Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Při rekonstrukci parků v Olomouci se myslí na živočichy

21.04.2014
Při rekonstrukci parků v Olomouci se myslí na živočichy

Foto: prirodafoto.cz

Popisek: Ptáci, ilustrační foto

Díky spolupráci města Olomouc se zájmovými sdruženími a neziskovými spolky se začátkem letošního dubna rozrostla nabídka hnízdních možností pro ptačí obyvatele v olomouckých parcích o dalších dvacet pět ptačích budek.

Například děti z přírodovědného kroužku Domu dětí a mládeže Olomouc pod vedením odborníků z Moravského ornitologického spolku rozvěsily v rekonstruované aleji Michalského stromořadí vlastnoručně vyrobené budky určené pro různé druhy dutinově hnízdících ptáků. Zkrátka nepřijdou ani netopýři, kterým přibyly náhradní úkryty v celkem šesti speciálních netopýřích budkách.

Olomoucký magistrát skutečným průkopníkem

„Olomouc má v rámci České republiky výjimečné postavení nejen díky rozsahu a biologické hodnotě parků, ale i v neobvykle zodpovědném přístupu magistrátu k hospodaření s tímto přírodním dědictvím města,“ uvedl Evžen Tošenovský z Moravského ornitologického spolku, který působí i na olomoucké přírodovědecké fakultě.

„Bohužel u nás zatím není zvykem, aby se při těchto zásazích bral ohled nejen na zajištění bezpečnosti lidí, ale i na základní biologické hodnoty parků a potřeby chráněných druhů živočichů. V tomto je olomoucký magistrát skutečným průkopníkem,“ zdůrazňuje zoolog, který prováděl biologický dozor při loňském kácení v Michalském stromořadí.

V olomouckých parcích je už tak dohromady rozmístěno více jak sto budek několika typů

Chráněné druhy živočichů přišly při nezbytné rekonstrukci stromořadí v loňském roce o část hnízdišť a úkrytů ve starých stromech. „Nutný zásah byl přitom naplánován a proveden velmi citlivě, více jak polovina jírovců nebyla kácena právě z důvodu ochrany živočichů a byla pouze odborně ošetřena bezpečnostním ořezem,“ objasňuje vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.

Revitalizace historické jírovcové aleje v Bezručových sadech ale i tak vzbudila svým rozsahem vzrušené reakce mnoha Olomoučanů. „Po zkušenostech z předchozích let byl zásah ze strany města dlouho a zodpovědně plánován. Také díky připomínkám a doporučením Hnutí Duha a Moravského ornitologického spolku bylo nakonec kácení omezeno jen na nezbytně nutnou míru,“ říká za magistrát Petr Loyka.

V olomouckých parcích je už tak dohromady rozmístěno více jak sto budek několika typů pro různé druhy živočichů. „Pro děti to byla určitě zajímavá zkušenost a možnost aktivně přispět k ochraně živočichů v našem městě,“ uvedla vedoucí přírodovědného kroužku Domu dětí a mládeže Kateřina Ševčíková. „Ne každá budka je sice úplně perfektně přesná, menší děti zkrátka nejsou profesionální tesaři. Ptákům i netopýrům poslouží i tak určitě velmi dobře,“ hodnotí s úsměvem mladá ornitoložka.

I u zdánlivě jednoduchých opatření jako jsou budky je potřeba zajistit jejich každoroční kontrolu

„Úzká spolupráce různých organizací s veřejnou správou a spoluzodpovědnost i aktivní zapojení občanů do rozhodování o dění ve vlastním městě jsou při podobných záležitostech velmi důležité,“ vysvětluje vedoucí odboru Petr Loyka. „Jsem moc rád, že se tak mohou přesvědčit o vlastní důležitosti už i naše děti, jejichž zájmu si velmi ceníme,“ doplňuje.

Vzhledem k dalším plánovaným zásahům v olomouckých parcích se bude pravděpodobně v příštích letech počet budek a dalších opatření pro ohrožené živočichy i nadále zvyšovat. „Rozvěšování budek je jen jednou součástí snah o zachování biodiverzity parků. V první řadě jde především o správné naplánování a kritické zhodnocení nezbytnosti rozsahu zásahů a způsobů jejich provádění,“ uvádí zoolog Evžen Tošenovský.

I u zdánlivě jednoduchých opatření jako jsou budky je potřeba zajistit jejich každoroční kontrolu, čištění a nutné opravy. Nezbytné je také vyhodnocování hnízdní úspěšnosti a obsazenosti. Budky v parcích tak ve výsledku mohou sloužit nejen aktivní druhové ochraně, ale i jako výborný zdroj dat pro vědecký výzkum.

„Samotné vyvěšování budek bez hlubších znalostí a následného vyhodnocování účinnosti těchto opatření nemá příliš význam. Je dobře, že toto si uvědomuje i olomoucký magistrát,“ dodává Tošenovský. Olomoučané si tak budou díky zveřejnění výsledků na internetu moci každoročně zjistit výsledky nejen obsazenosti budek, ale i výskytu některých vzácných druhů živočichů ve městě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL