Chybí vhodní pracovníci. A malé firmy nemáme kam dát. Olomouc si přiznala, s čím má problém v oblasti rozvoje podnikání. Na řadu možná přijdou kasárny
28.05.2015
Foto: olomouc.eu
Popisek: Průmyslová zóna v Olomouci.
Problematika podpory podnikání v oblasti průmyslových a podnikatelských zón na území Olomouce byla tématem posledního jednání radních města. Cílem bylo kompletně zanalyzovat aktuální situaci a zvážit další možnosti podpory města v oblasti potencionálního zájmu nových investorů.
Chybí absolventi technických oborů
Komplexní materiál podrobně analyzuje vývoj průmyslových a podnikatelských zón ve městě od 90. let do současnosti. Zároveň jasně definuje silné a slabé stránky, které město reálně má v oblasti další podpory podnikatelů a investorů.
„Chtěli jsme mít jasnou představu o tom, jaké máme možnosti při případném získávání nových investorů. Je to systémový proces, který vyžaduje mít v konkurenci jiných měst a regionů co nabídnout. Tedy mít připravené pozemky, nájemní haly pro firmy i dostupnou vhodnou pracovní sílu na trhu práce,“ vysvětluje náměstek primátora Aleš Jakubec s tím, že region dlouhodobě trápí zejména nedostatek absolventů z technicky zaměřených oborů.
Dobrá zpráva: Vznikly tisíce míst
V Olomouci se v posledních letech podařilo zcela naplnit podnikatelské zóny, které bylo možno ze strany města reálně ovlivnit a připravit. Jde o průmyslové zóny Keplerova a Pavelkova, kde vzniklo 2 000 přímých pracovních míst v oblasti výroby převážně zahraničních investorů a dalších zhruba 1 000 míst následně přibylo v subdodavatelských kooperacích.
Kompletně se nedávno podařilo obsadit také průmyslovou zónu Šlechtitelů o rozloze 17 hektarů, kterou město disponovalo od roku 2006, a byla přednostně určena pro rozvoj místních menších firem. Přesto vedení města řeší problémy.
Město má málo vlastních pozemků
„Aktuální problémy máme s hledáním a rozvojem dalších ucelených podnikatelských ploch pro menší firmy. Situaci nám komplikuje omezené množství pozemků v majetku města a především přísná ochrana zemědělského půdního fondu,“ vysvětluje náměstek primátora Jakubec. „Zabývat se proto nyní budeme areálem někdejších kasáren Neředín, kde vidíme potenciál pro další podnikatelské využití. Situaci nám však podobně jako i v jiných místech komplikují majetkoprávní vztahy. Přesto budeme hledat způsob jako toto území například i v kontextu nového plánovacího období EU oživit,“ ujistil náměstek.
Další potenciál pro rozvoj podnikatelských ploch spatřují radní především ve spolupráci s Univerzitou Palackého a jejich výzkumnými centry a vědeckými pracovišti i v rozvojové ploše Technologického parku Hněvotín, který je v soukromém vlastnictví. Zaměřit se chtějí také na spolupráci s developery lokalit připravovaných pro výrobu a podnikání.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš