Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vedení Olomouce hájí nové lampy: Svítí více a jsou levnější

15.04.2014
Vedení Olomouce hájí nové lampy: Svítí více a jsou levnější

Foto: cs.wikipedia.org

Popisek: Olomouc, ilustrační foto

S pokračováním příprav výměny osvětlení na Horním náměstí v Olomouci souhlasila městská rada. Na Horním náměstí by se tak mohly objevit lampy, známé už několik měsíců z takzvaného krčku mezi oběma nejvýznamnějšími olomouckými náměstími.

Rada města zadala odboru investic pokračovat v přípravě akce s katalogovými svítidly UrbanStar. Informoval o tom mluvčí Olomouce Michal Folta.

Rozhodnutí rady Olomouce se opírá se o stanovisko státního orgánu památkové péče

Jedním z podstatných faktorů, který rozhodování urychluje, bylo zjištění, že lampy na Horním náměstí je už opravdu třeba vyměnit. Na technickém stavu současných lamp Thorn se totiž silně podepsaly klimatické podmínky – čtyři lampy už musely být odstraněny, a řada dalších má silně poškozenou dolní část sloupku a v krátké době mohou znamenat nebezpečí pro chodce. Stejný typ se už nyní nevyrábí, osvětlení tudíž nemůže být postupně vyměněno.

Rozhodnutí rady Olomouce se opírá se o stanovisko státního orgánu památkové péče ve věci osazení veřejného osvětlení do takzvaného krčku a i o konzultace s odborníky. Další postup rady a odboru investic je i s ohledem na nestandardně vypjatou situaci a opakované zpochybňování volby svítidel mimořádně důkladný.

"V útocích na volbu svítidla se stále opakuje několik chybných či nepravdivých tvrzení. Tvrdí se, že světla z produkce Philips poskytnou jen nepatrně více světla než stávající lampy Thorn, že jsou dvojnásobně dražší než tzv. plácačky, tedy původně navržená svítidla s nepřímým osvětlením, že budou oslňovat obyvatele bytů v prvním podlaží nebo že ztíží vnímání architektonických detailů na fasádách. Všechna tato tvrzení lze snadno vyvrátit," uvedl Michal Folta.

Světla UrbanStar jsou ve skutečnosti o zhruba 30 procent levnější než tzv. plácačky

Odbor investic zorganizoval 27. března zkoušku svítivosti, která podle jeho slov prokázala jednoznačné zvýšení osvětlení při použití lamp UrbanStar. Ve srovnání s lampami Thorn šlo o nárůst o 66 až 110 procent. Pokud jde o cenu, i tento argument je nepravdivý, protože plete cenu svítidel bez DPH na straně jedné a cenu svítidel včetně instalace a všech prací na straně druhé. Světla UrbanStar jsou ve skutečnosti o zhruba 30 procent levnější než tzv. plácačky.

"O tom, zda budou lampy oslňovat chodce či lidi v prvním podlaží, není třeba spekulovat, stačí si ověřit situaci v krčku mezi oběma náměstími, kde tato svítidla od loňska jsou. Oslňovat naopak mohou zbytky přímého světla ze světelného zdroje plácaček, které nezadrží tzv. širm, a budou ostře svítit na fasády domů za sebou. Zkušenosti z Ostravy, kde podobná svítidla jsou, ukazují, že jejich světlo vykresluje na fasádách domů ostře ohraničené tmavé a osvětlené plochy, což nejde dost dobře dohromady s vnímáním architektonických detailů památek," vysvětlil Michal Folta.

Svítidla obdržela prestižní ocenění Red Dot Design Award za rok 2012

Další nesprávná tvrzení se týkají například údržby svítidel. „Běžná údržba takzvaných plácaček je výrazně dražší, především proto, že zdroj světla je otočený vzhůru a snadno se na něm usazují nečistoty,“ říká primátor Martin Major. „Materiály pana architekta Šépky počítají s nereálným činitelem údržby a vypočtené náklady jsou proto silně nadhodnocené,“ dodává Petr Novotný, který se zabývá poradenstvím v oblasti veřejného osvětlení.

„Dalším faktorem, který jsme zohlednili, je míra ovlivnění celkového vyznění Horního náměstí. Námi zkoušené svítidlo je subtilní a do prostoru příliš nezasahuje. Ambici měnit vzhled historických fasád prostřednictvím ostrých stínů a odlesků či prostorově velmi výraznými lampami rozhodně nemáme, a předpokládám, že by ji neměl mít ani nikdo další, komu na vzhledu toho velevýznamného prostoru záleží. Nedomnívám se, že by svítidla, konstrukčně originální v polovině devadesátých let, měla výrazně ovlivňovat podobu jádra městské památkové rezervace,“ uvedl primátor Martin Major.

Jak dodává, lampy UrbanStar jsou sice sériově vyráběné, nicméně nejde o žádné průměrné zboží ze supermarketu. Tato svítidla obdržela prestižní ocenění Red Dot Design Award za rok 2012.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL