Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Zelená Olomouc: Občané Svatého Kopečku nechtějí parkovací dům

01.03.2013
Zelená Olomouc:  Občané Svatého Kopečku nechtějí parkovací dům

Autor: Město Olomouc

Popisek: Projekt parkovacího domu

Město Olomouc prosazuje u ZOO na Svatém Kopečku stavbu parkovacího domu, s čímž se pojí výstavba nové silnice vedoucí přes stávající les. Záměr byl podpořen zpracovatelem dokumentace EIA, která byla projednána s veřejností.

Občané se jednoznačně vyslovili proti parkovacímu domu, který povede k nárůstu osobní automobilové dopravy a k vyšší zátěži pro životní prostředí v této městské části.

Více než 50 lidí marně čekalo v plném sále restaurace U Macků na prezentaci dokumentace EIA. Její zpracovatel, firma Ecological Consulting a. s., si nezajistil promítací techniku a příslušný software, a tak svou práci přiblížil pouze stručným slovním výkladem.

Na jednání scházel zástupce olomoucké radnice, která projekt investuje. Občanům tak nikdo nevysvětlil důvody stavby, ani zvolený výběr variant, které investor předložil k posouzení vlivů na životní prostředí.

Původní dokumentace EIA nepracovala s variantním řešením, což kritizovali občané i ekologické organizace, a byla proto vrácena zpracovateli k dopracování. Nová dokumentace přináší 4 alternativy a 8 variant.

Naprostá většina variantních řešení vede osobní i autobusovou dopravu k ZOO přímo Darwinovou ulicí, což jen zhorší současný nevyhovující stav intenzity automobilové dopravy. Rozdíl mezi prvními dvěmi alternativami pak spočívá v tom, zda má být parkovací dům kulatý či hranatý. Z celého posuzování EIA vychází vítězně varianta s kulatým domem a s novou silniční přípojkou přes vykácený les.

Veřejného jednání se účastnil i Michal Krejčí, předseda ZO Strany zelených v Olomouci, který na místě samém uvedl: „Varianty v dokumentaci řeší pouze parkování u ZOO. Nevěnují se však parkování v obci ani zhoršení již tak komplikované dopravní situace na Svatém Kopečku, která nutně zatíží životní prostředí v této městské části.“ 

Podle zelených je zapotřebí celý záměr vrátit na začátek a ve spolupráci s občany hledat alternativní možnosti parkování na Svatém Kopečku. „Zejména je nutné komunikovat s lidmi, kteří zde žijí a zcela oprávněně se cítí být městem obcházeni. Je ostudné, že na veřejné jednání nepřišel nikdo z městských radních,“ zdůraznil Michal Krejčí.

Optimální variantou dopravního řešení by bylo zřízení speciálních autobusových linek, které by o víkendech a svátcích jezdily k ZOO přímo z centra Olomouce a zajišťovaly tak kvalitní spojení. „Lidé by nemuseli použít osobních vozů, neboť komfortní autobus by je na místo dovezl rychle, pohodlně a levněji,“ uzavírá Michal Krejčí.

(Zdroj: zelenaolomouc.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace