Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starosta Uničova na Olomoucku slibuje rozkvět průmyslové zóny a cyklotras. Není vyloučeno, že éra ODS nadobro skončila, upozorňuje

13.04.2015
Starosta Uničova na Olomoucku slibuje rozkvět průmyslové zóny a cyklotras. Není vyloučeno, že éra ODS nadobro skončila, upozorňuje

Foto: Archiv starosty

Popisek: Starosta Dalibor Horák

ROZHOVOR Bez ohledu na dění na centrální úrovni v Uničově vládne ODS téměř nepřetržitě již déle než 20 let. V čem tkví podle starosty úspěch? A jak vidí budoucnost strany? Již příští rok nás také čekají v pořadí již páté krajské volby a Dalibor Horák se netají ambicí znovu zasednout v zastupitelstvu Olomouckého kraje. Vyšší cíle ale nemá. Proč?

Ačkoliv se ODS příliš nedaří odrazit se ode dna, v Uničově v komunálních volbách dokonce posílila a v zastupitelstvu máte o jeden mandát víc než v roce 2010. Čemu to přičítáte? Co podle vás mělo na výsledek voleb největší vliv?

Kandidátka Občanské demokratické strany v komunálních volbách v Uničově zvítězila již pošesté, přičemž pouze volební období 1998–2002 strávili její zástupci v opozici. S kolegy se tedy dlouhodobě podílíme na vedení města. Trvale se nám daří udržet zdravou ekonomiku města při velmi vysoké míře investic, denně se pohybujeme mezi občany města, intenzivně komunikujeme s jednotlivci i různými zájmovými skupinami. Místní sdružení strany je bez ohledu na dění na centrální úrovni ve velmi dobré kondici. Jeho členy je celá řada osobností s vysokým kreditem a volebním potenciálem. Ve svém okolí máme navíc řadu výrazných osobností bez politické příslušnosti, které jsou ochotny pod hlavičkou strany kandidovat. Proto byla kandidátka ODS v Uničově tradičně obsazena kvalitněji než kandidátky ostatních politických subjektů. V tom všem tkví recept na úspěch v jakémkoli politickém klání.

A co pro vás osobně tento závazek znamená? Jaké jste si dal předsevzetí pro nadcházející čtyři roky?

Závazek je to obrovský. Já i mí straničtí kolegové v Uničově víme, že voliče nesmíme zklamat. Ke splnění tohoto závazku musíme směřovat bez ohledu na vlastní volný čas a osobní zájmy. Pro mne to znamená především další rozšíření komunikace s voliči a seznamování se s jejich názory a potřebami. Pro současné volební období jsem si tedy v této oblasti předsevzal uvolnit maximální časový prostor ke komunikaci s občany s cílem nalézt co nejširší míru konsensu s největším možným počtem občanů-voličů.

Co chystáte ve městě nového letos?

V letošním roce se především zaměřujeme na energetické úspory veřejných budov. To nám umožnilo vyhlášení příslušného dotačního titulu Státním fondem životního prostředí v loňském roce. Zateplené fasády, nová okna a dveře a další související opatření dostanou objekty domu služeb, polikliniky, kina a jedné ze základních škol. Takto bude proinvestováno více než 50 milionů korun a více než 30 milionů  korun z celkové částky pokryjí dotace. Za více než čtyři miliony korun vybudujeme novou komunikaci, která umožní budoucí rozšíření místní průmyslové zóny. V letošním roce také zahájíme budování vodovodu a kanalizace ve třech místních částech, ležících severně od města. Rozpočtové náklady první etapy převyšují čtyři miliony korun. V případě, že naše žádost o dotaci bude úspěšná na Ministerstvu pro místní rozvoj, sídliště na Nemocniční ulici projde první etapou celkové revitalizace za osm milionů korun. Uskuteční se také celá řada menších investičních akcí. Jen na investice je v rozpočtu města pro letošní rok vyčleněna z vlastních prostředků částka téměř 53 miliony korun.

Jak dlouho podle vás bude trvat, než se ODS dostane zpět na výsluní i na celostátní úrovni? A domníváte se, že se jí to podaří? Přece jen nové strany, a tím i potenciální konkurence roste.

Obávám se, že v současné době není možné spekulovat o době, potřebné k dosažení bývalých pozic Občanské demokratické strany. Rovněž tak si netroufám předpovídat, jestli je to vůbec možné. Krize stranictví není jen záležitostí občanských demokratů nebo české politické scény, ale jde o celoevropský problémm, zapříčiněný celou řadou důvodů. Jsem přesvědčený, že politickou stranu stejně jako jakoukoli jinou komunitu lze úspěšně budovat pouze odspodu na pevných základech. Bude velmi záležet na tom, jaké podmínky budou vyšší stranické struktury vytvářet pro úspěšné politiky na nejnižších příčkách stranické hierarchie. Čtenáře mohu ujistit, že takovýchto politiků v Občanské demokratické straně není málo. Při bližším seznámení s výsledky loňských komunálních voleb zjistíme, že jen v rámci Olomouckého kraje ve zhruba dvacítce lokalit dosáhli kandidáti Občanské demokratické strany mimořádných úspěchů. Voliči jasně dávají najevo, že primární je pro ně kvalita kandidátů. Stranickou příslušnost posuzují až ve druhé řadě.

V komunální politice nejste nováčkem a starostou jste druhé volební období. Láká vás i celostátní politika? Proč?

Vysoká politika mě neláká. Důvodů je několik. Osobně by mi na této platformě nejspíš vadilo, že výsledky práce jsou málo hmatatelné. Určitě by mi také nevyhovovalo odpoutat se od důvěrně známého prostředí, přátel a rodiny. Navíc mám dojem, že Praha politiky často 'semele', takže se z nich stává jakási masa, jejíž názory jsou pro občany-voliče nejasné. Toho bych se na sobě nechtěl dočkat. Z těchto důvodů jsem si jako strop stanovil politické angažmá na úrovni kraje. Zde bych chtěl dosáhnout úspěchu, po krajských volbách v příštím roce po čtyřleté přestávce znovu zasednout v zastupitelstvu Olomouckého kraje a i z této pozice pomáhat rozvoji města a regionu.

Jestliže se vrátíme ještě k povolebním vyjednáváním. Původní koaliční smlouvu kromě zástupců ODS a KDU-ČSL podepsal jen jeden člen ČSSD, místostarosta Stanislav Axman, a zpočátku to vypadalo, že jeho spolustraníci skončí v opozici. Nakonec se ale tak nestalo a ČSSD nakonec podpořila koalici jako celek. Nevnímáte to ale jako moc velké riziko? Co když se během funkčního období ČSSD opět názorově roztříští? Máte takové signály?

S místostarostou Axmanem spolupracujeme od roku 1994, kdy jsme společně poprvé zasedli v zastupitelstvu a radě města. Podobně dlouho znám také většinu zastupitelů a dalších členů sociální demokracie ve městě. Jedno volební období od té doby skončili v opozici občanští demokraté, jedno volební období sociální demokraté. Přesto jsme spolu vždy vycházeli korektně. Vnitřní pnutí uvnitř místní organizace sociální demokracie zřejmě souvisí s přirozenou generační výměnou. Se všemi sociálně demokratickými zastupiteli se ale pravidelně stýkám a k žádným sporům nedochází. Z tohoto pohledu vnímám riziko koaliční krize v současné době jako minimální.

Nebylo možné, aby ČSSD v radě nahradil někdo jiný? Proč se tak nestalo?

Volební výsledky nějaké větší množství koaličních variant nedávaly. Občanská demokracie posílila na šest mandátů, zatímco další dva tradiční koaliční partneři, tedy ČSSD a KDU-ČSL, naopak oslabili, shodně na čtyři mandáty. Tradičně opoziční komunisté sice procentuálně oslabili, ale v konečném důsledku posílili na čtyři mandáty. Z nových subjektů bylo úspěšné pouze hnutí ANO, které získalo tři mandáty. Nabízel se tedy základ staronové koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL, případně její rozšíření o hnutí ANO. Ta by disponovala čtrnácti, případně sedmnácti mandáty. Část sociálních demokratů krátce uvažovala o nové koalici na platformě ČSSD, ANO a KSČM, která by ovšem disponovala pouze těsnou většinou jedenácti hlasů. Tato varianta byla pro sociální demokracii lákavá z toho důvodu, že by poprvé v historii města přinesla této straně pozici starosty města. Komunisty tato varianta lákala proto, že by její zástupce po dlouhé době vrátila do městské exekutivy. K jejímu uvedení v život však chyběl právě hlas místostarosty Axmana, který od počátku trval na zachování nebo modifikaci předchozí koaliční spolupráce. Proto přechodné úvahy o této variantě nebyly reálné a všichni sociální demokraté se po několika dnech shodli na koaliční spolupráci s občanskými a křesťanskými demokraty. Koaliční spolupráce byla v jednu chvíli nabízena také zástupcům hnutí ANO, ale ti po kratším čase na rozmyšlenou ohlásili odchod do opozice. Další z možných variant, tedy koaliční spolupráce na platformě ODS, KDU-ČSL a ANO, zvažována nebyla.

Uničov se pyšní velkou škálou historických památek. Jak významnou rolí je pro město cestovní ruch a co se vy sám snažíte udělat pro jeho podporu?

Uničov je nejstarším institucionálně založeným městem v Čechách a na Moravě a může se pochlubit celou řadou významných památek a zajímavých muzejních expozic. Přesto by bylo iluzorní domnívat se, že se někdy v budoucnu stane významným centrem cestovního ruchu. Tento segment trhu nikdy nebude hrát významnější roli v ekonomice města. Vždyť i v celostátním měřítku při započítání podílu nejvýznamnějších turistických center se cestovní ruch podílí na výsledcích ekonomiky jen čtyřmi procenty. To však neznamená, že bychom se nesnažili ve městě vytvořit pro jeho návštěvníky příjemné podmínky pro trávení volného času. Se svými kolegy se návštěvníky z regionu, vzdálenějších míst i zahraničí snažíme do města přilákat na pestrou škálu atraktivních kulturních a sportovních podniků. Město navíc leží na půli cesty mezi Chráněnou krajinnou oblastí Jeseníky a Chráněnou krajinnou oblastí Litovelské Pomoraví. Dojezdová vzdálenost do obou oblastí je zhruba deset kilometrů, a naše město je tak ideálním přirozeným východiskem pro hvězdicové cyklistické výlety. I pro tyto účely slouží stále se rozrůstající síť cyklostezek a cyklotras ve městě a jeho okolí. A právě za aktivity v budování bezpečných komunikací pro bezmotorovou dopravu obdrželo jak naše město, tak já osobně několik významných ocenění na celorepublikové úrovni. U příležitosti osmistého výročí založení města před dvěma lety vydalo naše město unikátní publikaci s titulem „Uničov – historie moravského města“. Tento nakladatelský počin byl oceněn cenou rektora Univerzity Palackého Olomouc a cenou Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti literatury. Prostřednictvím této knihy se mohou s nejstarší i nejnovější historií našeho města seznámit čtenáři nejen v České republice, ale i v zahraničí. Osobně jsem přišel nejen s nápadem na vydání knihy, ale také jsem se na jejím vzniku, kromě celé řady významných autorů, autorsky a redakčně podílel. Všechny uvedené aktivity směřují k jedinému cíli. Tento cíl je jasný. Město Uničov musí být pro své občany i návštěvníky místem s dobrou adresou. 

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš