Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sladká odměna za deset let poctivé dřiny. Karolína Muchová a její tajemství. O kom se mluví

22.06.2023
Sladká odměna za deset let poctivé dřiny. Karolína Muchová a její tajemství. O kom se mluví

Foto: Se svolením Karolína Muchová (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Karolína Muchová v Paříži

Ženský tenis má u nás v posledních letech nečekaně mnoho skvělých hráček. Některé se rády blýsknou na stránkách bulváru, i když jim to na kurtech úplně nejde, jiné poctivě dřou a mluví se o nich, jen když se jim podaří zazářit na velkém turnaji. Karolína Muchová patří mezi ty druhé.

Ženský tenis si v rámci letošní antukové sezóny prožil nepříjemnou aférku na turnaji v Madridu. Tam se totiž ženám na dvorcích tradičně moc nefandí. Madridský turnaj bojuje se špatnou pověstí ohledně chování k tenistkám už od dob, kdy jej vlastnil Rumun Ion Tiriac. Ten se nikdy netajil tím, že bere ženský tenis jako druhořadý. Slavný podnik loni prodal, kontroverze ale pokračují. Letos to odnesly účastnice finále ženské čtyřhry, které nedostaly prostor na závěrečné poděkování u mikrofonu. V Madridu mají tenisté i tenistky rovné odměny, nedávno však plnil titulky obrovský rozdíl mezi výhrami, které si na konci dubna vezli Šwiateková ze Stuttgartu (104 tisíc eur) a Alcaraz z Barcelony (477 tisíc eur). A madridští pořadatelé nejsou nadšení z toho, že mají ženám vyplácet stejné odměny jako mužům. Ženy se brání a není divu. „V mých očích děláme stejnou práci jako chlapi. Sice moc do byznysu a sportovní politiky nevidím, ale WTA by se na tyhle rozdíly měla zaměřit,“ rýpla si po Stuttgartu polská vítězka.

Stejnou práci děvčata rozhodně dělají. Chlapi sice brblají, že na grandslamových turnajích hrají na tři vítězné sety, zatímco ženy jenom na dva, jenže jen o tom tenisový život není. Pokud tomu Iga Šwiateková říká práce, je to zcela oprávněné. Vrcholoví hráči a hráčky mají sezónu prakticky celý rok, jediný volný měsíc bývá prosinec. Formu ovšem musí udržovat 365 dnů v roce. Kolotoč cestování od turnaje k turnaji po všech koutech světa představuje pobyt doma vždy jen pár dní za několik měsíců. Hotely a kurty, značně klaustrofobické prostředí, kde se žije s pár členy týmu a potkává se stále stejná parta hráčů a hráček. Není divu, že tenisté si často vybírají životní partnerky mezi modelkami – ty totiž tenhle podivný životní kolotoč dokážou pochopit, protože jsou na tom stejně. Včetně toho, že jejich kariéra končí ve věku, kdy lidé běžných profesí teprve začínají nabírat dech. 

Český ženský tenis má v tomhle kolotoči po léta skvělý zvuk. Zatímco mezi mladými muži sice nechybí talenty, ale chybí ti, kteří by zvládli nutnost tvrdé disciplíny při přechodu do dospělé kategorie, děvčata to dávají už pěknou řádku let. Některé trochu se skřípěním zubů a potížemi s psychickou vyrovnaností, což je případ hvězd typu Petry Kvitové nebo Karolíny Plíškové. Jiné to s radostí dotáhnou do konce a pobyt na kurtech si užívají, i když už je to spíš jenom o účasti, a ne o vítězstvích. Tak se letos po mateřské pauze loučí s dlouholetou kariérou světové hráčky stále usměvavá a obdivovaná Barbora Strýcová.

Ivan Lendl se o tom zmínil, když se ho ptali, proč stále koučuje urputného Skota Andyho Murraye, i když se mu už dávno nedaří se držet na světové špičce. „Myslím si, že sportovci jako Jarda Jágr, Andy Murray nebo Rafael Nadal si vydobyli právo ukončit kariéru, až se sami rozhodnou. Ne když chce někdo jiný,“ řekl Lendl pro iDNES Premium při návštěvě Prostějova. Je to tak i v ženském tenisu. Málokterá žena sice dokáže vyhrávat ještě ve čtyřiceti, jak to zvládala legendární Martina Navrátilová, udržet si slušnou formu ale ženy dokážou. A občas se některé podaří překonat blbé období a předvést, že umí vyhrávat, i když už to vypadalo zle. 

Deset let nahoru a dolů

Karolína Muchová se poprvé objevila na světovém okruhu ITF před deseti lety. Bylo jí sedmnáct a zvolna se probojovávala žebříčkem nahoru. O čtyři roky později ji zabrzdila zranění a posun nahoru si musela zopakovat. V roce 2019 přišlo první vítězství na turnaji WTA a čtvrtfinále ve Wimbledonu. Probila se covidovým rokem 2020, pak ale přišlo na začátku další sezóny zranění břišního svalu, se kterým se trápila ještě loni. Přesto nastupovala a urputně bojovala dlouhé zápasy ve dvouhře i ve čtyřhře. Před letošní Paříží se jí ale podařilo jen osmifinále dvouhry v Římě. Na French Open přijela jako 43. hráčka žebříčku, a zatímco tisk věnoval pozornost hlavně Kvitové, Plíškové a napjatě sledoval mladičké sestry Fruhvirtovy, Karolíně Muchové moc šancí nikdo nedával. Jenže hvězdy vypadávaly jedna za druhou a Karolína se stále držela. Najednou z toho bylo semifinále a strhující bitva s Běloruskou Sabalenkovou. Pozorovat soustředěnou Muchovou v tomhle zápasu bolelo i diváky. Únava ve třetím setu byla očividná, nohy tuhly, ale hlava pořád prahla po vítězství a nad bolavým tělem nakonec zvítězila. Ve finále pak ještě snaživě vzdorovala světové jedničce, o pět let mladší Polce Šwiatekové, už to ale nešlo. Přesto je účast ve finále na Roland Garros pro Karolínu Muchovou obrovská satisfakce za léta poctivé tenisové dřiny, za lásku k tenisu, která jí přinesla mnoho radosti, ale také mnoho bolesti.

 

Karolína Muchová letos v Římě 

Hvězdné manýry nehrozí

V loňském roce se Karolína Muchová vrátila ke slovenskému trenérovi Emilu Miškemu a tohle spojení zřejmě dobře funguje. Miške si dobře uvědomuje, že Karolíně je už šestadvacet, není žádná začátečnice, ale má také svá omezení po mnoha zraněních. Tandemu se ale podařilo vrátit tenistce hráčské sebevědomí, a to její hře pomohlo zpátky na vrchol. Na kurtech často vypadá až příliš uzavřeně a trochu namyšleně, trenér to ale vidí úplně jinak. „Je úplně normální. Řekl bych, že na ženu až nadstandardně vtipná. A má nadhled. Dokáže se podívat na své slabiny, nepovyšuje se, není namyšlená. Je možná trošku sebevědomější, ale to je v pořádku. Zkrátka dobrý člověk. Hvězdné manýry jí nehrozí,“ popsal Miške v rozhovoru na Aktuálně.cz. 

Místo reklamy hlavně tenis

Finále v Paříži vyneslo Karolíně Muchové závratných 27 milionů korun. Především ale stoupla i její cena na marketingovém trhu, a tak se hrnou nabídky na nejrůznější spolupráci. Karolína není zvyklá utrácet za malichernosti, před časem se vyjádřila, že je zvyklá investovat hlavně do sebe, což znamená do tenisu a svého týmu. Její manažer Tomáš Petera to v rozhovoru pro Blesk shrnul jasně: „Odmítáme hodně nabídek. Za ty peníze to prostě nestojí. Každá spolupráce, každý obchodní kontrakt přinese i povinnosti. Třeba časové. My se chceme soustředit výhradně na tenis. Když je člověk v laufu a hraje dobře, měl by jen hrát a odpočívat a nedělat nic jiného. A peníze, které se nabízí na našem trhu, nejsou adekvátní. Bohužel. Po finanční stránce je mnohem důležitější, když zvládne minimálně tři, čtyři kola na grandslamu (v průměru 3 až 6 milionů Kč – pozn. red.). Tam vyděláte víc než tady nějakým kontraktem na milion korun. To je nic.“

 

S kytarou

Nabídky jsou, ale všechny odmítá

Karolína se nechlubí tisku žádným partnerem. O soukromí nemluví, neukazuje se ani s muži, ani s ženami. Před časem se vyjádřila, že v jejím okolí by zájemci o vztah sice byli, ale ona se drží zpátky. Na Instagramu raději uvádí fotky z turnajů a nedávno se pochlubila také snímkem s kytarou. Tu dostala jako dárek právě od svého manažera a učí se na ni hrát. Můžeme jí tedy držet palce, ať si u kytary hezky odpočine, ať se jí daří zůstat zdravá a nějaký ten tenisový úspěch ji ještě čeká. Teď se soustředí na Wimbledon, kde se jí dosud celkem dařilo. Tak ať to vyjde i letos a uvidíme ji usměvavou a spokojenou. Třeba ji na konci sezóny někdo pozve i do nějaké talk show, ona přijme a něco o tom, jaký je ten tenisový život, nám prozradí. 

Zdroj: Aktualně.cz, Blesk, Teorie peněz.cz, Wikipedie

 

Vložil: Ela Nováková