Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všechno z lega. Obří Bradavický hrad i „kuličkodráha“ z Guinnessovy knihy rekordů. Výstava Svět kostek láká

08.10.2024
Všechno z lega. Obří Bradavický hrad i „kuličkodráha“ z Guinnessovy knihy rekordů. Výstava Svět kostek láká

Foto: Výstaviště Flora Olomouc (stejně jako v článku)

Popisek: Snímek z minulého ročníku Svět kostek

Obří Bradavický hrad z příběhů Harryho Pottera, miliony kostek LEGO, největší „kuličkodráha“ – Great Ball Contraption – zapsaná v Guinnessově knize rekordů, bezmála třímetrový jeřáb či velké město plné jezdících vlaků s tunelem a metr dlouhým mostem.

To vše bude s řadou dalších pohyblivých a svítících LEGO modelů k vidění na letošní Mezinárodní výstavě LEGO modelů Svět kostek Olomouc 2024. Koná se na Výstavišti Flora Olomouc v sobotu 19. a v neděli 20. října.

Vstupenky za tu nejlepší cenu jsou již v prodeji na webu olomouckého výstaviště. Oblíbená výstava bude otevřená v sobotu od 9 do 18 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin.

„Na Svět kostek Olomouc 2024 dorazí vystavovatelé z šesti evropských zemí, konkrétně z Rakouska, Nizozemska, Polska, Slovenska, Maďarska a také z České republiky. Mezinárodní výstava Svět kostek Olomouc je v LEGO® komunitě již výraznou a profesionálně vnímanou značkou. Právě díky tomu k nám na Výstaviště Flora Olomouc dorazí špičkoví vystavovatelé se svými modely a stavbami,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

 

Snímek z minulého ročníku Svět kostek

Právě díky zahraničním i domácím vystavovatelům se návštěvníci mohou v největším pavilonu A na olomouckém výstavišti těšit na řádově stovky unikátních staveb a modelů z milionů kostek stavebnic LEGO.

„Půjde například o LEGO město se třinácti vlaky, modelovými domy, tunelem a metr dlouhým mostem či o model jeřábu Krupp Bagger 288, jenž dosahuje výšky dva a půl metru. Velkou pozornost návštěvníků si zaslouží největší GBC „kuličkodráha“ – Great Ball Contraption – zapsaná v Guinnessově knize rekordů,“ přibližuje za Výstaviště Flora Olomouc Lenka Weiserová, manažerka projektu Svět kostek Olomouc 2024.

Podstatná část oblíbené výstavy bude interaktivní, pro návštěvníky budou připraveny interaktivní modely, mimo jiné horská dráha, balanční bludiště či RC modely.

Především děti si jako každý rok užijí obrovské hromady kostek LEGO a LEGO DUPLO na hraní, chill out zónu s kinem a herní stanoviště s LEGO zábavou. Pro rodiče bude připraveno posezení s občerstvením.

 

Snímek z minulého ročníku Svět kostek

Chybět nebudou ani obchody s LEGO stavebnicemi a speciálními doplňky jako jsou běžně nedostupné dílky a figurky.

Tím ovšem výčet lákadel mezinárodní výstavy Svět kostek Olomouc 2024 nekončí.

Mezi stovkami unikátních staveb a modelů z milionů kostek LEGO budou také obří mozaiky Taylor Swift a Kurta Cobaina či modely tramvají a autobusů světových značek, letadla, rakety, vesmírné lodě a také měsíční základna.

K vidění budou i auta, motorky tanky, RC modely a LEGO Technic sety, zemědělská a lesní technika anebo LEGO bižuterie. Dále fantasy modely, zvířátka, sbírky LEGO postav, květiny, kolejiště, vlaky, nádraží a v neposlední řadě i historické a celosvětově známé stavby či LEGO modely inspirované Jurským světem a příběhy Star Wars.

 

Lego je řada stavebnicových produktů, vyráběných dánskou rodinnou společností LEGO Group, jejímž hlavním produktem je původní série stavebnic, které obsahují tzv. Lego bricks (malé kostičky), které se dají libovolně skládat dohromady. Ty jsou ještě doplněny nepřeberným množstvím různobarevných dílků a spoustou dalšího vzájemně kompatibilního materiálu.

Vše začalo v roce 1932, kdy LEGO založil chudý dánský tesař jménem Ole Kirk Christiansen. Začal vyrábět dřevěné hračky. Název vytvořil sám Ole z dánského výrazu „Leg godt“, což znamená „Hraj si dobře“.

Vznik stavebnice se datuje až do 30. let minulého století. Syn Ole Kirka Christiansena, Godtfred, pocházel z chudých poměrů, a tak jediné jeho hračky byly dřevěné kostky, které mu vyřezával jeho otec. Úspěch stavebnice byl nad očekávání, a tak otec se synem nápad později rozvinuli.

Po válce v roce 1947 Ole Kirk Christiansen a jeho syn získali vzorek kostek vyráběných britskou společností Kiddicraft. Samojistící kostky byly vynálezem britského dětského psychologa a byly předlohou pro vznik podobných kostek v dánské továrně v Billundu. V roce 1949 začaly továrnu v Billundu opouštět tzv. automaticky spojitelné kostky, vyrobené z celuloidu, byly podobné tradičním dřevěným, měly však zásadní vylepšení, držely pohromadě díky výstupkům. V této době má LEGO v nabídce již 200 různých dřevěných a plastových hraček. V roce 1954 na post výkonného ředitele nastoupil Godtfred. Ten dostal nápad na nový typ hračky, a to Lego, jak je známe dnes.

Dnešní výroba kostek Lego je celosvětovou záležitostí. Kromě dvou továren v Dánsku se vyrábí v Maďarsku, Mexiku a od roku 2000 i v České republice v závodě v Kladně. Roční produkce kostiček dosahuje přibližně dvaceti miliard, což je 600 Lego dílků za sekundu. V roce 2000 Britská asociace hraček jmenovala Lego kostku „Hračkou století“.

 

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Markéta Vančová