Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odešel pro mě nejlepší lev, říká ošetřovatelka o smrti Šimona. Chov lvů berberských ale nekončí

20.03.2022
Odešel pro mě nejlepší lev, říká ošetřovatelka o smrti Šimona. Chov lvů berberských ale nekončí

Foto: Zoo Olomouc (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Lev Šimon, kterého v Zoo na Svatém Kopečku všichni upřímně oplakali

Olomoucká Zoo možná brzy rozšíří svůj chov lva berberského o nové potomky. Do konce dubna do ní totiž přicestuje dvouletá samice Ayo ze Švýcarska, která se má stát partnerkou samce Thembiho, jenž se zde narodil 11. května 2018. Lvi berberští jsou kriticky ohroženým druhem, který byl ve volné přírodě vyhuben. V zajetí přežívá z velké míry právě díky chovatelským úspěchům Zoo Olomouc.

„Jejich první mláďata bychom mohli očekávat už v příštím roce,“ přiblížila pro iDnes zooložka Jitka Vokurková. Vybrat vhodnou samici pro Tembiho ale nebylo vůbec lehké. Chovných berberských lvů je málo a příbuzenských vazeb mezi nimi naopak příliš mnoho, proto je sestavení chovného páru velmi obtížné.

V současné době jsou tito lvi chováni v Evropě zhruba ve dvaceti chovatelských institucích v celkovém počtu pouhých 80 jedinců. Rozmnožují se ale jen na několika místech. Zoo Olomouc do záchrany populace berberského lva přispěla již dvaceti jedinci, historicky první lvi berberští do ní přijeli v roce 1979, první odchov se podařil v roce 1998. V ČR lvy momentálně kromě olomoucké zoo najdete ještě ve Dvoře Králové, Liberci a v Plzni. Většina z nich jsou právě olomouckými odchovanci.

 

Mladý lev Thembi

Seznamovat se budou postupně

„Samici Ayo jsou teď skoro dva roky a žije ve výběhu se svými rodiči a sestrou. S Thembim by u nás měla vytvořit nový chovný pár. Lvici dostaneme v rámci Evropského záchovného programu, což je projekt evropských zoologických zahrad,“ vysvětluje pro iDnes Vokurková. „Věříme, že v sobě najdou zalíbení a chov berberských lvů v zahradě bude úspěšně pokračovat,“ dodává.

„Zpočátku je potřeba na to jít velmi pomalu. Zvířata například dáme do ubikací vedle sebe, aby si na sebe zvykla, zpočátku přes mříže. Navzájem se tak mohou cítit, slyšet a komunikovat spolu. Až po tomto sbližování pak přijdou do přímého kontaktu. Je to dlouhý proces,“ pokračuje Vokurková.

Chov v Zoo Olomouc

Dne 19. února letošního roku v olomoucké zoo uhynul Thembiho otec, zasloužilý sedmnáctiletý chovný samec Šimon, který se za svůj život stal otcem šesti koťat a zároveň samcem s největším počtem odchovaných mláďat na světě. Jeho dva potomci z roku 2013 byli dokonce jediní narození lvi tohoto roku, které svět spatřil.

 

Samice Lilly s jedním ze svých koťat... Na Svatém kopečku mají nyní odděleně samce Thembiho a jeho matku, dále starší samici Lilly. „Zvažujeme, že bychom samici dali antikoncepční preparát, aby už nemohla mít mláďata a nedošlo k nechtěnému křížení, a připojili bychom ji k chovnému páru. Novým mláďatům by tak dělala babičku a nebyla úplně sama,“ říká zooložka Jitka Vokurková pro iDnes.cz.

Po Šimonovi teskní nejen matka Thembiho, samice Lilly, ale i jeho ošetřovatelé. „Odešel pro mě nejlepší lev, hned po svém tátovi Benitovi,“ svěřuje se pohnutě ošetřovatelka Dana Reisigová. „Jednalo se o samce vysokého věku, s chronickými potížemi pohybového aparátu, kterého sužovaly i další neduhy stáří. Netrpěl. Na výsledky příčiny úhynu čekáme. Pravděpodobně se jednalo o akutní infekci, které již nedokázal čelit. Šimon se k nám vrátí, patří sem neodmyslitelně. Jednáme s preparátorem,“ dodává zooložka Vokurková.

Krásní, ale nebezpeční

Chov lvů je krásný, ale vyžaduje i nejrůznější bezpečnostní opatření, protože se jedná o jedny z nejnebezpečnějších zvířat, chovaných v zoologických zahradách. „Je potřeba dodržovat mnoho opatření, aby se nic nestalo. Pokud už k něčemu dojde, je to většinou selhání lidského faktoru, že třeba člověk něco špatně zavře a podobně. Když je například potřeba vstoupit do vnitřní ubikace, je nutné, aby bylo zvíře zavřené ve venkovním výběhu za dalšími dvěma zábranami. Ošetřovatelé se tak ke lvům v zoo dostanou nejblíž přes mříže,“ popisuje pro iDnes způsob chovu Vokurková.

Lev berberský

Lev berberský se vyskytoval na dnešním území Afriky na sever od Sahary. S jeho vyhubením začali už Egypťané, později Římané, kteří je používali při gladiátorských hrách. V první polovině 20. let byli vyhubeni a dlouhou dobu považováni za úplně vymizelé. V 70. letech bylo ale zjištěno, že poslední zástupci poddruhu přežili v soukromé Zoo (menažerii) marockých králů. Tento lvinec se později stal základnou pro Zoo v Rabatu a 22 lvů bylo převezeno do sedmi zoologických zahrad světa, mimo jiné i do Dvora Králové. Všichni berberští lvi, kteří jsou dnes chováni v zajetí, jsou tedy potomky lvů z oné soukromé menažerie marockého krále.

 

Thembi v roce 2019, jako sotva odrostlé kotě

Berberský lev je největším poddruhem lva. Je to jediná kočkovitá šelma, u které se projevuje výrazný pohlavní dimorfismus (hříva samce), a jediná kočkovitá šelma, která žije a loví ve smečkách. Při lovu jsou aktivnější samice, při konzumaci potravy mají přednost samci. K charakteristickým znakům patří tmavá hříva, krátký a široký čenich, malé zakulacené uši s černým pruhem vzadu a velké jantarové oči se zelenou duhovkou. Delší srst slouží k ochraně před chladem, předci byli skvrnití, dnes se pouze mláďata rodí s kotěcí kresbou.

Lvi mají téměř dokonalou schopnost vidět ve tmě díky luminiscenční vrstvě, která dokáže odrážet i slabé paprsky světla –⁠ ve tmě vidí asi 6 - 7x lépe než člověk. Když jim v noci posvítíte do očí, tak díky již zmiňované vrstvě svítí. Dospělý samec dokáže na posezení spořádat až 45 kilogramů masa, troufne si i na žirafu. Samice rodí o samotě v úkrytu mláďata vážící 1-2 kilogramů. Ke smečce se vrací, až když jsou lvíčata stará šest až osm týdnů.

Vložil: Andrea Morkusová