Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přišly mi rozzuřené maily a obálky se zlomenou tužkou, přiznal olomoucký rektor a popsal aféru s bitkou muslimského studenta s antiislamisty

13.06.2015
Přišly mi rozzuřené maily a obálky se zlomenou tužkou, přiznal olomoucký rektor a popsal aféru s bitkou muslimského studenta s antiislamisty

Autor: DV TV, repro

Popisek: rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller s moderátorkou Danielou Drtinovou

O tom, jak bude potrestán muslimský student lékařské fakulty, jaká je situace na univerzitě i čeho se do budoucna nejvíce obává, diskutoval v internetové televizi DV tv rektor Univerzity Palackého (UP) v Olomouci Jaroslav Miller s moderátorkou Danielou Drtinovou.

Řeč byla samozřejmě o známém incidentu, v němž figuroval jeden ze studentů lékařské fakulty UP, pocházející z muslimské země. Podle Millera se nestalo nic mimořádného. „Máme k dispozici mnoho zpráv, které si velmi často odporují. Ale pro nás jediným relevantním zdrojem informací jsou informace od policie. Které praví, že skupina studentů UP šla po náměstí a uviděla petiční stánek s posterem, na kterém byla přeškrtnutá mešita. A došlo k výměně názorů. Nevím, jak ostrá ta výměna byla vzhledem k tomu, že každá skupina mluvila jiným jazykem. Jeden z našich studentů bohužel neudržel nervy a pokusil se plakát strhnout. To bylo všechno,“ popsal rektor to, jak on celou záležitost vidí.

Dostal jsem dvě obálky se zlomenou tužkou

Přiznal, že následně mu přišlo „několik tisíc rozzuřených mailů“, které interpretovaly celou událost velmi jednostranně. Obdržel také dvě obálky se zlomenou tužkou.

Vyslechl obě strany konfliktu. Viník, tedy student lékařské fakulty, prý bude potrestán. „Protože měl udržet nervy na uzdě. A student UP by se takto chovat neměl,“ podotkl. Poukázal na to, že zmíněný student už od policie dostal pokutu 500 Kč, a také že se omluvil. Navíc jej čeká další trest od UP. „Až budeme mít výsledky vyšetřování policie, tak zasedne disciplinární komise. Její rozhodnutí nemohu předjímat,“ vysvětlil.

Na otázku, zda se bude uvažovat i o vyloučení, protože i takové hlasy se objevovaly, reagoval takto: „Co si budeme povídat, studenti, kteří se večer vracejí z hospod, se dopouštějí mnohem horších ‚zločinů‘, takže trest musí být proporční,“ nepřímo odmítl, že by byl student vyloučen.

Studenta urazil plakát s přeškrtnutou mešitou

Bezprostřední reakce vedení UP spočívala v posílení ostrahy kolejí. Další kroky budou následovat: „Pokusíme se zahraniční studenty více integrovat nejen do dění na univerzitě, ale i do dění ve městě,“ uvedl Miller bez bližšího vysvětlení.

Poukázal na to, že UP je velká univerzita. „Olomouc je stotisícové město a de facto každý třetí obyvatel města má něco společného s univerzitou,“ podotkl.

Moderátorka se rektora také zeptala, zda student vůbec vnímal, že svým činem se vlastně dopustil útoku na ústavu, tedy na zákon nejvyšší právní síly. „Student nám vysvětloval, že jej urazil plakát s přeškrtnutou mešitou, a zřejmě došlo k hádce, která byla vyprovokovaná z jedné, nebo z druhé strany, a dopustil se politováníhodného činu,“ odpověděl rektor s tím, že student věděl, že překročil české zákony. „A měli jsme pocit, že svého činu skutečně litoval,“ dodal.

Celý incident se také snažil poněkud bagatelizovat prohlášením „Doufám, že západní civilizace je schopna tolerovat strhnutí jednoho plakátu. Pokud ne, tak je to s ní velmi špatné.“

Poukázal i na to, že UP pro všechny zahraniční studenty v prvním ročníku, především na lékařské fakultě, organizuje kurzy, které mají za cíl je seznámit s kulturou země, se zákony a s mentalitou společnosti.

ČR se do budoucna bez řízené imigrace neobejde

Na otázku, zda není západní civilizace oslabena svým liberálně humanistickým konceptem. Tedy zda není tolerantní až k sebezničení, Miller odpověděl, že by to tak dramaticky neviděl.

Souhlasí s názorem, že musíme chránit své hodnoty. „Ale to není v žádném příkrém kontrastu, že bychom měli být v rámci možností velkorysí, a přece i tolerance je naší základní hodnotou,“ uvedl. A upozornil, že Evropa, a to i ČR, se do budoucna bez imigrace neobejde. „Teď je otázka, jak s tím naložíme. Musíme trvat na svých hodnotách, to bez váhání podepíšu. Na straně druhé jsem absolutně přesvědčen o tom, že ČR řízenou imigraci potřebuje,“ poznamenal.

Přiznal, že má obavy z budoucnosti. „Aby se incident třeba v mnohem horším ražení neopakoval, to je jedna věc, a druhá je, aby to univerzitu nepoškodilo,“ řekl. A vysvětlil, že UP je výzkumnou institucí, a proto shání nejlepší studenty a nejlepší vědce z celého světa, protože „český trh je malý“.

„Mám obavy, aby si vynikající zahraniční vědec, kterého si vyhlédneme, třeba z muslimské země, neřekl, já do Olomouce nebudu chtít jít, protože jsem slyšel něco,“ vysvětlil, čeho se do budoucna obává. A přiznal, že UP má velký počet zaměstnanců ze zahraničí a je na nich bytostně závislá. „Jestliže chceme dělat prvotřídní vědu, tak potřebujeme nejlepší lidi. A ti nejsou jen v Čechách, ale jsou i v jiných zemích,“ dodal.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace