Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Při rekonstrukci parků v Olomouci se myslí na živočichy

21.04.2014
Při rekonstrukci parků v Olomouci se myslí na živočichy

Autor: prirodafoto.cz

Popisek: Ptáci, ilustrační foto

Díky spolupráci města Olomouc se zájmovými sdruženími a neziskovými spolky se začátkem letošního dubna rozrostla nabídka hnízdních možností pro ptačí obyvatele v olomouckých parcích o dalších dvacet pět ptačích budek.

Například děti z přírodovědného kroužku Domu dětí a mládeže Olomouc pod vedením odborníků z Moravského ornitologického spolku rozvěsily v rekonstruované aleji Michalského stromořadí vlastnoručně vyrobené budky určené pro různé druhy dutinově hnízdících ptáků. Zkrátka nepřijdou ani netopýři, kterým přibyly náhradní úkryty v celkem šesti speciálních netopýřích budkách.

Olomoucký magistrát skutečným průkopníkem

„Olomouc má v rámci České republiky výjimečné postavení nejen díky rozsahu a biologické hodnotě parků, ale i v neobvykle zodpovědném přístupu magistrátu k hospodaření s tímto přírodním dědictvím města,“ uvedl Evžen Tošenovský z Moravského ornitologického spolku, který působí i na olomoucké přírodovědecké fakultě.

„Bohužel u nás zatím není zvykem, aby se při těchto zásazích bral ohled nejen na zajištění bezpečnosti lidí, ale i na základní biologické hodnoty parků a potřeby chráněných druhů živočichů. V tomto je olomoucký magistrát skutečným průkopníkem,“ zdůrazňuje zoolog, který prováděl biologický dozor při loňském kácení v Michalském stromořadí.

V olomouckých parcích je už tak dohromady rozmístěno více jak sto budek několika typů

Chráněné druhy živočichů přišly při nezbytné rekonstrukci stromořadí v loňském roce o část hnízdišť a úkrytů ve starých stromech. „Nutný zásah byl přitom naplánován a proveden velmi citlivě, více jak polovina jírovců nebyla kácena právě z důvodu ochrany živočichů a byla pouze odborně ošetřena bezpečnostním ořezem,“ objasňuje vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.

Revitalizace historické jírovcové aleje v Bezručových sadech ale i tak vzbudila svým rozsahem vzrušené reakce mnoha Olomoučanů. „Po zkušenostech z předchozích let byl zásah ze strany města dlouho a zodpovědně plánován. Také díky připomínkám a doporučením Hnutí Duha a Moravského ornitologického spolku bylo nakonec kácení omezeno jen na nezbytně nutnou míru,“ říká za magistrát Petr Loyka.

V olomouckých parcích je už tak dohromady rozmístěno více jak sto budek několika typů pro různé druhy živočichů. „Pro děti to byla určitě zajímavá zkušenost a možnost aktivně přispět k ochraně živočichů v našem městě,“ uvedla vedoucí přírodovědného kroužku Domu dětí a mládeže Kateřina Ševčíková. „Ne každá budka je sice úplně perfektně přesná, menší děti zkrátka nejsou profesionální tesaři. Ptákům i netopýrům poslouží i tak určitě velmi dobře,“ hodnotí s úsměvem mladá ornitoložka.

I u zdánlivě jednoduchých opatření jako jsou budky je potřeba zajistit jejich každoroční kontrolu

„Úzká spolupráce různých organizací s veřejnou správou a spoluzodpovědnost i aktivní zapojení občanů do rozhodování o dění ve vlastním městě jsou při podobných záležitostech velmi důležité,“ vysvětluje vedoucí odboru Petr Loyka. „Jsem moc rád, že se tak mohou přesvědčit o vlastní důležitosti už i naše děti, jejichž zájmu si velmi ceníme,“ doplňuje.

Vzhledem k dalším plánovaným zásahům v olomouckých parcích se bude pravděpodobně v příštích letech počet budek a dalších opatření pro ohrožené živočichy i nadále zvyšovat. „Rozvěšování budek je jen jednou součástí snah o zachování biodiverzity parků. V první řadě jde především o správné naplánování a kritické zhodnocení nezbytnosti rozsahu zásahů a způsobů jejich provádění,“ uvádí zoolog Evžen Tošenovský.

I u zdánlivě jednoduchých opatření jako jsou budky je potřeba zajistit jejich každoroční kontrolu, čištění a nutné opravy. Nezbytné je také vyhodnocování hnízdní úspěšnosti a obsazenosti. Budky v parcích tak ve výsledku mohou sloužit nejen aktivní druhové ochraně, ale i jako výborný zdroj dat pro vědecký výzkum.

„Samotné vyvěšování budek bez hlubších znalostí a následného vyhodnocování účinnosti těchto opatření nemá příliš význam. Je dobře, že toto si uvědomuje i olomoucký magistrát,“ dodává Tošenovský. Olomoučané si tak budou díky zveřejnění výsledků na internetu moci každoročně zjistit výsledky nejen obsazenosti budek, ale i výskytu některých vzácných druhů živočichů ve městě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace