Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víme, u které krásky se zašil premiér Sobotka, když se poslanci vztekali, jak to, že lajdá a netrčí na nudných interpelacích ve sněmovně

22.05.2015
Víme, u které krásky se zašil premiér Sobotka, když se poslanci vztekali, jak to, že lajdá a netrčí na nudných interpelacích ve sněmovně

Foto: ZOO Olomouc

Popisek: Premiér si prohlíží zebry.

Ve čtvrtek je část poslanecké schůze tradičně věnována interpelacím zákonodárců na členy vlády. Byť včera nebylo v poslanecké sněmovně tak dusno jako v úterý, téměř prázdná křesla pro nejvyšší výkonnou moc ČR, kde osaměle seděl ministr dopravy Ťok a mihl se ministr Jurečka a Chovanec, nenechala poslance chladnými. Obzvláště nepřítomnost premiéra dráždila, respektive důvod té nepřítomnosti: pruhovaný černobílý a chlupatý…

Ten zatím trávil příjemné odpoledne v Olomouci, kde mu v ZOO na Svatém kopečku dělaly společnost milé zebří dámy, které nejenže neremcaly, ale ještě byly mimořádně vděčné za ošatku mrkve a jiné zeleniny, kterou jim donesl. Sobotka však měl i v Olomouci důležitý úkol: Tedros, což prý znamená Dar boží, je hrdé jméno zebřího kluka, který se narodil 14. dubna. Včera mu bylo 37 dní a během svého života už zvládl pokořit celou řadu úkolů. První a nejdůležitější bylo postavit se na nohy – to byla hračka. Jen co pevně stál, musel si přesně zapamatovat pruhování maminky Tabby, protože máma je holt jen jedna a o malou zebru se žádná pruhovaná teta nepostará. Je to šikula, takže i tento úkol byl pro něj hračkou. Roste jako z vody a běhá, jako by se připravoval na dostihy. To všechno mu pomohlo k hladkému zařazení do stáda, navíc posunul v hierarchii skupiny i mamku o pár stupínků výš. K té se teď ostatní chovají s mnohem větším respektem. A včera ještě získal váženého kmotra v osobě předsedy vlády Sobotky. Dostal od něj i obzvlášť sladkou mrkvičku, jablíčka a jiné mlsoty, o které se rozdělil s ostatními.

A zatím ve sněmovně...

„Vážený pane premiére, ve své dnešní interpelaci o interpelacích jsem se vás, stejně jako na dubnové schůzi, chtěla zeptat na problém, který představuje nepřítomnost členů vlády právě během interpelací. Stejně jako v dubnu nejste přítomen, což mě mrzí. Mrzí mě to tím víc, že před skládáním účtů Poslanecké sněmovně, které je vaše vláda odpovědná, jste dal přednost návštěvě olomoucké zoologické zahrady. Sice chápu, že křest zebry může být pěkným zážitkem, přesto si myslím, že plnění ústavních povinností by mělo mít přednost. Nezlobte se, ale to je prostě sabotáž interpelací,“ pronesla u pultíku rozhořčeně poslankyně Věra Kovářová.

Poslanec Karel Fiedler se přidal:  Zdravím tímto pana premiéra a kmotra Sobotku do Olomouce. Jistě to bylo důležitější než dnešní jednání Sněmovny. Doufám, že je kmotrem zebry.“ „Od rána vidím headline radostnou zprávu, že pan premiér zavítal mezi své stranické kolegy na Olomoucko. Hezká zpráva. Vyřiďte, pane předsedo poslaneckého klubu socdem panu premiérovi, že je řádně plánovaný týden jednání Poslanecké sněmovny. Není ani variabilní, není ani výborový, ale řádně plánovaný. Takže, pane předsedající, hlásím, že ze 17 ústních interpelací na premiéra bylo 11 podaných členy klubu ODS. My je všechny stahujeme. My tady nebudeme jako blázni mluvit k prázdné lavici za sebou. Žádám předsedu poslaneckého klubu socdem, aby zajistil na každé schůzi alespoň jednou účast pana premiéra. Když je pan premiér na zahraniční cestě, víte, že to je korektní omluva a že říkáme - v pořádku, reprezentuje Českou republiku v zahraničí. Olomouc není zahraničí, mohl si tam zajet jindy,“ čílil se zase Zbyněk Stanjura.

Nečas byl horší! A koho to zajímá?

Poslanec Roman Sklenák oponoval:  „Já tedy nevím, z jakých statistik vychází pan kolega Stanjura, ale když se podíváme na čtvrtky, kdy byly interpelace, tak většinou zde pan premiér byl a odpovídal. Jeho účast na jednání Sněmovny obecně na to, že je v pozici premiéra, je slušná. Pokud bych tedy měl srovnávat premiéra Nečase a premiéra Sobotku ať už v disciplíně odpovědi na interpelace nebo v účasti na hlasování ve Sněmovně, tak určitě pan premiér Sobotka je na tom lépe.“  „Pan předseda Sklenák neví, z čeho vycházím já, ale on také, on si myslí, že je to lepší. Já jsem říkal, že na této schůzi tu nebyl ani jednou. Vycházím ze stenozáznamu. Máte to stejně jako já. Tak kde je pan premiér? Co má tak důležitého v Olomouci dneska, že nemůže odpovídat na interpelace, na které jsme se připravili? Já jsem mluvil o této schůzi, pane předsedo. Tak se nevymlouvejte a nechoďte do roku 2010. Já se ptám, proč na této schůzi tady není ani jednou premiér na ústních interpelacích. Zato jsem ho fakt viděl se všemi vašimi stranickými kolegy. Tak si stranické akce dělejte někdy jindy než když je týden Poslanecké sněmovny,“ opáčil poslanec Stanjura.

„Nebudu zdržovat. Jenom jsem chtěl podat informaci, že byl pan premiér pozván na sněm Svazu měst a obcí ČR,“ sdělil poslanec Antonín Seďa, zatímco zprava se ozývaly hlasy: To jsme byli všichni! Poslanec Stanjura to zakončil: „Já tedy nevím, kdo koupil tu zebru do olomoucké ZOO, jestli Svaz měst a obcí, nebo někdo jiný. Ale pan premiér podle vládního webu dneska v 16.45 se účastní křtu zebry v ZOO Olomouc. Tak si ty výmluvy nechte pro někoho jiného!“ Čímž vyvolal smích přítomných poslanců, vpravo se ozval i potlesk.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Anička Vančová