Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do Výpustku, Mladečských i Koněpruských jeskyní. Mikuláš, čert a dokonce ani anděl se pekelné tmy v podzemí nebojí

20.11.2023
Do Výpustku, Mladečských i Koněpruských jeskyní. Mikuláš, čert a dokonce ani anděl se pekelné tmy v podzemí nebojí

Foto: Správa jeskyní ČR (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Ďábelský Výpustek se nemůže obejít bez pekelného čerta. Snímek z loňského roku

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku.

Akce pro děti a jejích rodiče s názvem Ďábelský Výpustek se koná již čtrnáctým rokem, letos to bude v sobotu 2. a v neděli 3. prosince 2023. V divadelně pojatém představení má tentokrát Mikuláš se sháněním dárků pořádné fofry. Postrádá totiž svého důležitého pomocníka, anděla Dáriuse. Současně paní učitelka ze Křtin nalezne při sběru dříví u jeskyně Výpustek chlapce, který si nic nepamatuje. Učitelka se dovtípí, že možná jde o ztraceného synka loupežníků, kteří jeskyni obývají, a rozhodne se ho odvést nazpět dovnitř jeskyně k jeho bandě. „Jak to celé dopadne doopravdy a kdo se z loupežnického synka vyklube, se dozvíte na samém konci jeskyně Výpustek, která překvapivě nekončí peklem,“ naznačuje děj režisér letošního ročníku Jaroslav Šanda. Na hraní a organizaci akce se podílí všichni průvodci z Výpustku a křtinský divadelní spolek Křový (KŘtinský Ochotnický VÝkvět).

 

Snímek z třináctého ročníku Ďábelského Výpustku

První mikulášská prohlídka začíná v sobotu i v neděli vždy v 10:00 a dále každou celou hodinu až do 17:00, kdy odchází poslední výprava do jeskyně. Vstupenky je možné koupit předem – odkaz a další info lze najít ZDE.

Divadelní představení, ale i dárky

Celková délka Ďábelského Výpustku je 1 hodina, ze které přibližně 35 minut trvá divadelní představení postupně v různých částech jeskyně a na posledním zastavení má Mikuláš 25 minut na předání dárků dětem. „Je možné přinést vlastní nadílku pro své děti, kterou jim Mikuláš předá spolu s „certifikátem hodného dítěte“. Malý dárek i certifikát je připraven pro všechny děti, na akci nebude chybět možnost občerstvení,“ dodává vedoucí provozu jeskyně Hana Horáková. Výpustek spolu s Punkevními a Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi v Moravském krasu jsou jedinými ze 14 zpřístupněných jeskyní v Česku, které jsou otevřeny celoročně – v zimě každý den kromě pondělí. Pouze po oba „ďábelské“ dny se ve Výpustku klasické prohlídky nekonají.

 

Mikuláš, čert a anděl v Koněpruských jeskyních

Poprvé i na Olomoucku

Do pro letošek již uzavřených středočeských Koněpruských jeskyní zamíří Mikuláš s čerty hned na pět dnů - od pátku 1. do úterý 5. prosince 2023. Na tradiční Peklo a nebe na Zlatém koni se lze objednat předem telefonicky na čísle 730 572 485 od pondělí do čtvrtka mezi 9:00–14:00. I v tomto případě lze předem odevzdat vlastní dárečky pro děti a sepsat na lístek pro Mikuláše dobré vlastnosti dětí a pro Lucifera hříchy. Více informací lze najít ZDE.

Letos poprvé se pekelné bytosti objeví i v podzemí na Olomoucku – v Mladečských jeskyních. Mikuláš s partičkou tam budou nadělovat v úterý 5. prosince 2023 od 17:00. Kapacita mladečského pekla je omezena, proto je nutná telefonická rezervace na čísle 730 574 627. „Rodiče prosíme, aby čertům přinesli seznam hříchů jejich dětí a andělům balíčky s odměnou pro ně,“ dodává vedoucí jeskyní Ondřej Vlček. U vchodu do podzemí není parkoviště, automobily mohou rodiče odstavit na 600 metrů vzdáleném vyhrazeném stání v severní části obce Mladeč.

 

Mladečské jeskyně se nacházejí v CHKO Litovelské Pomoraví. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Jeskyně nabízejí atmosféru dávné minulosti. Je to největší a nejstarší sídliště cromagnonského člověka ve střední Evropě. Světově proslulou archeologickou lokalitou je Dóm mrtvých se zbytky ohnišť a kostí pravěkých zvířat a rekonstrukcí dávného rituálu. V podzemí jsou malebná zákoutí, kde se vedle starých krápníků tvoří i nová výzdoba. Mezi nejkrásnější a téměř neporušené prostory patří Chrám přírody nebo Panenská jeskyně. Dominantou a symbolem podzemního systému je přes dva metry vysoký stalagmit Mumie.

Archeologické nálezy dokládají, že jeskynní prostory pod Třesínem byly přístupny už v dávnověku. Tisíce let nato ale nebyla jejich existence známa. Původní vchod byl patrně přirozenou cestou zasypán. Mladečské jeskyně pak byly znovu objeveny až roku 1826 (dle jiné zprávy 1828) při založení kamenolomu, a jejich první část, dlouhá asi 400 metrů, byla nazývána Bočkova díra. Protože pak byly po desetiletí volně přístupné, docházelo k rabování jejich krápníkové výzdoby. Až roku 1881 si kustod vídeňského muzea Josef Szombathy při návštěvě Oloumouce povšiml prodeje krápníků na tržištích. Ještě téhož roku a v roce následujícím jeskyně opakovaně navštívil, prozkoumal a učinil unikátní archeologické nálezy. Protože tak konal s povolením a subvencí majitele panství lichtenštejnského knížete Jana II, nazval je ve své zprávě Fűrst Johanns Hőhle.

Jeskyně byly předmětem výzkumů J. Szombathyho i v létech 1904 a 1925, K. J. Mašky 1905, J. Kniese 1905, J. Smyčky 1922, J. Fűrsta 1922 a souhrnně J. Skutila 1938. Na přelomu 19. a 20. století A. Nevrlý organizoval první veřejné prohlídky jeskyní. Roku 1911 jeskyně koupila Krajinská muzejní společnost v Litovli, která se značnými náklady provedla rozsáhlou úpravu prostor, především nechala vyvést velkou část sedimentárních výplní, instalovat elektrické osvětlení a před vchod postavila budovu s restaurací a turistickou noclehárnou. Také otevřela jeskyně tzv. Pracovní chodbou na opačnou stranu Třesína do údolí Moravy. V roce 1931 Ing. F. Čelechovský jeskyně zmapoval.

O poslední objevy se v 50. letech 20. století zasloužil Speleologický klub Brno pod vedením P. Ryšavého. Velkou, značně necitlivou rekonstrukci prohlídkového okruhu v roce 1951 uskutečnil nový správce jeskyní družstvo Severomoravský kras v Olomouci. Jeskyně poté spravovaly postupně n.p. Čedok, n.p. Turista a Krajské vlastivědné muzeum v Olomouci.

Od roku 1991 jsou Mladečské jeskyně spolu s ostatními zpřístupněnými jeskyněmi ve správě státní ochrany přírody, nyní Správy jeskyní ČR.

Chyby předchozích správců z velké části napravila poslední rozsáhlá rekonstrukce návštěvní trasy a úprava jeskyně v roce 2003. Mnoha prostorám vrátila přírodní ráz. Minimum betonových ploch a schodišť, jen nezbytné zábradlí z nerezové oceli a citlivé osvětlení nepoškozuje jeskyně a dodává jeskyním estetickou úroveň.

 

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Markéta Vančová