Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kašleme na voliče? ANO vyhrálo, ale Olomouc má nového primátora. Sociálního demokrata

13.11.2014
Kašleme na voliče? ANO vyhrálo, ale Olomouc má nového primátora. Sociálního demokrata

Autor: Blanka Martinovská

Popisek: V novém vedení Olomouce se nesetkáte s vítězným ANO.

Novým primátorem Olomouce zvolili zastupitelé lídra ČSSD Antonína Staňka, který v čele města nahradil Martina Majora z ODS. Pro Staňka hlasovalo 28 z 44 přítomných zastupitelů. Olomouc bude čtyři roky řídit ČSSD s ODS, lidovci a TOP 09. Vítězné hnutí ANO nemá ani křeslo! Pořádně ostrouhalo. Zůstane v opozici.

„Věřím, že do budoucna se mi podaří vytvořit dělné zastupitelstvo, které bez ohledu na levicové či pravicové pohledy bude chtít pracovat ve prospěch města Olomouce," řekl zastupitelům po svém zvolení Staněk.

Časy se vrací…

Podobná koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL na olomoucké radnici vládla už v letech 2006 až 2010. V roce 2010 ale vítězná ČSSD skončila v opozici a koalici tehdy vytvořila ODS s TOP 09 a KDU-ČSL.

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má nová čtyřkoalice většinu 24 zastupitelů. Koalice si dala za cíl zlepšit hospodaření města, dobudovat protipovodňová opatření, bezplatnou přepravu seniorů v městské dopravě, opravu zimního stadionu či prodloužení tramvajové trati na sídliště Nové Sady.

Vítěz ostrouhal. A nechápe to

Hnutí ANO v Olomouci získalo 23,41 procenta hlasů voličů a v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 12 členů. Druhá ČSSD dostala 18,69 procenta hlasů, což odpovídá deseti mandátům. Pro třetí ODS hlasovalo 11,05 procenta voličů a má pět zastupitelů.

„Letošní komunální volby byly v Olomouci v mnohém ojedinělé. Snad nikdy je neprovázela tak silná nechuť občanů k politické realitě, která se zde utvářela poslední dvě desetiletí,“ uvedl předseda klubu zastupitelů hnutí ANO v Olomouci a havlista Miroslav Žbánek, pro kterého byly letošní volby politickou premiérou. Nechápe, jak je možné ignorovat hlas voličů. „Voliči rozdělili mandáty tak, že téměř 70 procent z nich získaly politické subjekty, které se nepodílely na řízení města v uplynulém období. Lze si to interpretovat jinak než jako hlasy občanů pro změnu?“ dává řečnickou otázku.

Lidovci v olomouckém zastupitelstvu získali pět mandátů. Po čtyřech křeslech v zastupitelstvu obsadila KSČM a TOP 09. Do zastupitelstva se dostala také nová sdružení Občané pro Olomouc a ProOlomouc. Sdružení Občané pro Olomouc má tři mandáty a ProOlomouc dva zastupitele.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace