Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ghetto s Romy, to už známe. V Olomouci se prý schyluje k novému „typu“ vybydlování

21.02.2015
Ghetto s Romy, to už známe. V Olomouci se prý schyluje k novému „typu“ vybydlování

Foto: Statutární město Olomouc

Popisek: Dům v Přichystalově ulici v Olomouci, který má patřit výhradně seniorům.

Začíná to nevinně. Olomouc chce jeden ze svých původně zdevastovaných domů pronajímat výhradně seniorům. To se nelíbí politické opozici. Prý z toho vznikne ghetto. A proč se neřeší také bydlení pro mladé rodiny? Domů pro důchodce je prý v Olomouci jako hub po dešti.

Mají pravdu, nebo jde o opoziční truc?

Hnutí ProOlomouc je přesvědčené, že takovým krokem  se město blíží k tomu, aby vzniklo „seniorské ghetto". Budova v Přichystalově ulici číslo 70, která se opravuje, sloužila v poslední době především pro bydlení sociálně slabých rodin. Na jaře by se novými obyvateli měly stát důchodci.

Správa nemovitostí Olomouc, ve spolupráci se statutárním městem Olomouc, nabízí byty pro seniory po kompletní rekonstrukci domu na svém městském webu. „Možnost nastěhování je od května 2015. Bydlení v klidné části Olomouce. V domě vznikne 59 bytů velikosti 1+kk, 2+kk a 2+1, včetně šesti bytů bezbariérových," uvádí Martin Hála z kanceláře primátora.

Je už domů pro staré obyvatele dost?

Proš se opozice durdí? Její zástupci apelují na to, že by v této čtvrti měly dostat šanci například i mladé rodiny s dětmi. Pronajímat objekt jen seniorům je podle nich zásadní chyba. Mimo jiné tkví v tom, na co hnutí upozorňuje už dlouho - město nemá zpracovanou aktuální koncepci určující podobu městské bytové politiky. Ta poslední je z roku 2009.

Hnutí ProOlomouc vadí mimo jiné fakt, že v daném místě už dva domy pro seniory jsou. „Byty pro seniory se tu nabízí bez koncepce," je proto přesvědčen šéf hnutí Petr Macek. To podle něj cílí jedině k tomu, že nemůže fungovat žádná politika pro sociální začleňování. Nutno podotknout, že ProOlomouc bylo založeno partou architektů, která o urbanismu něco ví. „Přes veškeré snahy veřejné správy a zapojených neziskových organizací se situace nijak zásadně nelepšila, dům byl zdevastovaný. Stížnosti obyvatel neustávaly, byly opakovaně projednávány nejen v Komisi městské části. V sousedství domu je mimo jiné 160 malometrážních bytů pro seniory. Občané žádali již dvacet let řešení, které by vedlo ke zlepšení kvality života v této lokalitě. Proto jsme jednali o uvolnění domu, přestěhování nájemníků a následné rekonstrukci,“ zní názor náměstkyně primátora Evy Machové.

Zda se dá ještě něco změnit, těžko říct. Správa nemovitostí Olomouc již žádosti o byt od seniorů přijímá.

Je Olomouc skutečně prorodinná?

Samotné město Most se ovšem prezentuje jako prorodinné. Loni na podzim mimo jiné spustilo web http://prorodinu.olomouc.eu jako důkaz, že usiluje o lepší život rodin. V současnosti sice v sociální oblasti hraje stále velkou roli stát, ten se ale zaměřuje zejména na podporu osob či skupin v nepříznivé životní situaci, ohrožených sociálním vyloučením, jako jsou např. tělesně či zdravotně postižení lidé, senioři či osoby a skupiny ze slabších sociálních vrstev,“ uváděla při nedávném spuštění webu náměstkyně primátora Eva Machová. „Jeho pozornosti se už méně dostává například neúplným rodinám, využití volného času dětí a mládeže či podpoře zdravé a fungující rodiny,“ zdůrazňovala náměstkyně Machová.

Na portálu lze najít lze najít ucelené materiály k rodinné politice města, ale především pozvánky na akce a tipy zaměřené na rodiny s dětmi nebo třeba seznam dětských koutků či veřejných míst přátelských rodině. Důležitou součástí webu je poradna pomáhající řešit životní situace, v nichž se mohou rodiny a jejich příslušníci ocitnout. Jsou to především témata týkající se sociální problematiky, rodiny a školství.

Architekti mají nápadů plnou kapsu

Hnutí ProOlomouc upozrňuje na řadu dalších věcí. Letos se například vyjádřilo k tomu, jak nevhodně se město stará o využití svého majetku. Města mohou vznikat živelně, ale málokdy se tak děje v Evropě. Pro významné prostory a pozemky vznikají studie, soutěží se; požadavky, nápady a plány se diskutují s veřejností. Města se předhání v tom, aby byla pro svoje obyvatele i turisty co nejvíc atraktivní, protože to přináší prosperitu. ProOlomouc upozorňuje na to, že naše město jen čeká, kdy kdo s jakým nápadem příjde. Samo nemá iniciativu," tvrdí představitelé hnutí.

Příkladem je podle nich Tržnice - velký prostor v samém centru města, s velkým pohybem dopravy a lidí. „Je neuspořádaný, nehotový - ale s příležitostí být významným náměstím. Vlastník Šantovky, který se shodou okolností s městem soudí kvůli územnímu plánu o možnost postavit Šantovka Tower, přichází v tisku se svou představou o části Tržnice. Jak na to může zodpovědně reagovat město, když nemá promyšlené a prodiskutované, jak by celá Tržnice, i se zástavbou na starém autobusovém nádraží, měla vypadat?" ptají se opoziční politici.

Hnutí proto prosazuje vznik koncepce veřejných prostranství - nejen kvůli Tržnici, ale i Třídě Svobody, Náměstí Republiky, řekám s jejich okolím a mnoha dalším místům, které na svou podobu teprve čekají. Město nemá představu, jak by měly vypadat hlavní městské třídy a náměstí, a není proto připravené na aktivitu soukromých investorů. Hrozí, že se důležitá místa ve městě, jako je třeba Tržnice a staré autobusové nádraží, pokazí. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
Romové,