Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Noční můra z Litovelského Pomoraví. Jak ji zabít?

17.04.2013
Noční můra z Litovelského Pomoraví. Jak ji zabít?

Autor: Město Litovel

Popisek: Mapa Litovelského Pomoraví

Olomoucký kraj přispěje obcím z Litovelského Pomoraví na preventivní hubení komárů. Při jejich přemnožení před třemi lety zde lidé zažívali hororové situace. Během minuty na člověka zaútočilo až 60 komárů. V dalších dnech má navíc vydatně pršet.

Rada Olomouckého kraje před pár dny rozhodla, že kraj dá obcím v oblasti až 200 tisíc korun na preventivní hubení komárů. Finanční prostředky získá město Litovel, které se dohodlo s dalšími obcemi na společném postupu. Není ale jisté, zda se s postřiky vůbec začne.

„Teď čekáme na zprávu hygieniků. Teprve ti rozhodnou, zda a kdy by se mělo s postřiky začít,“ uvedl pro Krajské listy.cz šéf odboru životního prostředí v Litovli Pavel Kurfürst. Společně s Litovlí se mají do preventivního hubení komárů zapojit také obce Mladeč, Červenka, Střeň, Náklo a Příkazy.

Počasí bude komárům přát

„Od středy a několik následujících dnů má vydatně pršet a to by mohlo případnou komáří kalamitu ovlivnit. Obvykle záleží na síle povodní po zimě, nebo na množství jarních srážek,“ doplnil Kurfürst.

Ochranáři souhlasí

Obce by letos měly, po rozhodnutí hygieniků, komáry poprvé hubit preventivně už ve stadiu larev. Dříve byli proti takovému postupu ochranáři. „Dnes už Správa CHKO souhlasí. Jde o speciální biologický přípravek účinkující pouze na larvy komárů, který se letecky rozptýlí,“ uvedl mluvčí Krajského úřadu v Olomouci Ivan Rašťák.

Děs! 60 útoků za minutu

Například v roce 2010 hygienici v oblasti napočítali místy až šedesát komářích útoků za minutu. O kalamitě se přitom hovoří už při deseti napadeních. Hygienici také prokázali, že komáři z Litovelského Pomoraví přenášejí takzvanou Valtickou horečku. Jde o onemocnění podobné chřipce.

Superlativ, o který nikdo nestojí

Lužní lesy Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví patří v České republice mezi tři lokality s největším výskytem komárů.

Milan Glista

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace