Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Top 09: Dvě základní školy v přerovském Předmostí čeká spojení

04.03.2013
Top 09: Dvě základní školy v přerovském Předmostí čeká spojení

Foto: Přerov

Popisek: Základní škola

Strach z utlumení úspěšného školského projektu, zaměřeného na individuální přístup k žákům a integraci zdravotně postižených, mají rodiče dětí ze ZŠ a MŠ Pod Skalkou v Předmostí u Přerova.

Škola se má totiž od příštího roku spojit s nedalekou ZŠ J. A. Komenského v Hranické ulici. Důvody jsou podle radních dva: nedostatečné vytížení obou zařízení a úbytek žáků. „Dávali jsme naše děti do školy rodinného typu a výchovný program byl zaměřený na individualitu a rozvíjení osobnosti. Integrace přináší dětem spoustu pozitivních věcí a obáváme se toho, že po spojení tento duch školy zmizí,“ shrnula své pocity matka jednoho z žáků, který školu navštěvuje.

Strach, že škola ztratí svou výjimečnost, má i Věra Baďurová, jejíž syn trpí středně těžkou formou autismu a vyžaduje speciální přístup. „Vnímám to velmi negativně, protože jsem si školu pečlivě vybírala. Syn je extrémně citlivý na zvuky, takže nám vyhovuje, že na začátku hodiny nezvoní,“ řekla. Pokud by ke spojení došlo, neměla by prý škola přijít o speciální styl výuky.

Stejně to vnímá i další z maminek. „Děti jsou vedeny ke vzájemné úctě, a to i k dětem s postižením. Líbí se mi způsob vyučování v blocích, možnost přerušení výuky třeba na deset minut hrou, když jsou žáci unavení. Každý, včetně učitelů, ví, ke komu patříme, známe se jménem a jsme taková jedna velká rodina,“ řekla Andrea Veselá, která má v ZŠ a MŠ Pod Skalkou tři děti – nejmladší ve školce a další dvě v první a čtvrté třídě.

ZŠ a MŠ Pod Skalkou v Předmostí se věnuje dětem se speciálními vzdělávacími potřebami, tedy se zdravotním postižením, poruchami učení nebo chování. „Máme zde školní poradenské pracoviště a od roku 2005 také speciálního pedagoga,“ upřesnila ředitelka Marie Sedláčková.

Ta doufá, že se i po spojení obou zařízení podaří udržet „kurz“ a program Začít spolu, který vychází z alternativního přístupu ke vzdělání. „Chceme zachovat to, co děláme, i když budeme v jiných prostorách. Naši pedagogové se navíc budou podílet na vzniku nového vzdělávacího programu,“ zmírnila obavy rodičů.

Zastupitelé na svém posledním zasedání schválili pouze koncepci spojení obou škol, samotný materiál se ale bude schvalovat až na jednání v únoru. Důvody tohoto kroku jsou podle náměstka přerovského primátora Dušana Hluzína (TOP 09) dvojí. „Ten první je ekonomický. Ani jedna ze škol nemá více jak dvě stě dětí a musejí se dofinancovávat z městského rozpočtu. Dalším důvodem je pak nepříznivý demografický vývoj, protože děti začnou postupně ubývat.

Poslední silný populační ročník je 2009 a časem by jedné ze škol mohl hrozit zánik,“ řekl. Ani jedno zařízení se prý ale nemusí obávat toho, že by přišlo o svou výjimečnost. „V současné době má každé vlastní vzdělávací program. Pracovní skupina, složená z pedagogů obou škol, ale začne vytvářet nový program, jenž bude průnikem těch stávajících. Doufáme, že učitelé, kteří se na tom budou podílet, najdou společnou řeč,“ poznamenal Hluzín.

Ke spojení by mělo dojít od září tohoto roku a výuka bude probíhat v nově zrekonstruované a zateplené budově ZŠ J. A. Komenského v Hranické ulici v Předmostí. „O využití uvolněného objektu školy v ulici Pod Skalkou budeme ještě jednat. V případě, že ale jesle přejdou pod ministerstvo školství, rádi bychom zde vybudovali další zařízení pro nejmenší děti. Stávající městské jesle už totiž nemůžeme rozšířit,“ zmínil. Mateřských škol Pod Skalkou, v Čekyni a Vinarech se prý změna nijak nedotkne.

Obavu ze spojení obou zařízení nemá ani ředitel Základní školy J. A. Komenského v Předmostí Vladimír Peška. „Naše škola je historickopřírodovědného zaměření, ale věříme, že se oběma týmům pedagogů podaří vytvořit nový výchovný program,“ konstatoval s tím, že budova v Hranické ulici je dostatečně prostorná pro to, aby do ní vešli žáci obou zařízení.

(Zdroj: top09.cz)