Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přestárlá společnost, potratové pilulky, adopce, problém Ukrajiny... Jak vidí příští rok olomoucký arcibiskup Graubner

27.12.2014
Přestárlá společnost, potratové pilulky, adopce, problém Ukrajiny... Jak vidí příští rok olomoucký arcibiskup Graubner

Foto: Filip Kotek

Popisek: Jan Graubner, olomoucký arcibiskup

ROZHOVOR Arcibiskup olomoucký Jan Graubner je přesvědčen, že světová situace je vážná. Opouštíme kulturu života a volíme kulturu smrti. V bilančním rozhovoru zhodnotil letošní rok a promluvil o svých očekáváních od roku následujícího.

Jak hodnotíte duchovně-společensko-politickou situaci v České republice?

Nejsem politolog ani politický komentátor. Z mého pohledu se zdá, že uvažujeme jako přestárlá společnost bez ideálů a velkorysosti, se soustředěním na momentální uspokojení a jakousi lhostejností k druhým. Když není vše podle chuti, tak zbývá jen otrávenost, „blbá nálada“ a hledání chyb druhých, klepy. Mládí se ztrácí tam, kde chybí ochota k oběti.

Čím se vám rok 2014 zapsal do paměti?

Zatímco politici měli strach podpořit hospodářské sankce proti Rusku, které okupuje kus Ukrajiny, nebo přijmout nějaké válečné uprchlíky ze Středního východu či poskytnout jim významnější humanitární pomoc, církev udělala v kostelích sbírku, která ukázala štědrost chudých. K tomu Charita v Olomouci vysbírala tři velké kamiony zimního šatstva, které odvezla na Ukrajinu.

Zatímco média ve vymírajícím národě nahrávají adopci dětí nemanželskými páry a potratovým pilulkám, zajímal jsem se o početné rodiny v mé diecézi. Mile mě překvapilo množství rodin s pěti a více dětmi. Více než třem stům padesáti z nich jsem poslal děkovný dopis a všechny pozval na novou operu Zdeňka Pololáníka Noc plná světla. Polovina z nich pozvání přijala, protože jinak se za kulturou moc nedostanou. Řada podobných akcí a mnoho krásných lidí mi zůstalo v paměti jako velké povzbuzení.

Jaké máte očekávání od roku 2015? Jaké výzvy stojí před naší společností?

Potěší mě každý opravený kilometr dálnice či nový objev v medicíně a mnoho dalších věcí, ale to nejdůležitější je ochota probudit se, znovu objevit stabilní rodinu, postavenou na trvalém manželství matky a otce, kteří vytvářejí zázemí a jistotu domova pro děti.

Myslíte si, že český národ věří v univerzální hodnoty a že má potřebu je vůbec hledat?

Napřed se ptám, kdo je ten český národ. Národ, společnost či obyvatelstvo se jeví tak, jak se chovají jeho představitelé nebo jak je manipulují a prezentují média. Někdy vypadají jako stádo hlupáků, které se ovládá politickými sliby a dojí prostřednictvím vychytralé reklamy. Tento pohled není moc radostný. Pro mne je ale důležité, že přibývá lidí, kteří hledají vnitřní svobodu, chtějí jít svou cestou a hledají hodnoty, které jsou zárukou naděje. Například ti, kteří ač finančně znevýhodněni, budují zdravé rodiny a dobře vychovávají větší počet dětí.

Jaké hodnoty bychom měli stavět na první místo, pokud se obrátíme i k lidem, kteří nejsou věřící?

Největší hodnotou pro všechny je láska, nezištná a čistá, která je věrná a nezastaví se, ani kdy je to těžké. Věřící čte v Bibli, že Bůh je láska. On ví, jak a kde Boha hledat cestou lásky. Ale i každý, kdo si říká nevěřící, nemůže se svým životem udělat nic lepšího, než ho naplnit láskou. Možná ho to i přivede k poznání Boha, protože když nezištně milujeme, je Bůh v nás, dává nám zakusit radost a štěstí, kousek ráje na zemi.

Jaká jsou bezpečnostní rizika pro svět v příštích letech? Hrozí válka? Máme se bát Ruska? Nebo spíš islámu, radikálního Islámského státu?

Světová situace je vážná. Já si však myslím, že největší nebezpečí je v nás samotných, pokud opouštíme kulturu života a volíme kulturu smrti. Více než zbrojení potřebujeme probudit se z letargie umírání, zapálit se pro hledání skutečné pravdy a dobra (nejen subjektivní představy, která sice toleruje všechny ostatní, ale spokojeně se uzavírá sama v sobě). Vymřelý národ přirozeně přijdou nahradit jiné. Zato národ plný života má dost sil i naděje, nežije ve strachu.

Často se katastroficky hovoří o zkáze naší civilizace ve stylu Mayů, starého Říma apod. Blížíme se k tomu, nebo těmto katastrofickým vizím nepřikládáte příliš velký význam? Dá se tomu nějakým způsobem předejít?

Nemám rád katastrofické vize, ale kdo není slepý, vidí vážnost situace. I vaše noviny by se mohly podílet na ozdravění společnosti a změně k lepšímu, kdyby měly odvahu nabízet nejen věci laciné či negativní, které se lépe prodávají, ale dávaly více dobrých příkladů, které motivují k pozvednutí morálky a otevírání pro naději. Všem čtenářům přeji do nového roku vše nejlepší a Boží požehnání.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .

Vložil: Lucie Bartoš