Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fakt povedený rozhovor s olomouckým prokurátorem Ivo Ištvanem z kauzy Nagygate. Prožívá orgasmus? Kdy se zastřelí?

20.04.2015
Fakt povedený rozhovor s olomouckým prokurátorem Ivo Ištvanem z kauzy Nagygate. Prožívá orgasmus? Kdy se zastřelí?

Foto: ČT, repro

Popisek: Ivo Ištvan

Magazín Echo24.cz se pokusil vyzpovídat olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana k tématu omluvy třem bývalým poslancům ODS. Dopadl ovšem podobně jako sportovní reportérka ČT ve slavném rozhovoru s finským hokejistou. Vrchní zástupce, známý hlavně z kauzy Petra Nečase a Jany Naygové (dnes Nečasové), třikrát odmítl cokoliv komentovat, a poté poděkoval redaktorovi za zájem a rozhovor ukončil. My vám k této informaci naopak dáme bonus.

Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi se Česká republika musela omluvit za nezákonnou vazbu a vyplatit statisícové odškodnění. Státní zástupce Ištvan, jehož přičiněním bývalí zákonodárci pro údajné korupční jednání ve vazbě skončili, ale ke kauze nic dodávat nechce. Když jej redaktor serveru Echo24.cz Jan Kálal oslovil s dotazem, jak vnímá, že stát se 'jeho' vazebně stíhaným poslancům musí omlouvat a platit, vrchní státní zástupce se prý dlouze zamyslel a pak uvedl: „Tuto záležitost nekomentuji.“

Na naléhání redaktora pak zopakoval, že nic komentovat nebude. Jeho státní zastupitelství prý ani nebylo účastníkem řízení, takže to ani komentovat nemůže. Poslední pokus učinil redaktor dotazem, zda Ištvan zvažoval, že by se poslancům omluvil osobně. Vrchní návladní zopakoval, že se nijak vyjadřovat nebude. Neúspěšný tazatel se tedy ještě zeptal, zda Ištvan očekává, že rozhodnutí bude mít dopad na jeho další práci. „Děkuji vám za zájem,“ odvětil státní zástupce z Olomouce, a ukončil tím rozhovor.

Prožívá Ivo Ištvan orgasmus?
Během dubna se Ištvan opět dostal do médií i díky pokračování kauzy 'Nagygate'. Některým je ale průběh celé záležitosti až odporný, jak komentoval například občanský demokrat Stanislav Blaha, a nutno podotknout, že komentátoři z řad politiků kladou otázky, které by jistě stály za poutavý rozhovor k přečtení, pokud by na ně prokurátor odpověděl.

„Ty věčné nepublikovatelné komentáře k Janě Nečasové. Soudní mašinerie přiživuje nízkost a ubohost, nehledá spravedlnost. Proč má Radka Nečasová odpovídat na takové otázky? Proč je vůbec někdo klade?  Když si přestavím, na co všechno dalšího by se ´v zájmu hledání pravdy´ mohli ptát, tak je mi z toho špatně. Budu proto také bulvární: Prožívá Ivo Ištvan orgasmus, když vidí, k čemu donutil své oběti?" napsal na svůj blog.

Kdy se zastřelí?

Petr Štěpánek shrnul zásadní kauzu, kterou rozumní lidé dešifrovali již před dvěma lety a které ti méně rozumní možná neporozumějí nikdy  dokud je mocenský pařát nové totality také nezmáčkne. Lehkost, s jakou se umanutý Ištvan nabourává do svědomí druhých a s jakou dezinterpretuje jejich osobní motivace, je neuvěřitelná. Jenže v životě stejně jako při hře v šachy můžete – a je to vaše nezadatelné právo – napřed volit jistou oběť, která vám později může přinést výhodu. Dvojnásob to platí v politice. Oběť v podobě opuštění významného postu, třeba poslaneckého mandátu, a výhodu v podobě nikoli pofidérní či vůbec neexistující trafiky, nýbrž v podobě zásadového politického postoje, třeba v otázce zvyšování daní, postoje, který případně zhodnotíte, pokud to někdo ocení, v budoucnu," píše o umanutém vrchním státním zástupci na protiproud.cz.

Morální škoda a mezinárodní ostuda, kterou Ivo Ištvan alias profesor Zelí této zemi svou právní svévolí způsobil, je bezmezná," dodává autor, který prý klidně vsadí boty, že na samotném konci tohoto Ištvanova právně konstrukčního dobrodružství s dvouletým odposloucháváním všeho a všech, zakuklenými komandy s páčidly řádícími pod rouškou noci, vazebními celami, blondýnou spoutanou 'medvědem' a vláčenou tlupou po zuby ozbrojených rambů, domovními prohlídkami s nasazením čtyř stovek policajtů a manévry desítek policejních aut s majáčky..., bude nula. Skuteční gauneři mohou být v klidu, když se stovky policajtů realizují na třech exposlancích a jedné ´sekretářce'," ironizuje Štěpánek, který svou glosu uzavírá pro někoho možná drsnou řečnickou otázkou: Co zbývá dodat? Dvě otázky. Kdy se Ivo Ištvan zastřelí? Jak dlouho ještě dovolíme, aby podobní gauneři ničili náš společenský systém?"

O rodákovi z Brna, nyní jednoho z nejmedializovanějších Olomoučanů, toho kromě jeho kauz neříká moc ani Wikipedia. Encyklopedie víceméně připomíná, že do povědomí veřejnosti se dostal už v případu údajného uplácení poslance Zdeňka Kořistky, kde posoudil zadržení Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka jako nezákonné, a že ani nejsou zákonné důvody pro uvalení vazby. Ještě výraznější jeho mediální stopa byla v kauze Jiřího Čunka, kdy byl v listopadu 2007 na základě kritiky poměrů na Nejvyšším státním zastupitelství z podnětu tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké odvolán. Bránil se však správní žalobou a uspěl, od roku 2011 tak opět působí ve své původní pozici.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš