Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slovenský expert v Olomouci mluvil o znásilnění práva. A papež prostě nemůže uznat Doněckou a Luhanskou republiku

24.05.2015
Slovenský expert v Olomouci mluvil o znásilnění práva. A papež prostě nemůže uznat Doněckou a Luhanskou republiku

Autor: Daniela Černá

Popisek: Marcel Ševčík z teologické fakulty Katolické univerzity v Ružomberku

Východiska nejvyšších představitelů katolické církve pro ovlivnění situace na Ukrajině rozebral na konferenci v Olomouci Marcel Ševčík z Teologické fakulty Katolické univerzity v Ružomberku. Vysvětlil i to, proč nemůže papež uznat Doněckou a Luhanskou republiku. „Pokud stát nevznikl podle mezinárodního práva, tak pro Svatý stolec neexistuje.“

O pozici Svatého stolce v souvislosti s konfliktem na Ukrajině hovořil na mezinárodní vědecké konferenci Olomoucké právnické dny 2015 Marcel Ševčík z Teologické fakulty Katolické univerzity v Ružomberku. Vyjádřil se k diplomatickým východiskům a zdůraznil hlavní povinnost šíření myšlenky mírového soužití s náboženským akcentem.

„Udržuje diplomatické styky se státy, ale také s celou řadou mezinárodních organizací. Má například trvalého pozorovatele při OSN,“ konstatoval mimo jiné Ševčík k politice papeže, která se opírá o doktríny katolické církve, chartu lidských práv, historické zkušenosti, obranu míru a důstojnosti. Zmínil, že na Ukrajině se scházejí nejrůznější církve. „Doněcká a Luhanská oblast jsou propojeny s pravoslavnou církví Moskevského patriarchátu, který je proti pravoslavné církvi ukrajinského patriarchátu v Kyjevě,“ uvedl Ševčík.

Papež zdůrazňuje naléhavou potřebu komunikace. Právo síly nahradit silou práva

Ševčík hovořil o znásilnění mezinárodního práva a hrozbě, kterou zmiňoval i papežský velvyslanec, a to tom, že mnoho katolických věřících bylo nuceno opustit Krym.

„Nejaktuálnější zprávy jsou, že papež František upozornil na rozměr, že bohužel obě stany ozbrojeného konfliktu se hlásí ke křesťanství,“ konstatoval s tím, že papež zdůrazňuje naléhavou potřebu komunikace, která je jediným možným způsobem řešení situace, odvolává se na princip respektování mezinárodního práva a zdůrazňuje hlavně to, že lidstvo musí najít odvahu nahradit právo síly silou práva.

Sankce Svatý stolec nevnímá jako efektivní nástroje

Po minském summitu si vyžádal papež setkání s ukrajinskými biskupy, k nimž pronesl 20. února řeč ve Vatikánu. „Veškerá prohlášení, která Svatý stolec vydává, jsou vždy důrazem na vzájemnou toleranci a respekt jako cestu k řešení krize,“ upozornil Ševčík a také doplnil, že je důležité odlišit to, co říká Svatý stolec a jednotliví biskupové, a připomněl jejich setkání v Bratislavě.

„Biskupové reprezentují jednotlivé církve. Biskupové i z Ukrajiny se vyjádřili i tak, že boje na východě Ukrajiny způsobují bídu. Církev se ale nemůže do politických problémů míchat,“ uvedl Ševčík s tím, že biskupové ale zdůraznili humanitární pomoc. „Můžeme položit i spekulativní otázku, zda Svatý stolec může uznat Doněckou a Luhanskou republiku? Pokud stát nevznikl podle mezinárodního práva, tak pro něj neexistuje,“ uvedl Ševčík, který také objasnil: „Svatý stolec je mezinárodně uznávaný subjekt, reprezentovaný papežem a Římskou kurií.“ V širším pojetí je nejvyšším orgánem státu Vatikán a nejvyšším orgánem katolické církve. „Ve vztahu k místním církvím i na Ukrajině bude vystupovat jako nadřízený orgán, ale ve vztahu ke státu Ukrajině bude vystupovat jako subjekt mezinárodního práva, který je vnímán jako rovnocenný partner,“ vymezil pojmy.

Putin: Pro Rusko má Krym sakrální význam

V kontextu lze připomenout, že ruský prezident Vladimir Putin před časem vysvětlil anexi Krymu i náboženskými důvody. V promluvě k národu uvedl: „Pro Rusko má Krym, stará Korsuň, Chersonés či Sevastopol obrovský civilizační a sakrální význam stejně jako Chrámová hora v Jeruzalémě pro vyznavače islámu a judaismu,“ prohlásil v poselství, a posunul tak nárok na Krym do intencí širších, než je ovládnutí hlavní základny černomořské flotily strategického významu. Církve vyjádřily svůj nesouhlas se spojováním anexe a náboženství, a to včetně Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace