Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Olomoucký kraj opraví chátrající palác na čtvrtém nádvoří hradu Helfštýn. Finanční náklady na rekonstrukci jednoho z největších středověkých hradů u nás jsou zatím odhadovány na 53 milionů korun

24.06.2016
Olomoucký kraj opraví chátrající palác na čtvrtém nádvoří hradu Helfštýn. Finanční náklady na rekonstrukci jednoho z největších středověkých hradů u nás jsou zatím odhadovány na 53 milionů korun

Autor: kr-olomoucky.cz

Popisek: Studii záchrany paláce si můžete prohlédnout na nádvoří hradu Helfštýn

Chátrající objekt paláce na čtvrtém nádvoří hradu Helfštýn čeká rozsáhlá a nákladná záchrana. Projekt počítá se sanací stávajícího zdiva a s nově vloženou konstrukcí zastřešení včetně lávek pro prohlídkovou trasu. Finanční náklady jsou zatím odhadovány na 53 milionů korun včetně výdajů na expozice.

„Palác je v současné době pro veřejnost uzavřený. Ze zdí padají kusy cihel, což samozřejmě představuje značné bezpečnostní riziko,“ řekl Radim Himmler, ředitel Muzea Komenského v Přerově, které hrad Helfštýn spravuje. „Hrad Helfštýn je majetkem Olomouckého kraje a ten se jako správný hospodář chce o tuto hojně navštěvovanou památku dobře postarat. Zastřešení paláce máme v plánu už řadu let,“ vysvětlil Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

Helfštýn

Sanace stávajícího zdiva paláce se zaměří na zajištění statických poruch ve zdivu, v ostění a klenbách okenních otvorů, opravu spárování zdiva a ochranu jeho koruny. Zastřešení větší části paláce je navrženo z pískovaných skleněných tabulí na ocelových pozinkovaných nosnících s šedým nátěrem. „Kromě pískovaných budou součástí zastřešení i čiré skleněné tabule – a to například v renesanční kapli. Střechy budou kryté atikami, aby nerušily dálkové pohledy na torzo této památky,“ prozradil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák.

Helfštýn

Prohlídková trasa v podobě lávek a stropů z předzvětralých plechů je navržena v úrovni bývalého druhého nadzemního podlaží. Nově zastřešené prostory budou využity pro prezentaci expozic uměleckého kovářství a lapidária, pro aktivní dílny a čítanku stavitelství. Rytířský sál pak bude víceúčelový, aby se v něm mohly konat různé kulturně společenské akce. Finanční náklady jsou zatím odhadovány na 53 milionů korun včetně výdajů na expozice. Celková částka se ale ještě zvýší o peníze, potřebné na statické zajištění paláce a vyklánějící se jižní hradby.

Helfštýn

Olomoucký kraj se konkrétní podobou záchrany a zpřístupnění paláce na hradě Helfštýn zabývá od roku 2010, kdy bylo Národním památkovým ústavem doporučeno zastřešení paláce technicistní formou. V roce 2013 vydali památkáři z Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou záporné závazné stanovisko k projektové dokumentaci, a proto následně od roku 2014 už byl do všech dalších kroků ve věci záměru zapojen Národní památkový ústav. Olomoucký kraj realizoval dílčí kroky k nové architektonické studii.

Helfštýn

Dne 14. června 2016 vydal Odbor regionálního rozvoje Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou kladné závazné stanovisko k architektonické studii, zpracované firmou Ateliér-r, s. r. o., Olomouc. V průběhu tohoto měsíce chce ještě hejtmanství zadat čtyři průzkumy, které pro projektovou dokumentaci podrobně a odborně zmapují stav hradního paláce. Samotná rozsáhlá oprava by měla být dokončena v první polovině roku 2018.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace