Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Padni, komu padni, ať jsi chudák nebo radní! Starostové na Olomoucku odkrývají partajní korupci

05.05.2015
Padni, komu padni, ať jsi chudák nebo radní! Starostové na Olomoucku odkrývají partajní korupci

Autor: STAN

Popisek: Starostové a nezávislí demonstrovali proti údajně neprůhlednému rozdělování dotací v Olomouckém kraji.

V Olomouckém kraji je zaděláno na skandál. Výše dotací z evropských fondů se prý rozdělují podle politické příslušnosti starosty obce. Upozornilo na to politické hnutí STAN.

Nejvíce peněz na projekty totiž získali ti, kteří byli nebo jsou politicky příslušní krajské vládnoucí koalici – ČSSD a KSČM. Vyplývá to z otevřených dat regionálního operačního programu Střední Morava, jak uvádí tamní Starostové a nezávislí (STAN).

„Je nemyslitelné, aby se peníze z evropských fondů rozdělovaly podle stranického klíče. To se v Olomouckém kraji očividně děje. Nejvíce peněz na jednoho obyvatele totiž získávají obce, které za poslední období měli, nebo mají starostu z ČSSD či KSČM, případně jsou s těmito stranami jinak spojeny,“ říká místopředseda Poslanecké sněmovny a úřadující předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík.

Opozičním starostům se to nelíbí

Z otevřených dat Regionálního operačního programu Střední Morava například podle něj vyplývá, že za poslední období programu období nejvíce peněz získala Loučná nad Desnou, jejímž starostou byl donedávna radní kraje Pavel Martínek z ČSSD. „Obec získala na jednoho obyvatele neuvěřitelných 236 tisíc korun, což je v porovnání s krajským průměrem 24 tisíc korun neuvěřitelné,“ říká starosta Troubek a opoziční zastupitel za STAN Radek Brázda.

Na kauzu závratně vysokých dotací bývalého starosty Martínka z ČSSD již v únoru upozornil časopis Týden. Podobně se však peníze rozdělují i dalším „stranickým obcím“. Třeba obec Mohelnice, která má v čele starostu Pavla Kubu z ČSSD, získala z dotací na jednoho obyvatele přes 50 tisíc korun. Obec Bouzov, která je někdy přezdívána jako „Tesaříkov“, a na jejímž katastru vlastní pozemky bývalý hejtman Olomouckého kraje a nynější senátor za ČSSD Martin Tesařík, získala pro jednoho obyvatele na dotacích 65 tisíc korun.

Rýžujete pro sebe zlato, ostatním zbude špína a zlato

Opoziční zastupitelé za STAN a další desítky starostů z Olomouckého kraje proto v druhé polovině dubna demonstrovali proti nestandardnímu rozdělování dotací. „Je neuvěřitelné, co se u nás v kraji děje. Po Radě kraje budeme chtít jasné vysvětlení,“ uzavírá zastupitelka a starostka Držovic za STAN Blanka Kolečkářová.

Starostové na demonstraci přišli s cedule, na kterých byůy nápisy jako například „Padni, komu padni, ať jsi chudák nebo radní!" nebo „Rýžujete pro sebe zlato, ostatním zbude špína a zlato".

Regionální operační program regionu soudržnosti Střední Morava (ROP Střední Morava) patří mezi 26 operačních programů, prostřednictvím kterých Česká republika čerpá od roku  2007 peníze ze strukturálních fondů Evropské unie. O využití finančních prostředků na jednotlivá opatření a aktivity rozhoduje Regionální rada, která má politické zastoupení.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace