Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byznysmenkou roku je Babišova ředitelka. Zabrala protekce, nebo ukecanost?

21.04.2014
Byznysmenkou roku je Babišova ředitelka. Zabrala protekce, nebo ukecanost?

Foto: Olma

Popisek: Byznysmenkou roku 2013 se stala ředitelka Babišovy mlékárny Olma Simona Sokolová

Byznysmenkou roku 2013 je ředitelka mlékárny Olma, která patří Babišově společnosti Agrofert. Je to úlitba bohovi českého hospodářství, nebo je Simona Sokolová opravdu tak dobrá?

Výsledky ankety o nejúspěšnější ženu českého byznysu roku 2013 zveřejnily Hospodářské noviny tento týden a na špici žebříčku 25 nej byznysmenek stanula Simona Sokolová, ředitelka olomoucké mlékárny Olma, která stejně jako náš jediný ekonomický deník patří ministru financí Andreji Babišovi. Jedenáctou příčku obsadila další žena z jeho „stáje“, finanční ředitelka Agrofertu Holding Petra Procházková. Naproti tomu generální ředitelka vydavatelství Ringier Libuše Šmuclerová, která se léta držela na špici, se tentokrát propadla až na osmé místo. Umí si kritizovaný ministr-podnikatel Andrej Babiš opravdu vybírat ty nejlepší lidi, nebo se mu jeho noviny snaží pochlebovat?

Řediteli prý stačí trojčlenka

Sokolová řídí úspěšnou olomouckou mlékárnu Olma a současně i firmu Profrost, která zásobuje trh hlubukozmrazeným pečivem, jež je dopékáno přímo v obchodech. Zřjmě je opravdu ‚víceúčelová‘, protože jí velký šéf naložil další práci – kromě dosavadních úkolů má teď ještě navíc dostat z červených čísel další firmy – Vodňanské kuře a slovenskou Hozu. Aby se jí lépe makalo, dostala počátkem roku jako pobídku židli v představenstvu Agrofertu. Má doktorka filozofie na takovou práci vůbec kvalifikaci? „Podle mě není důležité, jakou vysokou školu máte, důležité je používat selský rozum. A věřte mi, na řízení firem to spolu s dobrou trojčlenkou (matematický postup užívaný pro výpočet přímé nebo nepřímé úměrnosti – pozn. red.) stačí,“ prohlásila sebevědomě v rozhovoru pro HN.

Kaštánci nemají šanci

Absolventi filozofie leckdy říkávají, že je škola naučila všechno okecat. Právě tento talent, pokud není doprovázen skutečnou prací, ale u Sokolové nezabírá. Ambiciózním ‚manažerům‘, kteří umějí efektně prezentovat jenom sami sebe, říká kaštánci. Jsou vždy skvěle ‚vystajlovaní‘, perfektně ovládají světový jazyk, dokážou zpracovat přímo oslňující prezentaci, když ale dojde na skutečnou práci, mají obě ruce levé. Prostě se krásně lesknou na povrchu, jejich obsah ale není jedlý. „Tyhle týpky fakt nesnáším. A když s nimi mám co do činění, jsem ve střehu a umím být i zlá,“ prozradila.

Tajná láska Babiš

Pro svého chlebodárce, kritizovaného miliardáře Babiše, má jeho podřízená jenom slova chvály. Prý kdo ho osobně nezná, nedokáže ocenit jeho úžasně vlastnosti, jako je pracovitost a upřímnost. Údajně prý nemá rád patolízaly, dokáže ocenit vlastní názor, a hlavně je velmi charismatický. „Myslím, že všechny ženy, které ho znají, ho platonicky milují,“ tvrdí jeho byznysmenka roku. Babišovy vlastnosti, o nichž mluví, však zbytek národa doposud hledá marně. Obdivuje vdaná matka dospělé dcery opravdu jeho chlapské kvality, nebo jen pohádkově placenou příležitost, kterou v Agrofertu dostala? Vždyť její plat, na který jí přispíváme z každého koupeného jogurtu a kostky másla, dosahuje šestimístných částek.

Recept na velkého šéfa

Současná praxe naznačuje, že kterýkoli úspěšný šéf je zřejmě utajený multifunkční génius. Ministři přecházejí z jednoho oboru do druhého a ve všech jsou prý odborníky. Ve vedení firem stojí lidé, kteří nemají ani páru, jak vlastně produkty konkrétní výroby vznikají. Princip jejich úspěšnosti totiž nespočívá v odborných znalostech, ale právě v tom, co Simona Sokolová u ostatních manažerů tak kritizuje – skvěle prezentovat sama sebe. V umění vystupovat na veřejnosti, jednat s lidmi, chovat se ve společnosti. A předkládat odborné informace z powepointových prezentací a poznámek, které jim do desek naládovali podřízení, kteří v oboru opravdu něco umějí, makají jako šrouby a placení bývají leckdy hůř než mizerně. Výsledky jejich úmorného snažení pak předloží světu z titulu své funkce jejich velký šéf, který sklidí potlesk a patřičně tučnou odměnu.

Umění vládnout

Tento princip fungování vládne na všech stupních lidské činnosti, ať se jedná o oddělení ve firmách, houfy ministerských poradců či poslance, za nimiž najdeme větší či menší zástup jejich asistentů. Nejlépe oceňováni jsou zkrátka ti, kteří se dokážou ‚prokecat‘ až na špici a prezentovat výsledky práce druhých jako své zásluhy. Tím spíš, že do výše svých platů mají většinou sami co mluvit. Takže stejně jako platí, že za každým mužem hledej ženu, můžeme rozšířit sbírku přísloví o „za každým šéfem hledej jeho dříče“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská