně ke stažení a jejich užívání k nekomerčním účelům je bezplatné. Webová stránka s otevřenými daty je k dispozici na adrese: www.prerov.eu/cs/magistrat/otevrena-data - nebo mohou zájemci kliknout na dlaždici „Otevřená data“ na hlavní webové stránce magistrátu www.prerov.eu

Přerovský magistrát se snaží být k lidem stále více otevřený a prostorová data rozhodně nejsou první vlaštovkou. „Od června roku 2015 jsou například na portálu veřejné správy a od léta roku 2016 v registru smluv vyvěšovány smlouvy ve strojově čitelném kódu. Byl zřízen transparentní účet pro oblast výdajů a takzvaný rozklikávací rozpočet. Ověřenou novinkou je třeba i aplikace Problem report, prostřednictvím níž mohou občané upozorňovat na aktuální problémy v ulicích města,“ řekl závěrem náměstek primátora Petr Měřínský.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL