Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uražená Němcová, vtipný Fiala, Zahradil s pivem, Langer se slivovicí… Tajnosti ze zákulisí olomouckého kongresu ODS

19.01.2014
Uražená Němcová, vtipný Fiala, Zahradil s pivem, Langer se slivovicí… Tajnosti ze zákulisí olomouckého kongresu ODS

Foto: Hans Štembera

Popisek: Kongres ODS v Olomouci

REPORTÁŽ, FOTOGALERIE Právě probíhá víkendový kongres ODS v Olomouci. Ten se koná v hotelu Clarion. Redakce Parlamentních listů.cz sledovala první den kromě politických záležitostí i různé spíše nepolitické pikantnosti a zajímavosti.

Kongres, ačkoli má být úsporný, se radikálně neliší od těch, které v minulosti proběhly v pražském hotelu Clarion, i když prostory olomouckého Clarion hotelu jsou menší. Kouřit se zde nedá v lobby baru, který v pražském hotelu získal přezdívku „kmotrovský“, nýbrž pouze venku na terase.

Při příchodu delegátů ráno hrála hudba Bedřicha Smetany. Před zahájením se podávala káva, různé džusy a sladké pečivo ke kávě.

Standing ovation pro Fialu, ne od Němcové

Kongresový sál je relativně menší. Novinkou je, že nejsou striktně zábranami odděleny prostory pro novináře a delegáty kongresu. Při zahájení tradičně zazněla česká hymna.

Petr Fiala při své kandidátském projevu sklidil od většiny delegátů „standing ovation“, tedy potlesk vestoje, jistou pikantností je, že jeho protikandidátka Miroslava Němcová po jeho projevu na rozdíl od drtivé většiny delegátů vestoje netleskala.

Fiala jí po svém zvolení předsedou poděkoval za vše dobré, co pro ODS udělala. Na Němcové poté, co se objevily výsledky volby, byla znát nedobrá nálada. Někteří delegáti říkali neoficiálně, že její projev byl ublíženecký s pocitem vlastní nedoceněnosti a uraženosti.

Fiala si v dobré náladě vystál frontu na jídlo

Na Fialu jsme narazili i při polední pauze na oběd. Nezneužil toho, že měl již téměř jisté zvolení předsedou strany, a poctivě si vystál dlouhou frontu na oběd. Ačkoli ještě nebyl zvolen předsedou, měl očividně dobrou náladu a vtipkoval s kolegy a kolegyněmi.

Měl i důvod: Delegáti ocenili jeho projev jako dobrý a především ocenili Fialu jako schopného řečníka. V minulosti měl totiž Fiala pověst akademického suchara a uspávače hadů. Jeho vtípky na delegáty zapůsobily.  

Zahradil s pivem

Je fakt, že ve srovnání s minulými kongresy byl menší výběr hlavních jídel, ale hosté a delegáti kongresu hladem a žízní rozhodně netrpěli. Mohli si dát vodu, kolu, džusy, kávu, pivo či víno. K obědu bylo kuřecí maso či masové směsi a studené kuchyně se šopským salátem. „Je to sice sedmiprocentní strana, ale jídlo mají pořád dobré a hostesky hezké," komentoval jeden novinář.

Pokud jde o další kandidáty, tak Jan Zahradil byl před volbou v dobré náladě a pohodě a dal si i půllitr piva.

Na kongresu se mimochodem objevil i exposlanec Jan Morava známý z kauzy sledování dcery tehdejší poslankyně za zelené Olgy Zubové v době Topolánkovy vlády. Před vyhlášením volby prvního místopředsedy byli spolu k zahlédnutí v družném hovoru dva Ivanové, exposlanci Fuksa a Langer. Delegátům kongresu, hostům i novinářům byla mimochodem k dispozici také slivovice Cevrovice ve stánku s propagačními materiály Langerova CEVRa.

Modrá ODS bude Fialova

Předsedou ODS byl podle očekávání zvolen exministr školství, poslanec Petr Fiala. Dostal 437 hlasů. Porazil europoslance Edvarda Kožušníka, který získal 32 hlasů, a místopředsedkyni Miroslavu Němcovou s 66 hlasy.

„Habemus papam," zvolal po vzoru papežských konkláve předseda volební komise. Pak oznámil výsledky. Edvard Kožušník získal 32 hlasů, Miroslava Němcová 66 a Petr Fiala 437. Drtivou většinou byl tedy zvolen historicky čtvrtým předsedou strany.

„Děkuji vám za to, že jste mě zvolili, i za ten silný mandát, který jste mi dali,“ uvedl Fiala, když se prodral houfem fotografů na pódium. Poté doplnil tři poznámky. Předně ujistil, že neobětoval všechnu energii na své zvolení.

Při zvolání „Habemus papam“ jej pak napadla analogie s Janem Pavlem II., který po zvolení pronesl, že pochází z daleké země, neumí dobře italsky, a kdyby dělal chyby, ať jej klidně opraví. „Kdybych dělal nějaké chyby, tak mě opravte,“ přidal se k němu předseda ODS.

„Dnes začíná obroda Občanské demokratické strany a začíná rovněž nová kultura ODS,“ uzavřel své vystoupení. Jako předzvěst těchto změn poděkoval bývalému předsedovi ODS Petru Nečasovi, prvnímu místopředsedovi Martinu Kubovi a Miroslavě Němcové.

„Byla připravena v těžkých dobách reprezentovat stranu a za to, jak statečně se za stranu bila, jí patří naše velké poděkování,“ uvedl. Následně skutečně sál odměnil volební lídryni dlouhým potleskem.

V prvním rozhovoru pro Českou televizi odmítl jmenovat, koho by chtěl do funkce prvního místopředsedy. „Již jsem delegátům řekl, že chci, aby ve vedení byly výrazné osobnosti, které se prosadí samy, a ne proto, že na ně někdo ukáže,“ uvedl.

Jen několik minut po svém zvolení obdržel Petr Fiala gratulaci od předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. „Věřím, že ODS přispěje k dobré spolupráci mezi vládou a opozicí,“ uvedl Sobotka, který věří především v novou politickou kulturu, kterou podle něj ODS doposud spíše devastovala.

Prvním místopředsedou se stal zkušený Zahradil

Volební kongres ODS pokračoval volbou prvního místopředsedy strany. Kandidáty byli Jiří Pospíšil a Jan Zahradil a oba se během sobotního odpoledne představili delegátům. Pospíšil ve svém projevu rýpal do Zahradilova rozkročení mezi Prahou a Bruselem, Zahradil naopak poznamenal, že by bylo zhoubné, kdyby si "dvojka hrála na jedničku". Jeho vize oslovily více delegátů, neboť byl zvolen.

Jiří Pospíšil ve svém kandidátském projevu avizoval, že jeho projev nebude až tak vizionářský, ale spíše praktický. Zmínil v něm, že v jeho Plzeňském kraji udělala ODS druhý nejlepší výsledek, a poté v narážce na svého protikandidáta, europoslance Jana Zahradila, zmínil, že je připraven „sedět v Praze a pracovat pro stranu“.

Stranu vyzval ke každodenní věcné opoziční politice. Ta podle něj musí být konstruktivní. „Měla by skončit vnitrostranická debata o sobě samých,“ vyzval. „Politika nulové tolerance přestala být srozumitelná,“ uvedl.  

Vyzval zejména k tomu, aby strana ve svých řadách našla pořádného ekonomického experta. „V žádném případě se nemůžeme smířit s tím, aby hlavním ekonomickým expertem opozice byl Miroslav Kalousek,“ zvolal Pospíšil se zdviženým prstem.

V závěru svého projevu delegáty rozesmál zaváháním nad příjmením nového předsedy strany. „Jsem připraven stát po boku předsedy Petra…“ Na chvíli se zamyslel, načež do smíchu sálu dodal „Fialy“.

Dvojka si nesmí hrát na jedničku

„Já jsem byl prvním místopředsedou v historii ODS a právě já jsem jí vtiskl ten obsah, jaký má,“ připomněl Zahradil. Poté prý sledoval všechny první místopředsedy a dospěl k závěru, že „nefungovala, když si dvojka hrála na jedničku“. On prý nic takového v úmyslu nemá.

V narážce na Pospíšila poznamenal, že si je schopen uspořádat čas, aby zvládal více funkcí. „Postavil jsem v roce 2009 na zelené louce celoevropskou stranu,“ přednesl Zahradil svou referenci. „Jsem člověk silných názorů, které všichni znáte,“ pokračoval v představování.

Pak vytáhl svazek „Strategie kampaně k evropským volbám 2014“, který sepsal a okamžitě jej prý k prostudování předloží předsedovi Fialovi. Podle něj budou tyto volby klíčové i pro výsledek podzimních voleb komunálních. „Stejně tak jako nás vloni v lednu prezidentská volba posadila na tobogán,“ připomněl.

Za kampaň k evropským volbám chce přijmout stoprocentní odpovědnost, včetně toho, že na špalek padne jeho hlava místo předsedovy. „Přesně tohle je jeden z těch servisů, co by stranická dvojka měla předsedovi poskytnout,“ uvedl.

Před šestnáctou hodinou byly vyhlášeny výsledky. Zahradil získal 294 hlasů a porazil tak Pospíšila, kterého podpořilo pouze 193 delegátů.

Zahradil po zvolení uvedl, že i když v politice zažil už mnohé, přece jen je „trochu dojat“. Pak prozradil, že s Pospíšilem jej nepojí žádná nevraživost, dokonce spolu prý v minulém týdnu byli na obědě. „Řekli jsme si z očí do očí, že ať to dopadne jakkoliv, budeme spolu dál spolupracovat,“ ujistil Zahradil s tím, že takto by to mělo v ODS vypadat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Galerie