Při rekonstrukci parků v Olomouci se myslí na živočichy
21.04.2014
Foto: prirodafoto.cz
Popisek: Ptáci, ilustrační foto
Díky spolupráci města Olomouc se zájmovými sdruženími a neziskovými spolky se začátkem letošního dubna rozrostla nabídka hnízdních možností pro ptačí obyvatele v olomouckých parcích o dalších dvacet pět ptačích budek.
Například děti z přírodovědného kroužku Domu dětí a mládeže Olomouc pod vedením odborníků z Moravského ornitologického spolku rozvěsily v rekonstruované aleji Michalského stromořadí vlastnoručně vyrobené budky určené pro různé druhy dutinově hnízdících ptáků. Zkrátka nepřijdou ani netopýři, kterým přibyly náhradní úkryty v celkem šesti speciálních netopýřích budkách.
Olomoucký magistrát skutečným průkopníkem
„Olomouc má v rámci České republiky výjimečné postavení nejen díky rozsahu a biologické hodnotě parků, ale i v neobvykle zodpovědném přístupu magistrátu k hospodaření s tímto přírodním dědictvím města,“ uvedl Evžen Tošenovský z Moravského ornitologického spolku, který působí i na olomoucké přírodovědecké fakultě.
„Bohužel u nás zatím není zvykem, aby se při těchto zásazích bral ohled nejen na zajištění bezpečnosti lidí, ale i na základní biologické hodnoty parků a potřeby chráněných druhů živočichů. V tomto je olomoucký magistrát skutečným průkopníkem,“ zdůrazňuje zoolog, který prováděl biologický dozor při loňském kácení v Michalském stromořadí.
V olomouckých parcích je už tak dohromady rozmístěno více jak sto budek několika typů
Chráněné druhy živočichů přišly při nezbytné rekonstrukci stromořadí v loňském roce o část hnízdišť a úkrytů ve starých stromech. „Nutný zásah byl přitom naplánován a proveden velmi citlivě, více jak polovina jírovců nebyla kácena právě z důvodu ochrany živočichů a byla pouze odborně ošetřena bezpečnostním ořezem,“ objasňuje vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.
Revitalizace historické jírovcové aleje v Bezručových sadech ale i tak vzbudila svým rozsahem vzrušené reakce mnoha Olomoučanů. „Po zkušenostech z předchozích let byl zásah ze strany města dlouho a zodpovědně plánován. Také díky připomínkám a doporučením Hnutí Duha a Moravského ornitologického spolku bylo nakonec kácení omezeno jen na nezbytně nutnou míru,“ říká za magistrát Petr Loyka.
V olomouckých parcích je už tak dohromady rozmístěno více jak sto budek několika typů pro různé druhy živočichů. „Pro děti to byla určitě zajímavá zkušenost a možnost aktivně přispět k ochraně živočichů v našem městě,“ uvedla vedoucí přírodovědného kroužku Domu dětí a mládeže Kateřina Ševčíková. „Ne každá budka je sice úplně perfektně přesná, menší děti zkrátka nejsou profesionální tesaři. Ptákům i netopýrům poslouží i tak určitě velmi dobře,“ hodnotí s úsměvem mladá ornitoložka.
I u zdánlivě jednoduchých opatření jako jsou budky je potřeba zajistit jejich každoroční kontrolu
„Úzká spolupráce různých organizací s veřejnou správou a spoluzodpovědnost i aktivní zapojení občanů do rozhodování o dění ve vlastním městě jsou při podobných záležitostech velmi důležité,“ vysvětluje vedoucí odboru Petr Loyka. „Jsem moc rád, že se tak mohou přesvědčit o vlastní důležitosti už i naše děti, jejichž zájmu si velmi ceníme,“ doplňuje.
Vzhledem k dalším plánovaným zásahům v olomouckých parcích se bude pravděpodobně v příštích letech počet budek a dalších opatření pro ohrožené živočichy i nadále zvyšovat. „Rozvěšování budek je jen jednou součástí snah o zachování biodiverzity parků. V první řadě jde především o správné naplánování a kritické zhodnocení nezbytnosti rozsahu zásahů a způsobů jejich provádění,“ uvádí zoolog Evžen Tošenovský.
I u zdánlivě jednoduchých opatření jako jsou budky je potřeba zajistit jejich každoroční kontrolu, čištění a nutné opravy. Nezbytné je také vyhodnocování hnízdní úspěšnosti a obsazenosti. Budky v parcích tak ve výsledku mohou sloužit nejen aktivní druhové ochraně, ale i jako výborný zdroj dat pro vědecký výzkum.
„Samotné vyvěšování budek bez hlubších znalostí a následného vyhodnocování účinnosti těchto opatření nemá příliš význam. Je dobře, že toto si uvědomuje i olomoucký magistrát,“ dodává Tošenovský. Olomoučané si tak budou díky zveřejnění výsledků na internetu moci každoročně zjistit výsledky nejen obsazenosti budek, ale i výskytu některých vzácných druhů živočichů ve městě.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Redaktor KL