Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zelená Olomouc: Občané Svatého Kopečku nechtějí parkovací dům

01.03.2013
Zelená Olomouc:  Občané Svatého Kopečku nechtějí parkovací dům

Autor: Město Olomouc

Popisek: Projekt parkovacího domu

Město Olomouc prosazuje u ZOO na Svatém Kopečku stavbu parkovacího domu, s čímž se pojí výstavba nové silnice vedoucí přes stávající les. Záměr byl podpořen zpracovatelem dokumentace EIA, která byla projednána s veřejností.

Občané se jednoznačně vyslovili proti parkovacímu domu, který povede k nárůstu osobní automobilové dopravy a k vyšší zátěži pro životní prostředí v této městské části.

Více než 50 lidí marně čekalo v plném sále restaurace U Macků na prezentaci dokumentace EIA. Její zpracovatel, firma Ecological Consulting a. s., si nezajistil promítací techniku a příslušný software, a tak svou práci přiblížil pouze stručným slovním výkladem.

Na jednání scházel zástupce olomoucké radnice, která projekt investuje. Občanům tak nikdo nevysvětlil důvody stavby, ani zvolený výběr variant, které investor předložil k posouzení vlivů na životní prostředí.

Původní dokumentace EIA nepracovala s variantním řešením, což kritizovali občané i ekologické organizace, a byla proto vrácena zpracovateli k dopracování. Nová dokumentace přináší 4 alternativy a 8 variant.

Naprostá většina variantních řešení vede osobní i autobusovou dopravu k ZOO přímo Darwinovou ulicí, což jen zhorší současný nevyhovující stav intenzity automobilové dopravy. Rozdíl mezi prvními dvěmi alternativami pak spočívá v tom, zda má být parkovací dům kulatý či hranatý. Z celého posuzování EIA vychází vítězně varianta s kulatým domem a s novou silniční přípojkou přes vykácený les.

Veřejného jednání se účastnil i Michal Krejčí, předseda ZO Strany zelených v Olomouci, který na místě samém uvedl: „Varianty v dokumentaci řeší pouze parkování u ZOO. Nevěnují se však parkování v obci ani zhoršení již tak komplikované dopravní situace na Svatém Kopečku, která nutně zatíží životní prostředí v této městské části.“ 

Podle zelených je zapotřebí celý záměr vrátit na začátek a ve spolupráci s občany hledat alternativní možnosti parkování na Svatém Kopečku. „Zejména je nutné komunikovat s lidmi, kteří zde žijí a zcela oprávněně se cítí být městem obcházeni. Je ostudné, že na veřejné jednání nepřišel nikdo z městských radních,“ zdůraznil Michal Krejčí.

Optimální variantou dopravního řešení by bylo zřízení speciálních autobusových linek, které by o víkendech a svátcích jezdily k ZOO přímo z centra Olomouce a zajišťovaly tak kvalitní spojení. „Lidé by nemuseli použít osobních vozů, neboť komfortní autobus by je na místo dovezl rychle, pohodlně a levněji,“ uzavírá Michal Krejčí.

(Zdroj: zelenaolomouc.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace