Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kráááva nebeskáááá... Delegát ODS o poslankyni své strany

22.01.2014
Kráááva nebeskáááá... Delegát ODS o poslankyni své strany

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Miroslava Němcová

VIDEO Poslanec, exministr spravedlnosti a bývalý místopředseda ODS Jiří Pospíšil není v tuto chvíli v záviděníhodné situaci. Na víkendovém kongresu občanské demokracie v Olomouci nebyl znovu zvolen do vedení strany a odvezl si drtivou porážku. Kromě toho se množí kritická vyjádření na jeho adresu. Spolustraník a mediální expert Petr Štěpánek jej dokonce označil za „sráče". Pospíšil ale není sám, kdo to schytal.

Občanští demokraté mají zbrusu nové vedení. Do čela partaje se překvapivě nedostal ani bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a své schytala také lídryně uplynulých voleb Miroslava Němcová.

Za vítěze kongresu ODS tak lze označit Petra Fialu, Jana Zahradila, středočeskou ODS, která opět po čase prosadila svého člověka do vedení, dále pak moravské regiony a Vysočinu. Lze říci, že zde příliš nefungovaly nějaké regionální dohody a delegáti volili kandidáty opravdu spíše z hlediska obecné přijatelnosti. I když tradiční spojenectví jižní Moravy a Moravskoslezského kraje a středních Čech a Prahy pomohla v prvním případě Evženu Tošenovskému a Martinu Kupkovi v případě druhém.

Hlavním poraženým je Jiří Pospíšil, protože ten z neúspěšných kandidátů měl „papírově“ nejlepší pozici. U Edvarda Kožušníka a Miroslavy Němcové se nepředpokládalo, že by mohli být zvoleni, ale jejich porážkou je, jak byli poraženi a jak málo hlasů získali.

Mnoho delegátů se shodlo, že projev Němcové byl plačtivý a ublíženecký a že takovéto „odcházení“ neměla zapotřebí. „Ten její projev byl opravdu takový plačtivý a o tom, jak je nedoceněná," řekl redakci jeden delegát. Že Němcová těžce nesla počet získaných hlasů a brala ho jako nevděk, potvrdila i v rozhovoru pro Novinky.cz: „Čekala jsem, že to tak bude, vyrovnaná s tím nejsem. Myslím si, že to nebyl fér výsledek vzhledem k tomu, co jsem pro ODS v minulosti dělala.“

Jak jeden z pražských delegátů pro KrajskéListy.cz štiplavě poznamenal právě na adresu Miroslavy Němcové, jde prý o „krávu nebeskou". Slavná parafráze doktora Štrosmajera ze seriálu Nemocnice na kraji města prý jednoznačně ukázala, že zatímco ostatní poražení strčili hlavu do písku, Němcová udělala pravý opak. Porážka a její zodpovědnost prý nebyly dostatečné důvody k tomu, aby s reflexí začala u sebe.

Obecně lze říci, že celý víkendový kongres byl o něco skromnější než v minulosti, nebyl opulentní, ale zase ne „u snědeného krámu“. V neděli bylo k obědu například knedlo, vepřo, zelo a ryba.

Pozitivní bylo, že vymizely dřívější lehce arogantní manýry, které se projevily především na předminulém kongresu, kdy novináři museli procházet bezpečnostními rámy a sundávat si i pásky (i když to bylo jednou i za Mirka Topolánka v Clarion hotelu v Praze). Pozitivní rovněž bylo, že nebyli delegáti kromě vlastního jednacího sálu odděleni od novinářů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace