Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Referendum o hazardu v Olomouci je neplatné. Co bude dál?

15.12.2014
Referendum o hazardu v Olomouci je neplatné. Co bude dál?

Foto: Statutární město Olomouc.

Popisek: Hlasovací lístek pro místní referendum

Slabá účast při hlasování poznamenala místní referendum o zákazu hazardu v Olomouci. Svůj postoj k regulaci hazardu na území města vyjádřilo v lidovém hlasování jen 8,2 procenta oprávněných osob. Referendum je tak neplatné.

K platnosti místního referenda bylo třeba účasti alespoň 35 procent oprávněných osob z celkového počtu 81 494 oprávněných obyvatel.

Lidé vybírali mezi odpověďmi ano či ne v otázce, zda má statutární město Olomouc učinit veškeré kroky, vedoucí k zákazu provozování loterií a sázkových her, zejména výherních hracích přístrojů a interaktivních videoloterijních terminálů a jiných obdobných přístrojů, a to na celém území města.

Kdo přišel, byl pro zákaz

K hlasování v místním referendu se dostavilo celkem 6689 oprávněných osob. Odpověď „ano“ zvolilo 6389 voličů, což je 95,5 procenta. Pro variantu „ne“ se vyslovilo 247 oprávněných osob. Celkem 21 osob se zdrželo. „Konání místního referenda v 89 hlasovacích okrscích nepoznamenaly žádné komplikace. Na jeho hladký průběh dohlíželo více než 400 lidí. V hlasovacích komisích bylo celkem 367 členů,“ uvedl po skončení sčítání tajemník magistrátu Jan Večeř.

Výsledky referenda jsou podle primátora města jasným signálem, že naprostá většina Olomoučanů podporuje aktuální kroky vedení města. Spatřujeme je v pokračování nastoupené redukce hazardu ve městě. Je vidět, že bezmála 92 procenta lidí, oprávněných v referendu hlasovat, chápe, že jsme se vydali správným směrem,“ uvedl primátor Olomouce Antonín Staněk s tím, že podobné výsledky očekával. „Skutečně správným řešením se i nyní po oznámení výsledků referenda jeví pokračování v nastoupeném trendu. Výsledky rozhodně nebereme na lehkou váhu, ale je vidět, že restrikce v podobě úplného zákazu občané stejně jako my nepovažují za účelné,“ doplnil primátor Staněk s poukazem na to, že problematice redukce hazardu se nyní věnuje nově ustavená pracovní skupina rady města.

Chystá se nová vyhláška

Výsledkem práce této odborné skupiny má být návrh nové podoby obecně závazné vyhlášky o regulaci provozu sázkových her, loterií a jiných podobných her, kterou by chtělo vedení města předložit zastupitelům koncem prvního čtvrtletí příštího roku. „Konečná podoba vyhlášky bude záviset na rozhodnutí zastupitelstva města,“ podotkl primátor Antonín Staněk.

Regulaci hazardu podpořilo zastupitelstvo města poprvé loni v únoru, kdy přijalo obecně závaznou vyhlášku o regulaci provozu sázkových her, loterií a jiných podobných her. Vyhláška podstatně omezila počet adres, na nichž se hazard provozuje, a radní zásadním způsobem zasáhli do podoby vzhledu výloh a poutačů v ulicích.

Počet kasin se snížil

Na základě platné vyhlášky se počet heren v Olomouci postupně snižuje, do konce letošního roku zůstane v povozu pouze 57 z původních 113 adres. Nové podmínky pro provoz hazardu v Olomouci může přinést také nově připravovaný loterijní zákon z dílny ministerstva financí.

O vyhlášení místního referenda na území Olomouce rozhodli letos v září svým usnesením městští zastupitelé. Pod návrh přípravného výboru na konání lidového hlasování se podepsalo celkem 8175 oprávněných osob. Kampaň ke konání podpořilo zastupitelstvo usnesením, v němž vyzvalo občany k využití práva v místním referendu hlasovat. Informační kampaň byla realizována podrobnými informacemi, zveřejněnými na webu města, v Radničních listech a vyvěšením informačních panelů na Horním náměstí a u hlavního vlakového nádraží. Náklady na konání místního referenda, hrazené z rozpočtu města, jsou odhadnuty na 1,4 milionu korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš