Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za pár let budete naši otroci! To křičeli muslimové v Olomouci. Napadli tam stánek s peticí. Kauza se probírá už několik dní a těch verzí, co se vyrojilo...

06.06.2015
Za pár let budete naši otroci! To křičeli muslimové v Olomouci. Napadli tam stánek s peticí. Kauza se probírá už několik dní a těch verzí, co se vyrojilo...

Foto: IvČRn

Popisek: Policie v Olomouci u incidentu iniciativy "Islám v ČR nechceme"

Iniciativa „Islám v České republice nechceme" bije na poplach. V Olomouci prý dvacítka muslimů napadla občany, kteří sbírali podpisy pod petici proti evropským kvótám pro uprchlíky. Muslimové dokonce křičeli, že si zdejší lidi koupí a zotročí. Právě proto prý členové iniciativy neustanou ve své činnosti.

Martin Konvička je nejviditelnější tváří iniciativy Islám v ČR nechceme. Její příznivci opakovaně varují před přílivem muslimských věřících do Česka, když říkají, že vyznavačům islámu nejde o to, žít v míru, ale v příhodnou dobu šířit svou víru a nakonec opanovat společnost. A zdá se, že příklad z Olomouce jim může dát za pravdu.

Za pár let budete naši otroci, píše iniciativa

„Dva aktivisté zrovna rozbalovali petiční stánek s peticí proti kvótám na imigranty, když byli napadeni organizovanou skupinkou přibližně 20 muslimů. Mladí muslimové na Horním náměstí v Olomouci již na aktivisty čekali. Už ve čtvrtek je totiž na stejném místě několik z nich obtěžovalo a vulgárně uráželo. Křičeli mimo jiné: ’Nemůžete nás tu nechtít. Máme tolik peněz, že to tu celé koupíme. Za pár let budete naši otroci!’“ píše iniciativa.

Útočníky, kteří napadli osoby shánějící podpisy pod petici, zklidnili až policisté, kteří dorazili na místo ve čtyřech policejních vozech. Členové iniciativy si kladou otázku, co všechno ještě může přijít. Tito muslimští útočníci byli prý studenty našich vysokých škol, ale kdyby byly opravdu schváleny kvóty pro uprchlíky, mohli by do našich měst dorazit ještě radikálnější muslimští věřící. Iniciativa proto dává jasně najevo, že neustane v boji proti schválení těchto kvót a přílivu muslimských uprchlíků k nám. 

Černoch: Sundejme růžové brýle

„Nebudu lidi paušalizovat a házet všechny muslimy do jednoho pytle, ale je vidět, jak tito lidé myslí a jaký mají cíl. Je nejvyšší čas, ne-li pozdě, sundat si růžové brýle a vytáhnout hlavy z písku a říct, že se velice pletou! Žádný občan České republiky nebude ničí otrok a tito lidé se s takovým názorem mohou vydat zpět do své vlasti. My žijeme ve své zemi a nikdo nám nebude říkat, že budeme jeho otroky. Na to je jediná odpověď: NEBUDEME!,“ reaguje na incident poslanec Úsvitu Marek Černoch.

Dodal však, že se nechce připojovat k rozněcování jakékoli náboženské, etnické či jiné nesnášenlivosti v naší zemi: „Ale když vidím plány EU, jak se vypořádat s vlnou imigrantů, je nutné se proti tomu postavit. Evropská komise, jak už asi většina lidí ví, chce, aby Česká republika přijala 1 328 uprchlíků, Syřanů a Eritrejců, kteří se přes Středomoří dostali do Evropy. A já musím znovu zdůraznit svůj kategorický nesouhlas s tím, aby naší zemi někdo diktoval, kolik máme přijmout imigrantů.“

Pomáhat druhým je správné, ale vše má své meze. Je nanejvýš třeba přehodnotit tyto své postoje a nahlížet na problém invaze do Evropy reálně. Ano, ve světle událostí poslední doby mám neodbytný pocit, že jde opravdu o cílenou invazi. Podle informací zpravodajských služeb jsou uprchlíci často mladí muži v produktivním věku a s vojenským výcvikem. Obávám se, že pohlížet na pomoc těmto, zdůrazňuji, ilegálním imigrantům jako na svou povinnost, je hluboký omyl, který by se nám a našim dětem fatálně vymstil. Důrazně apeluji na všechny zodpovědné politiky, a to nejen naše, ale zejména ty evropské. Je třeba důrazně odmítnout jakékoliv nesmyslné kvóty, radikálně změnit azylové právo, učinit Evropu pro takovou imigraci jako zcela nedostupnou a neatraktivní. A to rychle," dodává Černoch.

Připravme se ještě na větší problémy

Masový příliv imigrantů znamená podle Černocha nejen bezpečnostní riziko, ale nutně povede k eskalaci obrovských sociálních, zdravotních, ekonomických a kulturních problémů. „Česká republika není státem, který by striktně odmítal přijmout občany jiných zemí, právě naopak. Češi jsou solidární národ. Ale mojí povinností je v první řadě hájit práva a bezpečnost našich občanů,“ uvedl dále Černoch.

Návrh hnutí Úsvit na novelu zákona o církvích, který zabraňuje šíření nebezpečných náboženství v České republice, bude brzy projednávat Poslanecká sněmovna. „Věřím, že nás a náš návrh podpoří i poslanci jiných stran,“ doplnil Černoch. 

Bylo to úplně jinak, říká rektor olomoucké univerzity

Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller na svém Facebooku uvádí na pravou míru incident, který se stal v Olomouci u provizorního petičního stánku hnutí Islám v ČR nechceme (IVČRN). Podle rektora šlo o několik zahraničních studentů univerzity, z nichž jeden pouze strhl plakát vyzývající k boji proti přistěhovalectví.

„V Olomouci skupina antiislamistů nechávala podepsat kolemjdoucí petici proti imigraci. Několik zahraničních studentů Univerzity Palackého šlo okolo a po pár ostřejších slovech na adresu antiislamistů jeden ze studentů strhl plakát vyzývající k boji proti přistěhovalectví. Toť vše – info od policie. Policisté to řeší jako přestupek,“ píše na Facebooku rektor.

Řešení podle něj bude následující. „Buď rektor (já), nebo pan děkan si dotyčného pozveme a vysvětlíme mu, že takto to dělat v ČR nebudeme. Jestli chce, ať si založí vlastní petici ‚Chceme v ČR přistěhovalce‘ a já ji klidně podepíšu jako první. Po otcovské domluvě bude možná i nějaká sankce, ale zatím nechci předbíhat. Xenofobie, kterou se vyznačuje článek v Blesku i řada diskusí k tomuto případu, nás rozhodně nezdobí a je cestou do pekla. Ovšem nechci nikoho přesvědčovat, neboť k překonání xenofobie je nutné určité vzdělání a také jistá životní zralost. Obojího se nedostává ani redaktorům Blesku, ani mnoha diskutujícím. Bohužel,“ uvedl dále Miller.

Zahraniční studenti se ptají, zda se po prázdninách budou cítit bezpečně

A další reakce. Mrzí mě, že se k incidentu na olomouckém Horním náměstí nevyjádřil nikdo z vedení města," píše Lenka Podhorná z Centra pro výuku cizích jazyků LF UP v Olomouci v dopise, který zveřejnily Britské listy. Podhorná poukázala na to, že vyučuje většinu studentů, kteří u pátečního incidentu byli.

Podhorná ohledně své kritiky místních politiků upozornila na to, že v Olomouci v nejbližších dnech proběhne mezinárodní festival Svátky písní a také ME ve fotbale do 21 let. Podle Podhorné se mezi účastníky těchto akcí „zajisté najdou také muslimové“.

Pedagožku také znepokojuje, že příslušníci Policie ČR na olomouckém Horním náměstí momentálně „doprovázejí“ každého „exoticky“ vyhlížejícího studenta, občana či turistu. „Snažíme se naše studenty uklidnit tím, že jde o jejich bezpečnost, ne o to, že by měli být podezřelí,“ svěřila se Podhorná.

Poukázala na to, že zahraniční studenti se ptají, zda se po návratu z prázdnin budou moci cítit v Olomouci bezpečně a zda tu budou vítáni.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš