V olomoucké zoo se narodila žirafí holčička Zwena
25.12.2013
Foto: ZOO Olomouc
Popisek: Safari vláček v olomoucké zoo
Není tomu tak dávno, co se olomoucká zahrada loučila s jednou z nejstarších žiraf v ČR Veronikou. Právě v den jejích narozenin 15. prosince se na pavilonu žiraf mohlo konečně slavit. Třináctiletá samice Zaira (Olomouc) úspěšně porodila své třetí mládě.
Informoval o tom web olomoucké zoologické zahrady. Hrdým otcem se stal Marc (2004 Arnhem, Holandsko). Malá samička se dočkala jména Zwena, což v překladu znamená Dobrá. Zwena se těší z každého dne, pije tak, že získává pravou žirafí sílu, a dává o sobě stále vědět. Při standardním ošetřování už dokonce nakopala svého ošetřovatele do… kam, lze asi vytušit.
„Měl jsem i tak velkou radost. Takto živé mládě, plné síly je dar. Minulého samce jsme museli přikrmovat z lahve, takže si tentokrát není na co stěžovat,“ těší se ošetřovatel Pavel Vidlář. Zwena je 53. úspěšně odchované mládě v olomoucké zoo.
Zoologická zahrada Olomouc se zapsala do historie chovu žiraf jedinečnou událostí. V roce 1999 Veronika porodila dvojčata. Tato dvojčata přežila, což se podařilo pouze 4krát na světě. Veronika byla obdivuhodnou a příkladnou maminkou, na svět přivedla celkem 10 mláďat a svým věkem 24 let patřila k nejstarším žirafám v České republice.
Zoo Olomouc je chovem žiraf věhlasná. Chovají se zde od roku 1977, kdy přišel první chovný pár samec Tom a samice Lindy–Lou. Skutečné zakladatelky chovu byly samice Lena a Zuzana. V současné době tvoří stádo žiraf Rothschildových 3 samci a 11 samic. Prim ve stáří samic drží Amina (20 let).
Žirafa coby nejvyšší suchozemský savec planety, nemá díky své výšce potravní konkurenci. Jeho domovinou jsou africké savany. Jazyk žirafy dosahuje téměř 40 cm a žirafy ho používají při získávání potravy. Žirafa příliš často nepije, jelikož při pití musí zaujmout složitou pozici, kdy je nezbytně nutné, aby do široka roztáhla končetiny od sebe, tím se však stává snadnější kořistí.
Krk žirafy tvoří stejný počet obratlů jako lidský, tj. 7. Na hlavě žirafám po celý život rostou tzv. osikony, výběžky, které jsou při narození chrupavčité a kostnatí s postupem věku, samci je používají v boji. Stádo může čítat pouze jednoho dospělého samce. Dospělí samci dosahují výšky cca 5,5 m. Mláďata se rodí převážně v ranních hodinách, a to proto, aby stačila nabrat sílu a následovat matku do bezpečí dříve, než si jich všimne případný predátor, který se v pozdějších hodinách dne vydává na lov.
Dospělá žirafa má ve svých končetinách velkou sílu, jedním kopnutím může usmrtit dokonce i lva. Žirafí biorytmus je ojedinělý, žirafám stačí spánek po dobu pouhopouhých 20 minut denně. Zweno, děkujeme Ti za dobré ráno a hezké Vánoce. Měj se u nás nejinak než dobře.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL