Tréninkové bydlení bude pro čtyři přerovské rodiny školou života. 'Učebnou' se stane obecní byt, v němž musí pod dohledem sociálních pracovníků žít tak, aby jim nevznikaly dluhy
13.04.2016
Foto: prerov.eu
Popisek: Obecní domy v přerovské Husově ulici
To, co je pro jednoho jasné a přirozené, musí druhý poctivě natrénovat. Přerovští sociální pracovníci moc dobře vědí, jak je pro některé lidi složité zajistit a udržet si bydlení, hlídat složenky a odkládat peníze na inkaso. Rozjíždějí proto takzvané tréninkové bydlení, které by mělo v první fázi pomoci čtyřem vytipovaným rodinám ze sociálně slabého prostředí k tomu, aby si udrželi bydlení.
„Aktuálně žije v Přerově na ubytovnách šest stovek lidí. Další desítky rodin bydlí v sociálně vyloučených lokalitách a mnohé se potýkají s neschopností udržet si byt. Dostanou peníze, nakoupí si jídlo nebo oblečení – a pak zjistí, že vlastně nemají na zaplacení nájmu, elektřiny nebo třeba vody. Proto je třeba dát jim v tomto ohledu jakousi školu života,“ říká náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO).
Pomyslnou školní učebnou bude pro čtyři rodiny obecní byt, který dostanou na určitou dobu do užívání – a tam pod dohledem sociálních pracovníků musí žít tak, aby jim nevznikaly dluhy. K jejich povinnostem se zařadí nutnost naučit se hospodařit s 'hromádkou peněz' takovým způsobem, aby na konci měsíci nebyla rodina v mínusu. „Zájemci se nám mohou do projektu hlásit do 9. května. My jejich situaci posoudíme a vybereme čtyři domácnosti, které začneme sledovat. Nebudeme jim zasahovat do běžného osobního života, ale určený pracovník je bude učit hospodařit. Podmínkou je, aby zájemce neměl dluh u dodavatele energií, protože jinak by nemohla být uzavřena smlouva o dodávce,“ doplňuje vedoucí odboru školství a sociálních věcí přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.
Některé rodiny neumějí hospodařit po celé generace
Rodiny, které v ročním projektu uspějí, budou moci žít v obecních bytech, a samy pak dokázat, že jsou schopny čerpat z toho, co se naučily. Lidé, kteří v tréninkovém bydlení 'propadnou', se budou muset vrátit tam, odkud přišli… Na ubytovnu, do azylového domu nebo k rodině.
„Sociální pracovník bude sledovat i to, jestli klient nemá nový dluh, zda nepřišel o zdroj příjmu, nepropadl třeba závislosti, ale také jestli nenarušuje svým chováním sousedské vztahy,“ podotýká náměstek Navrátil. Podle něj je problém, že některé rodiny po celé generace neumějí hospodařit, a tento trend je třeba přibrzdit, nebo dokonce zastavit.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL