Největším problémem českého lázeňství je paradoxně stát, který nám dal ránu do vazu, říká obchodní ředitel Lázní Slatinice, Jan Krkoška. A vysvětluje...
26.06.2014
Foto: webové stránky lázní
Popisek: Lázně Slatinice
ROZHOVOR Lázně Slatinice jsou léčebné lázně s přírodním pramenem středně mineralizované vody s obsahem sirovodíku. Zaměřují se na léčbu pohybového aparátu, nemoci onkologické, nervové a kožní. Lázně Slatinice využívají jako přírodní léčivý zdroj sirné prameny v kombinaci s odbornou lékařskou péčí a prvotřídní rehabilitací. Přírodní léčivý zdroj blahodárně působí při bolestech zad, páteře a kloubů, při osteoporóze, artróze, po poúrazových či pooperačních stavech, dále příznivě působí při léčbě atopického ekzému, lupénky. Na to, co je v lázních nového, jsme se zeptali Jana Krkošky, obchodního ředitele.
Dnešním trendem jsou slevové portály, které nabízí poměrně širokou škálu wellnes víkendů, zkoušeli jste i vy využít jejich služeb? Pokud ano, jak byste akci zhodnotili?
Slevové portály používáme, ale pouze jen jako okrajový doplněk našeho marketingového mixu. Nechceme a ani se nebudeme pouštět do dumpingového dostihu s hotelovými wellness. Máme oproti nim totiž dvě velké výhody. První je minerální léčivá voda v bazénu a tou druhou je profesionální zázemí týmů fyzioterapeutů, nutričních sester a odborných lékařů. Naši hosté tak mají na výběr, zda využijí či nevyužijí nabízených možností, jak se o své tělo u nás postarat. Věřte ale, že příležitost nechat se masírovat od profesionála nebo ponořit své tělo do minerální léčivé vody si nechá u nás ujít málokterý host.
Blíží se léto, co všechno Vaše lázně můžou nabídnout klientovi? Je léto hlavní sezónou i v oblasti lázeňství?
Kromě nového bazénu s minerální vodou a nové přístavby lázeňského domu Balnea, nabízíme přírodní krásu Hané, kterou se mohou naši hosté kochat na každém kroku. Dále pestrý kulturní program, výlety po okolí, nordic walking, přednášky na téma péče o zdraví, dovednostní kurzy, kurzy pečení chleba, posezení u pece včetně možnosti pečení masa v nově zrekonstruovaném Penzionu Majorka. Okolí Slatinic nabízí sousty dalších možností aktivního využití volného času, a to jak pro pěší turisty, tak pro cykloturisty.
Máte stoletou tradici, jak se podle Vás za tak dlouhé období změnilo postavení lázeňství vůči ostatním nabízeným službám v rámci cestovního ruchu?
Řekl bych, že dnes je lázeňství více než kdy jindy vnímáno jako součást cestovního ruchu. Jeho konkurenční atraktivita však stále spočívá v propojení právě již zmíněných odborných zdravotních služeb s nabídkou wellness procedur. Svou roli hraje i místo, volnočasový program a atmosféra. Jsme malé rodinné lázně a v tomto ohledu se snažíme, aby se každý host u nás cítil jako doma. Individuální přístup k hostům je naší přidanou hodnotou, a právě proto se k nám i většina hostů vrací.
Jak vycházíte vstříc rodinám? Nabízíte v lázních také například animační programy pro rodiny s dětmi?
Sice nejsme dětská lázeňská léčebna, ale požadavkům na rodinné pobyty se snažíme maximálně vyjít vstříc především v našem Penzionu Majorka.
Jaké je podle Vás povědomí ve Vašem regionu o Lázních Slatinice? A co v rámci ČR?
Znalost našich lázní v kontextu Olomouckého kraje je pochopitelně vyšší než v rámci celé ČR. Bez mučení ale přiznáváme, že v tomto ohledu jsme v minulosti trochu zaspali. V posledním roce intenzivně pracujeme na nápravě a snad se nám to i daří. Ostatně i to, že nyní vedeme tento rozhovor, je součástí podpory šíření dobrého jména našich lázní.
Máte vypozorováno, odkud nejčastěji jezdí klienti?
Ano, tyto ukazatele sledujeme velmi pečlivě, a proto nebudeme lhát, když řekneme, že nejvíce hostů máme z celé Moravy, je pravda že už k nám jezdí také více klientů z Prahy a okolí.
Jsou Vaše lázně součástí nějakého regionálního nebo krajského programu?
Ano, na rekonstrukci našeho zařízení, jsme čerpali dotace přes Regionální operační program regionu soudržnosti Střední Morava.
Myslíte si, že by měl resort Ministerstva zdravotnictví více podporovat rozvoj a chod českého lázeňství?
Ano, tím, že nebude měnit podmínky podpory lázeňství tak dramaticky, aby je změny nedoháněly k likvidaci.
V čem vidíte největší problém českého lázeňství?
Největším problémem českého lázeňství je paradoxně stát, který před rokem drasticky změnil úhradovou vyhlášku a tím zasadil českému lázeňství ránu, z které se dodnes těžko vzpamatovává.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová