Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prostorová data Přerova se otevírají uživatelům internetu. Vyčtou z nich důležité informace o kontaktech, ale také třeba o parkovištích, cyklostezkách či památkách a sochách

06.01.2017
Prostorová data Přerova se otevírají uživatelům internetu. Vyčtou z nich důležité informace o kontaktech, ale také třeba o parkovištích, cyklostezkách či památkách a sochách

Autor: prerov.eu

Popisek: Z otevřených dat vyčtete řadu užitečných informací

Sadu otevřených dat mají od ledna k dispozici Přerované i lidé, kteří se z nejrůznějších důvodů o město zajímají. Odemčené dveře tak mají ke geodatům, které se dají na mapovém podkladu zobrazit na počítači, tabletu či mobilním telefonu.

Vyčíst z nich mohou řadu užitečných informací o městě. Jsou přitom podrobnější než údaje, které si prohlédnou v mapách na běžných prohlížečích. Rychle se například dozvědí, kde mohou v Přerově bezplatně parkovat, kam zajít na hřiště, kde stojí která socha, nebo třeba který úředník má na starosti vyřízení jejich žádosti o stavební povolení. Ke geodatům se dostanou přes hlavní stránku webu města Přerova.

„Některá data jsou unikátní a nikde jinde je lidé nezískají. Navíc se uživatelé nestávají jen konzumenty nějaké mapové služby na webu, ale mapu si vlastně z open dat vytvářejí sami zobrazením jedné nebo několika vrstev nad mapovým podkladem. Všechny objekty jsou v souřadnicovém systému, takže je možné měřit délky, výměry nebo se nechat navigovat do daného místa,“ vysvětluje Antonín Krejčíř z přerovského magistrátu. Právě on pomáhal vytvářet strukturu na webových stránkách města, do které byla umístěna data, s nimiž dosud pracovali většinou jen úředníci nebo lidé, úzce zaměření na určitou oblast.

Zábava, informace i důležité kontakty

Zveřejnění geodat pomohla prosadit komise pro otevřenou radnici, která je poradním orgánem rady města. „Chtěli jsme, aby uživatelé internetu, ale i vývojáři aplikací, měli širší možnosti v přístupu k datům o Přerově. Díky této novince se dostanou třeba k údajům o tom, kde jsou parkoviště, sběrné dvory nebo stanoviště kontejnerů tříděného odpadu. Získají informace o úřadovnách magistrátu, o volebních místnostech a okrscích, o rozdělení obvodů mezi referenty stavebního úřadu, o hřištích, sochách, naučných stezkách, cyklostezkách a podobně,“ nastínil předseda komise Martin Švadlenka. Jak dále řekl, otevřená data se budou do budoucna rozvíjet a rozšiřovat – a otvírat se lidem podle jejich zájmu a potřeb.

Příklad, jak tato data mohou využít Přerované, popsal Antonín Krejčíř: „Rodiče s dětmi si mohou stáhnout data hřišť či cyklostezek a lehce zjistit, které hřiště je z jejich bydliště dostupné po cyklostezkách. Nebo si mohou stáhnout otevřená data vycházkových tras a k nim přidat rozmístění soch včetně jejich názvu a autora – a s tímto plánkem například v mobilním zařízení si udělat příjemnou procházku.“ Data by měla být výhodná i pro přespolní.  „Když se někdo bude chystat do Přerova a bude se obávat parkování, tak si doma v klidu do svého počítače nebo do mobilu stáhne data parkovišť včetně rozmístění parkovacích automatů a uvidí, kde jsou největší parkoviště, která jsou placená – a kde zakoupit parkovací lístek, která jsou přístupná jen s parkovacím kotoučem nebo která jsou u obchodních center. Získá po kliknutí i informaci, jaká je kapacita parkoviště, “ uvedl Krejčíř a nastínil i další příklad praktického využití:  „Když se někdo bude chystat stavět zahradní domek v okolí Přerova, stáhne si jednoduše otevřená data „obvody stavebního úřadu“ a hned uvidí, jestli spadá pod Stavební úřad v Přerově, pod kterého pracovníka konkrétně patří a jaké je na něj telefonní číslo či mail.“ Možností, jak využít k prospěchu i zábavě údaje v mapách, je podle něj mnohem víc.

Využití dat k nekomerčním účelům je bezplatné

Všechna publikovaná otevřená data jsou volně ke stažení a jejich užívání k nekomerčním účelům je bezplatné. Webová stránka s otevřenými daty je k dispozici na adrese: www.prerov.eu/cs/magistrat/otevrena-data - nebo mohou zájemci kliknout na dlaždici „Otevřená data“ na hlavní webové stránce magistrátu www.prerov.eu

Přerovský magistrát se snaží být k lidem stále více otevřený a prostorová data rozhodně nejsou první vlaštovkou. „Od června roku 2015 jsou například na portálu veřejné správy a od léta roku 2016 v registru smluv vyvěšovány smlouvy ve strojově čitelném kódu. Byl zřízen transparentní účet pro oblast výdajů a takzvaný rozklikávací rozpočet. Ověřenou novinkou je třeba i aplikace Problem report, prostřednictvím níž mohou občané upozorňovat na aktuální problémy v ulicích města,“ řekl závěrem náměstek primátora Petr Měřínský.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace