Poslední šance pozvat Adélu na večeři. Unikátní masožravé liány i rady pěstitelům na Floře Olomouc
09.06.2022
Foto: Výstaviště Flora Olomouc (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Adéla ještě nevečeřela...
Ještě do 12. června máte jedinečnou příležitost proniknout do světa masožravých rostlin plného vzácných unikátů. Výstavu Živé pasti můžete navštívit ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. K vidění jsou například dvacetileté a více než metr vysoké rostliny, masožravé liány s velkými pastmi nebo sbírka vodních masožravek.
Podobu letošní výstavy má ve spolupráci se zahradnickým oddělením Výstaviště Flora Olomouc nově na starosti zkušená pěstitelka a odbornice na masožravé rostliny Markéta Aubrechtová. „Celá expozice tak dostala nový výraz a impuls. Návštěvníky letošního ročníku proto čekal jiný zážitek než v předcházejících letech,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.
Markéta Aubrechtová se svými masožravkami
„Jako dospívající jsem byla často nemocná a nesměla svou zamilovanou čokoládu. Tak mi dědeček místo ní přinesl v květináči moji první masožravku,“ líčí budějovickému rozhlasu Markéta Aubrechtová počátek své vášně pro pěstování masožravých rostlin.
Dnes už má v Borku u Českých Budějovic masožravek plný skleník. Její koníček ji pak nasměroval i ke studiu na přírodovědecké fakultě. „Vždycky jsem chtěla objevovat nové cesty, tak jsem se vypravila za šamany do Peru či Ekvádoru a teď se chystám do Mexika,“ vypráví dál budějovickému rozhlasu sympatická maminka sedmileté dcery, která se také věnuje čínské medicíně.
Co uvidíte
„Pro letošní ročník výstavy Živé pasti se podařilo získat velmi cennou vodní masožravou rostlinu Aldrovandku měchýřkatou (Aldrovanda vesiculosa). K vidění budou i vzácné pralesní rosnatky z Austrálie, masožravé liány Láčkovky (Nepenthes) s velkými pastmi a další raritní rostliny. Je to skutečně velká a zajímavá podívaná,“ uvedl Pavel Souček, vedoucí oddělení sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Olomouc.
Snímek z výstavy Živé pasti
V expozici najdete i vzrostlé až dvacetileté exempláře rodu Špirlic (Sarracenia) s výškou přesahující jeden metr nebo kolekci masožravých rosnatek, v níž budou k vidění jak ty nejmenší – trpasličí rosnatky, tak i jedna z největších rosnatek na světě Rosnatka královská (Drosera regia).
Masožravky si můžete i koupit
Výstava je navíc prodejní, návštěvníci tak kromě samotných rostlin mohou od Markéty Aubrechtové získat i cenné rady pro jejich pěstování. Úplným začátečníkům doporučuje, aby si jako první pořídili rosnatku kapskou. Ta dokáže chytit vše od malého drobného hmyzu, jako jsou komáři nebo mravenci, až po sršně a vosy.
„Je to nejméně náročná masožravá rostlina. Pochází z Jižní Afriky, takže jí perfektně vyhovuje suché prostředí někde v bytě nad topením,“ charakterizuje rosnatku pro Deník Markéta Aubrechtová. „Důležité je, aby rosnatka stála stále ve vodě, neproschly jí kořeny a měla dostatek světla. Ideálním prostorem pro její umístění je tak okenní parapet,” dodává pro Deník.
Snímek z výstavy Živé pasti
Praktické informace
Výstava je otevřená denně od 9 do 18 hodin. Základní vstupné je 100 Kč, připraveny jsou i cenově zvýhodněné rodinné vstupenky, vstupenky pro děti od 6 do 14 let, studenty nebo seniory. Děti do 6 let mají vstup zdarma.
Vstupenky jsou k dostání na webu Výstaviště Flora Olomouc a také přímo na pokladně ve sbírkových sklenících ve Smetanových sadech.
Vložil: Andrea Morkusová