Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslední volební vítězství a také poslední vrchol hnutí ANO? Politolog exkluzivně sdělil, co urgentně hrozí Babišovi

13.10.2014
Poslední volební vítězství a také poslední vrchol hnutí ANO? Politolog exkluzivně sdělil, co urgentně hrozí Babišovi

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Ilustrační foto

EXKLUZIVNÍ KOMENTÁŘ Politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín zhodnotil pro KrajskéListy.cz výsledky komunálních a senátních voleb. Podle něj je hlavním poraženým TOP 09. Za vítěze označil hnutí ANO a takzvané městské strany, respektive koalice Strany zelených, Pirátů a lidovců. V případě hnutí ANO jde podle něj ale o poslední vítězství, kdy může partaj stavět na formě protestu. „Myslím si, že tyto volby jsou vrcholem pro ANO 2011,“ konstatoval.

Hnutí ANO dokázalo v letošních komunálních volbách zvítězit ve třinácti statutárních městech. V Praze porazilo TOP 09. ČSSD zvítězila je ve třech velkých městech. Z vládních stran získali největší počet zastupitelů lidovci. ODS získala pouze tři města. Celkově nejvíc zastupitelů mají nezávislí kandidáti. V prvním kole senátních voleb pak dominovala sociální demokracie, do druhého kola postoupilo hned devatenáct jejích kandidátů. V senátních volbách výrazně uspělo také hnutí ANO a lidovci. Propad ve volbách do druhé komory Parlamentu zaznamenali komunisté. Volební účast v komunálních volbách byla 44, 46% a v senátních volbách 38, 62%.

Hlavní poražený? TOP 09

Šaradín považuje za hlavního poraženého v komunálních volbách TOP 09. „Strana obhajovala téměř 1 600 mandátů, což se jí nepodařilo. Dokonce v některých městech, kde minule TOP 09 zvítězila, například ve Zlíně, skončila de facto poli poražených. V Přerově se do zastupitelstva se zástupci TOP 09 vůbec nedostali,“ uvedl pro KrajskéListy.cz politolog z katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Za vítěze voleb označil ANO 2011 a městské strany, které podle něj nevznikly účelově, což jsou například koalice Strany zelených, Pirátů a lidovců. „Právě u malých stran, jako jsou Piráti a Strana zelených je vidět, že tato spolupráce se vyplácí a může to být velmi pozitivní pro komunální politiku v tom, že jednak kontrola bude silnější, a jednak mohou prosazovat témata, která souvisejí s větším zapojováním občanů do politiky,“ uvedl dále Šaradín.

Vrchol pro hnutí ANO

Co se týče hnutí ANO, politolog za jeho úspěchem vidí to, že lidé uvěřili, že je tato partaj schopna změnit dosavadní fungování radnic. „Ale je to poslední vítězství, kdy může stavět na formě protestu. Myslím si, že tyto volby jsou vrcholem pro ANO 2011,“ konstatoval politolog. Zároveň upozornil na situaci v ODS, která je v krizi už nějakou dobu. „Poslední velkou parlamentní stranou je sociální demokracie. Je jasné, že částečně musela oslabit a možná v tuhle chvíli to bylo ve prospěch ANO 2011, ale na jednotlivé přesuny hlasů bychom potřebovali mít k dispozici data,“ komentoval fakt, že ČSSD prohrála s hnutím ANO například ve městech jako je Ostrava či Brno, kde až dosud vládli sociální demokraté.

ANO je dle Šaradína už plnohodnotnou stranou, která začíná být pevně personálně zakotvená. „V tuto chvíli se Andrej Babiš dostává na úroveň svých vládních kolegů, to znamená že bude muset být zodpovědný za stovky svých zastupitelů na lokální úrovni. A tato pozice nebude jednoduchá. Výsledek je pro ANO úžasný, ale konkrétní politika nemusí být až na takové úrovni,“ narážel na náznaky problémů s některými kandidáty, které se objevily uvnitř hnutí před volbami.

Sobotkova pozice není v ohrožení

Pozice Bohuslava Sobotky podle Šaradína kvůli úspěchu hnutí ANO ohrožena není. „Tyto volby po parlamentních volbách nemohly mít nějaký revoluční vliv. Sociální demokracie v komunálních a senátních volbách neskončila tragicky. Takže neočekávám posílení hnutí ANO. Ukáže se příští týden, podle toho, jak dopadne druhé kolo senátních voleb,“ doplnil s tím, že proběhlé volby nejsou neúspěchem Bohuslava Sobotky. „Je potřeba se podívat na širší kontext, jak dopadly další parlamentní strany. Velmi úspěšná byla KDU-ČSL, velmi oslabili komunisté, velmi oslabila ODS, Úsvit vůbec neuspěl. Sociální demokracie zůstává poslední baštou parlamentní politiky i na lokální úrovni, byť samozřejmě ztratila. V senátních volbách nicméně dopadla mimořádně dobře.“

Koalice v Praze

V případě povolebního vyjednávání po komunálních volbách v Praze, v nichž zvítězilo hnutí ANO před druhou TOP 09, upozornil politolog na možné obavy případných koaličních partnerů hnutí ANO. „Mohou se obávat té nečitelnosti kandidátů ANO 2011. Pokud by byla lídryně ANO 2011 ze standardní politické strany, myslím si, že by se svou kampaní neuspěla. Je tu pro politické strany velké varování, zdali spolupracovat s ANO 2011 nebo je obejít. Ale na předpověď si v tuto chvíli netroufnu,“ uvedl dále KrajskýmListům.cz Šaradín k otázce povolebního vyjednávání o podobě možné koalice v Praze.

Šaradín podle svých slov neočekává, že se po druhém kole nějak výrazně změní rozložení sil v Senátu. „Myslím, že se vůbec nezmění, protože doposud tam měla vláda většinu, která je tvořena především sociální demokracií a tuto většinu tam ČSSD bude mít i po volbách. K nějaké nové kvalitativní změně určitě nedojde,“ myslí si politolog.

„Jsme rok po velmi silné mobilizační kampani, především u hnutí ANO 2011. voliči, pokud chtěli, ve volbách potrestali zavedené politické strany. Samozřejmě jednotlivé strany apelovaly na volební účast, ale kampaň byla velmi klidná a de facto nebylo žádné hlavní téma, které bychom mohli označit za mobilizační. Tomu odpovídal i ten voličský zájem nebo nezájem,“ řekl závěrem k účasti voličů v komunálních a senátních volbách.

Petr Kupka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová