Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomoc a naděje bude aktuální vždy, řekl ředitel Arcidiecézní charity. Tři králové, primátor, hejtman a biskup jeli koňmo

13.01.2023
Pomoc a naděje bude aktuální vždy, řekl ředitel Arcidiecézní charity. Tři králové, primátor, hejtman a biskup jeli koňmo

Foto: Město Olomouc / Jakub Čermák (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Olomoucký průvod tří králů na koních se tradičně koná 6. ledna. V kostýmech tří králů všechny přítomné pozdravili primátor města Olomouce Mirek Žbánek, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a pomocný biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík. Nutno vzdát těm pánům čest, že tak učinili z koňského hřbetu.

Tříkrálová sbírka se stala v Česku již tradicí. Každoročně vyrážejí tři zástupci města, olomoucké arcidiecéze a Olomouckého kraje 6. ledna do ulic metropole na Hané, aby v tradičních kostýmech tří králů připomněli, že s narozením Krista je spojeno nejen požehnání a šíření dobra, ale také pomoc potřebným.

V Olomouci Tříkrálová sbírka vznikla z iniciativy moravského metropolity arcibiskupa Jana Graubnera. Dnes probíhají slavnostní akce se sbírkou spojené v řadě měst v Čechách i na Moravě, malí koledníci s čepicemi tří králů, označenými K+M+B, v doprovodu dospělého, který má průkaz koledníka a garantuje tak, že je skutečně zástupcem charity, obcházejí v ulicích a vybírají na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným skupinám lidí, a to zejména v regionech, kde sbírka probíhá ve dnech 1. - 14. ledna. Rodiště sbírky Olomouc mohlo letos po covidových problémech opět uspořádat tradiční průvod, který sledovali obyvatelé Olomouce po celé tříkrálové dopoledne.

Hejtman, primátor a biskup šířili požehnání a naději

Letos se tří postav z Matoušova evangelia zhostili moravský pomocný biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze Jozef Nuzík, primátor města Olomouc Miroslav Žbánek a hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. Během svého dopoledního putování historickou Olomoucí zavítali tři králové společně se svým četným doprovodem na několik významných míst.

 

Průvod tří králů v Olomouci

První kroky vedly tříkrálovou družinu do katedrály svatého Václava, kde páteční událost zahájil Petr Prinz, ředitel Charity Olomouc. „Ročně se Charita stará v rámci naší diecéze o více než 50 tisíc lidí,“ prozradil na úvod a dodal, že se podpora osobám v nouzi stala významnou součástí života všech zúčastněných. Právě na pomoci a připomínání si skutečných hodnot života je Tříkrálová sbírka od počátku svého vzniku založena.

Pojďme za hvězdou naděje

V gotických prostorách katedrály si vzal slovo rovněž Bohumír Vitásek, prezident Arcidiecézní Charity Olomouc, který se zmínil o přípravách akce. „Když jsme rozebírali jednotlivé krále a jejich význam, uvědomili jsme si, že krále z nich udělala teprve lidová zbožnost a v prvopočátku se v podstatě jednalo o mudrce astronomy zkoumající hvězdy a jejich významy,“ uvedl Vitásek. Tři králové se vydali na cestu za hvězdou, ve které spatřovali naději, a z toho vyplývá, že bychom ani my neměli sklánět hlavu do země, ale hledat smysl života nad námi.

Narozený Kristus vnáší naději do života každého, a to bez ohledu na situaci, ve které se nachází. Pomoc a naděje bude aktuální vždy, jak zmínil Václav Keprt, ředitel Arcidiecézní charity Olomouc: „Nikdy nebude na světě tak dobře, aby nebylo potřeba pomáhat lidem, kteří neměli takové štěstí a ocitli se v tíživé situaci.“

Návštěva duchovní u olomouckého biskupa

Další kroky směřovaly do kurie olomouckého arcibiskupství, kde se tři králové setkali s otcem biskupem Antonínem Baslerem. „Církev má tři pilíře, na nichž je postavena, těmito pilíři je bohoslužba, hlásání evangelia a služba potřebným,“ zahájil svůj proslov biskup Basler a zároveň dodal, že právě službu potřebným shledává jako nejdůležitější, a to nejen v souvislosti s Tříkrálovou sbírkou.

 

Snímek z tradičního Tříkrálového koncertu z Městského Divadla Brno, který se konal 8. ledna a jenž vysílala Česká televize. Během padesáti minut se díky dárcovským DMS vybralo 1 526 790 Kč. Na koncertě zazpívali a podpořili tak Tříkrálovou sbírku Kateřina Marie Tichá a Bandjeez, skupina Like-it a Adam Mišík. Foto Tříkrálová sbírka

„Služba potřebným je úzce spjata se spoluprací a štědrostí, obojí v Charitě zvládáme dodržovat, a díky tomu můžeme předávat poselství i dary. Tato pomoc však nesouvisí pouze s hmotnými dary, jelikož bohatství netkví jen v materiálnu, ale především v hledání smyslu života. To nám připomínají právě tři králové, kteří hledali svou životní náplň na cestě za židovským králem,“ dodal na závěr tříkrálového setkání.

Návštěva na rektorátu univerzity

Radostnou zvěst přinesli Tři králové také na rektorát tamější univerzity. Martin Procházka, rektor Univerzity Palackého, byl z návštěvy velmi potěšen a zmínil, že se z Tříkrálové sbírky stala milá tradice, které se každý leden on i jeho kolegové nemohou dočkat, a svůj vděk vyjádřil v proslovu. „Moc děkujeme panu řediteli za pořádání akce a za veškeré dobro, které konáte. Je to velmi milé, kolegové se mě již ptali, zda k nám i letos zavítáte,“ řekl Procházka a rovněž všechny zúčastněné povzbudil k síle, díky níž je možné překonat veškeré nečekané překážky.

Zastavení na náměstí

Po návštěvě nádvoří univerzitního rektorátu následoval přesun družiny na Horní náměstí, kde tři krále přivítaly děti z mateřské školky Ovečka a dětské skupiny Lištička.

Na náměstí promluvil primátor města Olomouc a pochválil učitelský sbor, podílející se na výchově dětí. „Děkujeme paním učitelkám a pánům učitelům, že nejmladším generacím předáváte lidové tradice a zvyky, které jsou součástí naší kultury, a také sdílíte hodnoty, které jim budou k užitku během jejich dospělého života,“ řekl Žbánek. Kromě dětí z mateřské školky Ovečka zazpíval také operní sbor Moravského divadla Olomouc pod vedením sbormistryně Lubomíry Hellové, který doprovázel královskou družinu po celý den, protože zpěv písní ke koledování neoddělitelně patří.

 

Zkratka K+M+B+ je běžně vykládána jako iniciály tří králů, Kašpar, Melichar a Baltazar. Ve skutečnosti se však jedná o zkratku požehnání - Christus mansionem benedicat – Kristus žehnej tomuto domu (po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet). Tři křížky pak symbolizují Nejsvětější Trojici a nejedná se tedy o spojovníky mezi jmény králů.

Hasiči, policie i úředníci přivítali průvod s radostí

Před zakončením tříkrálového průvodu se družina přesunula k Hasičskému záchrannému sboru Olomouckého kraje, následovala návštěva olomoucké Státní policie a úřadu Olomouckého kraje. Tři králové a ředitel Arcidiecézní Charity společně poděkovali za práci, kterou zaměstnanci institucí vykonávají. „Je to opravdu vzácná příležitost, že za vámi přicházíme se třemi králi z Východu, jež k vám jdou s poselstvím a možností přispět na potřebné,“ řekl Keprt a dodal, že navštívené instituce, politiky, biskupa olomoucké arcidiecéze a Charitu pojí právě slovo „služba“.

Poděkování zaznělo i ze stran zástupců institucí. „Já i mí kolegové a kolegyně jsme velmi poctěni vaší návštěvou a děkujeme, že jste si na vaší cestě vybrali také hasičský záchranný sbor,“ zaznělo z úst Karla Koláříka, ředitele hasičského sboru. Radost a poselství, které Tři králové přinesli, ocenilo také ředitelství státní policie. „Dovolte mi poděkovat za vaši návštěvu a za to, že jste nám umožnili zpomalit a zamyslet se, jelikož život je rychlý a někdy se neumíme zastavit a popřemýšlet,“ řekl Tomáš Landsfeld, ředitel státní policie Olomouc a vyzval všechny účastníky ke štědrosti.

Vstoupit do nového roku dobrým skutkem

Tři králové vyrazili do ulic poprvé v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi a obnovili tak starodávnou lidovou tradici. Koledníci šíří mezi lidmi boží požehnání a poselství milosrdné lásky a prosí přitom o příspěvek pro lidi v nouzi. Tříkrálová sbírka je též svátkem solidarity. Pro koledníky i dárce představuje unikátní příležitost k tomu začít nový rok dobrým skutkem.

V roce 2023 Charita Olomouc podpoří z Tříkrálové sbírky vybudování čtyř malometrážních bytů a chráněných dílen včetně zázemí služeb pro lidi s duševním onemocněním, opětovně důstojné zaopatření zemřelých klientů střediska Samaritán a rozvoj domácí hospicové péče na Olomoucku.

 

Do Tříkrálové sbírky přispěl i pan Pavel. Foto Oblastní charita Znojmo

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka je největší dobročinnou sbírkovou akcí v České republice. Do její organizace a průběhu koledování se každoročně zapojí více než 70 tisíc dobrovolníků, kteří do kasiček vyberou desítky milionů korun (v roce 2022 to bylo 141 438 493 Kč, za celou dobu existence sbírky už 1,5 miliardy korun). Vykoledované peníze pomohou statisícům lidí v nouzi prostřednictvím Charity Česká republika.

Kdy a jak se koleduje

Malé, mladé i starší koledníky Tříkrálové sbírky potkáte v ulicích s pokladničkami většinou od 1. do 14. ledna (v roce 2023 až do neděle 15. ledna), a to v doprovodu dospělé osoby, která musí mít u sebe legitimaci a na vyžádání ji předložit. Všechny pokladničky jsou zapečetěny a jejich čísla souhlasí s číslem kolednické průkazky.

On-line po celý rok

Koledníci sice po 15. lednu 2023 ulice opustí, přispět na konto Tříkrálové sbírky ale můžete celoročně jednorázově nebo pravidelně měsíčně, případně můžete zaslat také dárcovskou sms. Zadání daru on-line velmi snadno provedete na stránkách www.trikralovasbirka.cz. Dárcovské sms můžete rovněž zadat jednorázové nebo trvalé (s měsíční frekvencí) na číslo 87 777 v těchto formátech:

  • DMS KOLEDA 30 nebo DMS TRV KOLEDA 30
  • DMS KOLEDA 60 nebo DMS TRV KOLEDA 60
  • DMS KOLEDA 90 nebo DMS TRV KOLEDA 90  
  • DMS KOLEDA 190 nebo DMS TRV KOLEDA 190

 

Zdroje: město Olomouc, Charita Olomouc, trikralovasbirka.cz

Vložil: Ela Nováková