V Olomouci sčítají městské netopýry. Proč je dobré znát, kde noční opeřenci vytvářejí kolonie?
01.06.2015
Foto: parazoo.cz
Popisek: Netopýr je chráněné zvíře.
Unikátní projekt připravili letos odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci s Magistrátem města Olomouce. Chtějí co nejpřesněji zmapovat a spočítat kolonie netopýrů žijících v různých typech úkrytů ve městě.
Sčítají se jen ti, kteří žijí v lidských sídlech
Získaná data poslouží jako podklady pro zajištění ochrany těchto ohrožených druhů živočichů, například během budoucích stavebních úprav budov či kácení stromů.
„Projekt je zaměřen na takzvané synantropní netopýry, tedy druhy využívající během svého života prostředí lidských sídel," vysvětluje koordinátor projektu Evžen Tošenovský z ČESON a dodává: „Sčítání bude probíhat u již známých významnějších úkrytů ve městě, vždy jednorázově v každém z hlavních období životního cyklu netopýrů."
Mapování netopýrů je dlouhá tradice, ale...
V České republice má každoroční sčítání netopýrů přes padesát let trvající tradici -- jednu z nejdelších na světě. Nicméně toto sčítání je zaměřeno převážně na druhy zimující v jeskyních a jiných podzemních prostorách nebo na letní kolonie na půdách budov. „Tyto druhy ale tvoří jen necelou polovinu z 27 druhů netopýrů, které se u nás vyskytují. O početnosti lesních a ostatních synantropních netopýrů toho naopak stále víme velmi málo," podotýká Tošenovský.
Plánované sčítání v Olomouci je tak jedinečné právě zaměřením na druhy, které se jen velmi obtížně sledují a jejichž přítomnost paradoxně velmi často uniká pozornosti, ačkoliv se jedná doslova o naše nejbližší sousedy.
Skrývají se i v parcích
V městském prostředí netopýři využívají jako úkryty většinou různé štěrbiny na cihlových i panelových domech - pod obložením, ve spárách mezi panely nebo za ventilačními otvory do podstřeší. Mnoho úkrytů se nachází také ve stromech v městských parcích. „Pro rozhodování státní správy jsou konkrétní údaje o výskytu těchto zvláště chráněných druhů živočichů velmi důležité," uvádí Petr Loyka, vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Olomouce, které projekt financuje.
„Výsledky monitoringu nám v budoucnu umožní lépe informovat žadatele a zlepšit tak ochranu netopýrů ve městě například při rozhodování o kácení dřevin nebo zateplování domů."
Zlepšení ochrany synantropních netopýrů je také jedním z dlouhodobých cílů projektu ČESON, který v roce 2015 finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí. Součástí projektu jsou kromě mapování úkrytů také vzdělávací semináře, osvětové akce či bezplatné poskytování poradenské služby pro pracovníky úřadů, stavebníky i širokou veřejnost.
Informovat může i sama veřejnost
V Olomouci dnes díky předchozím mapovacím projektům odborníci vědí zhruba o dvaceti významných úkrytech netopýrů, přičemž nejvíce jich evidují u typického městského druhu - netopýra rezavého. „Uvítáme ale i další informace od obyvatel města. Každý konkrétní údaj o výskytu jak jednotlivých netopýrů, tak především kolonií je pro nás důležitý," vyzývá Tošenovský. „Získané informace poslouží nejen pro praktickou ochranu těchto vzácných a zranitelných živočichů, ale i pro doplnění našich znalostí o životě tzv. městských netopýrů."
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš