Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Já jí dal jen pytlík uhlí, žádné šperky. Olomoucké zastupitelství řeší kauzu, v níž hrozí Nagyové basa. Tamní žalobci nezvládají prokázat korupci, zkoušejí to přes nezdaněné dary

06.04.2015
Já jí dal jen pytlík uhlí, žádné šperky. Olomoucké zastupitelství řeší kauzu, v níž hrozí Nagyové basa. Tamní žalobci nezvládají prokázat korupci, zkoušejí to přes nezdaněné dary

Autor: Hans Štembera

Popisek: Jana Nagyová v dobách své slávy

Dva roky až deset let vězení hrozí Janě Nečasové, dříve Nagyové, za spáchání zločinu krácení daně. Za tento skutek začala být v březnu stíhána vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci. Čekalo se ovšem trochu víc, neměli by olomoučtí žalobci radši rezignovat?

Zmíněného trestného činu se měla Nečasová dopustit tím, že v úmyslu zkrátit český stát na darovací dani nenechala si vyměřit a nezaplatila darovací daň nejméně ve 29 případech. Celková cena všech darů měla být 9 682 886 korun. Stát tak měla na darovací dani připravit o 705 925 korun.  Nečasové údajně hrozí buď dva až osm let, nebo dokonce pět až deset let vězení.

Mezi dary, jichž se má krácení daně týkat, jsou prý většinou šperky, hodinky, luxusní kabelky, boty, ale i vonné svíčky nebo toaletní mýdla.

Na seznamu dárců mají figurovat exšéf Pozemkového úřadu Petr Šťovíček, exministr a nynější šéf ČEPS Vladimír Tošovský, exministr Tomáš Chalupa, bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák, podnikatel Daniel Křetínský, šéf polostátního energetického gigantu ČEZ Daniel Beneš nebo blíže neurčený Ital ve spise označený jako „Giuseppe“.

Nedal jsem jí prsten za 215 tisíc, ale pytlík s uhlím

Pro ilustraci toho, jak obdarovávání někdejší vrchní šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase v tehdejší době probíhalo, přinesl například deník Právo následující příklad. V pražské značkové prodejně Cartier měl být koncem roku 2012 zakoupen prsten za 215 tisíc korun a faktura byla vystavena na jméno Dmitry Smolentsev-Monte z Moskvy. Prodejce ale vyšetřovatelům měl říct, že faktura na jméno Smolentsev-Monte byla čistě fiktivní, protože dárky ve skutečnosti zaplatilo samostatně více osob.

Žalobci ve spisu údajně dovozují, že zmíněný prsten měl být uhrazen z finančních prostředků Ivana Lapina, který jej daroval Janě Nagyové. Lapin, který je členem dozorčí rady Severočeských dolů, to ve vyjádření pro deník popřel. Uvedl ale, že Janě Nagyové dal na přelomu roku 2012 skutečně dárek. Mělo ale jít o pytlík s uhlím. „Po Praze jsem v té době těchto našich vtipných reprezentačních balíčků roznesl několik desítek,“ uvedl s tím, že svou pověst bude bránit všemi prostředky.

Náušnice pro Nagyovou zaplatila „osoba Ivo Ritig“

List také upozorňuje na zajímavý fakt, že v den, kdy byla Nagyová zatčena, tedy 12. 6. 2013, měla na sobě náušnice značky Cartier. Podle vyšetřovatelů byly tyto náušnice uhrazeny prostřednictvím dárkového certifikátu zakoupeného 17. prosince 2012 „osobou Ivo Ritig“, přičemž deník zdůrazňuje, že toto označení cituje doslova. Vyšetřovatelé dospěli k tomu, že tento dárek nakonec přinesl Nagyové tehdejší šéf Pozemkového úřadu Petr Šťovíček.

Olomoučtí žalobci vedou masivní vyšetřování údajné chobotnice kolem bývalé Nečasovy vlády. Nejnovější konstrukce olomouckých žalobců zní, že pokud kabelka nebo šperk, které jí nosili ředitelé státních firem, úřadů či advokáti se státními zakázkami, nebyla korupcí v tom smyslu, kdy se za úplatu poskytuje konkrétní protislužba, jedná se o dar. A z daru se musí zaplatit darovací daň. Původně ovšem bylo slibováno rozplétání kmotrovské chobotnice (Janoušek, Rittig, Hrdlička).

Velká operace sklapla naprázdno?

Nejnovější směr olomouckého vyšetřování je prý jasným důkazem toho, že „velká operace sklapla naprázdno“. Prý pokud člověk slyší výraz korupce v souvislosti s vysokou politikou, má sklon představovat si zmanipulované tendry a úplatky v řádu přinejmenším desítek milionů.

Ke kauze se před pár dny vyjadřoval mimo jiné publicista Danisel Kaiset. Dnes už je podle něja na čase, aby orgány činné v trestním řízení přiznaly, že vládu povalily kvůli žárlivosti nastávající manželky na dosluhující manželku a kvůli dávání prezentů. „Až Olomoučtí tyto středně závažné a méně závažné delikty dovedou k soudu, měli by vzápětí po jeho skončení rezignovat,“ uzavírá svůj komentář Daniel Kaiser.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace