Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bláboliš, druhý Milouš, Pepa z hospody… Na Jakeše si při projevu Babiše vzpomněli experti i obyčejní lidé. A pískot starostů je ohlušující, poslechněte si

01.06.2015
Bláboliš, druhý Milouš, Pepa z hospody… Na Jakeše si při projevu Babiše vzpomněli experti i obyčejní lidé. A pískot starostů je ohlušující, poslechněte si

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

VIDEO Bláboliš, druhý Milouš Jakeš, Pepa z hospody. Starostové nelhali. Projev ministra financí Andreje Babiše na sněmu Svazu měst a obcí, jehož zvukový záznam už několik hodin putuje internetem, byl skutečně strašný, shodují se jak mediální experti, tak veřejnost. Samotný svaz se dnes od zveřejnění distancoval – o to více ale legendární audiočtvrthodinka poutá pozornost.

Bezprostřední reakce starostů a starostek, kteří na argumenty a myšlenkové pochody ministra financí – na sněmu Svazu měst a obcí v Olomouci 22. května – byla taková, že koukali doslova s otevřenými ústy…

Názor na zhruba patnáctiminutový slovní výlev, během něhož byl ministr vypískán a několikrát zazněl otevřený výsměch nad jeho slovy, jsme se v rámci objektivity zeptali i mediálních odborníků. Ti se shodují s tím, co hned po sněmu veřejně o Andreji Babišovi deklarovali někteří starostové i přímo na Facebooku: Nejméně kompetentní ministr financí všech dob. A ten projev? K pláči! Neodpovídá na otázky. Nemá zájem vyslechnout protistranu. Když neví, kudy kam s publikem, které ho zatěžuje problémem k neřešení – v tomto případě nářky starostů na rozpočtové určení daní –, tak výstup ukončí a dost, konec diskuse.

Pepu z hospody nemusel Komárek odvolávat

Někteří tím nejsou překvapeni. „Zcela obvyklý projev pana Babiše, který se v různých obměnách opakuje od roku 2011, kdy se rozhodl vstoupit do politiky,“ říká lakonicky Petr Dimun, konzultant v oblasti PR a marketingu, v minulosti mluvčí dvou ministerstev či České strany sociálně-demokratické.

„Dnešní poslanec ANO Martin Komárek to – tehdy ještě jako novinář – nazval stylem  ‚Pepy z hospody‘ a já na tomto jeho názoru, který již bohužel změnil, setrvávám,“ přidává k dobru, že i současní Babišovci měli problém snést rétoriku svého guru, pokud ještě za něj nehráli, a mohli tak být upřímní.

Po formální stránce je to podle Dimuna jednoznačně projev člověka, který skáče z tématu na téma, nedrží logickou linku. „Skrytý smysl projevu je, aby vodopádem různých obvinění á la ‚všici tuna kradnú‘ vzbudil emoce a přesvědčení, že pan Babiš jako jediný nekrade,“ shrnuje Dimun.

Jako Milouš Jakeš na Hrádku

Mimochodem Dimun byl projevem konsternován ještě předtím, než byl osloven ParlamentnímiListy.cz. Sdílel jej totiž už předtím na svém facebookovém profilu s dovětkem „Andrej ´Milouš‘ Babiš“. Na sociální síti se mimoto nezdržel komentování ani ke kauze ministra školství Marcela Chládka: „Sexuálně nadržený ministr školství, který nutí podřízené ke společnému plavání, to nám budou závidět i Italové.“

Na Milouše Jakeše si kromě Dimuna při poslechu Babiše vzpomněl i europoslanec Jan Zahradil: „Jeho vystoupení před starosty je už teď legendou, a la Jakeš na Hrádku.“

Svaz měst a obcí jako reakci na šířenou audionahrávku vydal prohlášení. V něm prioritně uvádí, že si váží účasti členů vlády na XIV. sněmu a distancuje se od zveřejnění zvukového záznamu. „Zvukový záznam XIV. sněmu vznikl pouze pro interní potřeby svazu a jeho členů. Ze strany svazu nebyl poskytnut žádným médiím,“ uvedla mluvčí svazu Štěpánka Filipová.

Projevem se „pokochal“ i sociolog a PR poradce Petr Hampl. „Je těžké udržet přesvědčení o nadpřirozených schopnostech, když vás posluchači hodnotí slovy ‚Jako komická vložka to bylo dobré, jinak to bylo spíš k pláči‘ a když se o tom píše v novinách. I když zatím jen některých,“ glosoval po poslechu. Vystoupení Andreje Babiše na sněmu měst a obcí může být podle něj onou drobnou trhlinkou, ze které se šíří pavouček přes celé sklo, až se sklo rozsype.

„Skutečnost, že Andrej Babiš je od dob Miloše Jakeše prvním českým politikem, jehož projevu se posluchači veřejně smáli, je tak pro ministra financí nesmírně nepříjemná. Kdyby posluchači zuřili, nevadilo by to. Kdyby bledli strachem, bylo by to znamenité. Ale posměch a bezmoc velkého Andreje? To je špatné. Moc špatné,“ dodává ještě s nadsázkou – a rovněž vzpomínkou na generálního tajemníka ÚV KSČ – Petr Hampl.

Pan Bláboliš, seznamte se

Víceméně výhradně kritiku si vysloužila nahrávka i od veřejnosti přímo na YouTube, kde je vyvěšena. Svornost expertů a laiků je v tomto případě jednoznačná: Například na Jakeše si jak vidno vzpomnělo mnohem více lidí. „Babiš Jakeš!“ stačí k vyhodnocení audiozáznamu dvě slova uživatelce Pajules Zrzavá. „Celkem mi to pripomina onen legendarni projev v Cervenem Hradku...,“ vyjadřuje se na jiném místě uživatel pod nickem Awecz.

„Hromada blábolů bez jakéhokoliv myšlenkového obsahu,“ píše Jiří Jandouš. „To je kdo? Pan Bláboliš?“ klade řečnickou otázku Honza Vizual. „Co jste si zvolili, to máte, kreténi,“ vzkazuje po poslechu všem Babišovům voličům jakýsi OlsztynPrague. „Projev ministra financí ke starostům měst a obcí má nesporně virální kvalitu,“ shrnul to na sociální síti Ekonomický deník.

Vypískání Babiše: Věc má pokračování. Byl to prý šok

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš byl vypískán na sněmu měst a obcí v Olomouci. Starosta obce Žabčice Vladimír Šmerda se k celé situaci vyjádřil, že dokonce došlo i na výsměch na ministrův účet, prý je to nejméně kompetentní ministr financí všech dob. K celé věci se vyjádřila nespokojeně i starostka obce Bukovany. Za všechny přítomné na sněmu řekla, že byli v šoku.

„Jeho přiznání, že umí spočítat pouze 1 + 1 a s tím si vystačil celý život, jsme mu věřili,“ řekl například včera starosta Žabčic a zároveň člen ODS, podle kterého bylo všech přítomných 700 starostů na sněmu za jedno v tom, že Babiš není kompetentním ministrem. Dle starosty nedokázal odpovědět adekvátně ani na jednu ze dvaceti položených otázek.

Pro server echo24.cz potvrdila nespokojenost s ministrem i starostka obce Bukovany Jana Šimečková. „Byli jsme v šoku, očekávali jsme více erudovanosti v oboru,“ řekla starostka a dodala: „Když jsme se z úst ministra dozvěděli, že obce mají peněz dost, tak nám to docela vyrazilo dech. Čekali jsme, že si bude chtít vyslechnout naše problémy.“

Ministr financí prý záměrně uhýbal od přímých dotazů starostů. Starostka řekla, že všechny zarazil tím, když řekl, že obce mají peněz dost a tím diskuzi o rozpočtovém určení daní ukončil, což vedlo ke zklamání účastníků sněmu.

„Babiš prý měl minulý týden vystoupení před starosty, které je už teď legendou, a la Jakeš na Hrádku. Ten člověk nakonec dopadne hůř, než si sám umí představit. Na spinování a držhubném se to nedá stavět donekonečna,“ napsal na sociální síti Facebook europoslanec Jan Zahradil, který tím vyjádřil svou nespokojenost s ministrem.

Pískání na Andreje Babiše: Prý je nejméně kompetentní ministr financí všech dob

Ministr financí Andrej Babiš dostal, jak se říká „na frak“ potom, co vystoupil na sněmu měst a obcí. Starosta Žabčic v Jihomoravském kraji Vladimír Šmerda vyjádřil po jeho vystoupení na sněmu Svazu obcí své mínění, že jde o nejméně kompetentního ministra financí všech dob. V poslední době přitom nejde o ojedinělý hlas. Zítra se bude především kvůli Babišovi hlasovat o nedůvěře vládě a kritika zaznívá i z koaliční ČSSD.

„Tak jsem dnes měl možnost na sněmu starostů osobně vidět Andreje Babiše. Myslím, že všech 700 starostů se shodlo na tom, že jde o nejméně kompetentního ministra financí všech dob. Absolutně nerozumí problematice, kterou má v malíčku každá účetní. Odpovídal asi na 20 dotazů starostů a vysloužil si pískot, později smích,“ napsal Šmerda v textu, který koluje po sociálních sítích a který na svůj web zavěsil například politický glosátor a expolitik Miroslav Macek.

Vystoupení šéfa státní kasy bylo podle starosty Žabčic především k pláči, což je u takto vysoce postaveného politika velmi zlé. Ministr podle něj prokázal, že neví vůbec nic o tom, jak se převádějí peníze z daňových výnosů na obce, a ani nemá zájem se v problematice veřejných financí zorientovat. „Jeho přiznání, že umí spočítat pouze 1 + 1 a s tím si vystačil celý život, jsme mu věřili,“ posteskl si dále starosta, který je členem ODS.

„Škoda, že nerozumí RUD – rozpočtovému určení daní, které je pro nás starosty klíčové. Nakonec prohlásil, že obce mají peněz dost a bylo,“ dodal k vystoupení Andreje Babiše na sněmu. ParlamentnímListům.cz posléze starosta Šmerda potvrdil autenticitu názoru, stejně jako fakt, že ministr byl starosty skutečně vypískán. „Ano, to jsem psal já,“ uvedl.

Babiš v poslední době čelí kritice na více frontách. Kvůli daňové podpoře biopaliv, na které vydělává jeho Agrofert, útočí na ministra financí např. jeho předchůdce ve funkci Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten je asi jeho nejhlasitějším kritikem, ale zdaleka není sám. Kritizují ho i politici ODS, ale varovné hlasy znějí i z řad vládní koalice.

Palba z koaličních řad

Babiše označil za nemalé nebezpečí pro další směřování státu v pondělním Interview ČT24 např. expremiér Petr Pithart (KDU-ČSL). Nelíbí se mu především mediální moc, kterou jako ministr současně drží. Pokud by nakupoval další média, je otázka, zda bychom mohli mluvit o svobodě slova v naší zemi.

Ostrými slovy nešetří ani poslanec sociální demokracie Antonín Seďa, který tvrdí, že Babiš vlastně nemá politický program a jen balamutí voliče. Obelhává je např. tím, že se odvolává na politickou nezkušenost hnutí ANO, ale už nedodává, že jeho stranu vedou bývalí zkušení politici z ČSSD či ODS. Platí to třeba o někdejších sociálních demokratech Jaroslavu Faltýnkovi nebo Radmile Kleslové. Stejně tak je třeba mít na zřeteli, že Babiš popisuje ANO jako pravicové hnutí, ale občas prosazuje levicové nápady nebo dokonce nápady populistické.

„Řada levicových voličů ale skočila panu Babišovi a jeho americké PR agentuře na špek a naše společnost pak kvůli tomu všemu směřuje namísto k demokratizaci na Východ k oligarchizaci. Já bych byl opravdu nerad, aby se naše společnost vyvíjela způsobem, že kdo má moc a peníze, bude určovat politiku,“ udeřil Seďa.

Lucie Bartoš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Babiš,