Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Největší sbírka harmonik ve střední Evropě se stěhuje do litovelské Záložny

01.02.2022
Největší sbírka harmonik ve střední Evropě se stěhuje do litovelské Záložny

Foto: Město Litovel (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Stěhování harmonik začalo 12. ledna. O stěhování a převoz se starají Technické služby města Litovel za bezpečnostního dozoru Městské policie.

Unikátní sbírka pana Sedláčka, jejíž hodnota se podle jeho vlastních slov blíží k 10 milionům, je známá nejen v Evropě, ale i daleko za jejími hranicemi. Až dosud jste ji mohli spatřit přímo v rodinném domě Sedláčkových, nyní se ale postupně stěhuje do nově zrekonstruovaných prostor litovelské Záložny na náměstí Přemysla Otakara.

Jiří Sedláček své vášni zasvětil doslova celý život. Dlouholetý učitel hry na akordeon a zároveň opravář těchto krásných nástrojů jimi během let zaplnil většinu místností svého rodinného domu v Javoříčské ulici, který již v červenci 2011 zpřístupnil veřejnosti jako soukromé muzeum. Sbírka se však neustále rozrůstala, návštěvníků během let přibývalo a kapacita domku postupně přestávala stačit.

 

Ke slavnostnímu podpisu darovací smlouvy došlo ve středu 15. prosince. Smlouvu podepsal Jiří Sedláček a starosta města Viktor Kohout (oba na snímku).

Tehdy pana Sedláčka napadla myšlenka, že by svou sbírku věnoval městu. „Přišlo to úplnou souhrou náhod. Byli jsme u něj na návštěvě při Dnech evropského dědictví, mluvili jsme o sbírce a pan Sedláček říkal, že by nám ji rád dal. Měl podmínku, že muzeum musí být v centru, což jsme rádi splnili, protože jde o evropský unikát,“ zavzpomínal pro iDnes starosta Litovle Viktor Kohout.

Sbírka se stěhuje

Ke konečnému podpisu smlouvy mezi majitelem nástrojů a vedením města došlo ve středu 15. prosince 2021, kdy pan Sedláček předal do rukou města i kroniku svého muzea. Aktuálně tak probíhá nejen stěhování nástrojů, ale i jejich nová pečlivá evidence.

 

Ke stěhování patřila i patřičná evidence sbírky. Na snímku pracovnice městského Muzea Litovel

Budoucí muzeum harmonik tak beze zbytku vyplní Sedláčkovo přání, aby jeho sbírka zůstala pohromadě a byla soustavně přístupná nejširší veřejnosti. Jeho prostory prošly v minulém roce kompletní rekonstrukcí a nyní jsou již plně připravené k instalaci nástrojů. Své nadšení z jejich dokončení neskrýval před Olomouckým deníkem ani sám sběratel, který si pochvaluje, že se do jeho prostor konečně vejdou i velké skupiny návštěvníků: „Nové muzeum bude zaujímat plochu 120 metrů čtverečních. Věřím, že se stane velkým turistickým lákadlem.”

Muzeum v Záložně

A co všechno budete moci v jeho prostorách vidět? Jedná se o klávesové a knoflíkové akordeony, heligonky od 55 českých výrobců i atypické harmoniky vyrobené v Itálii či v Německu, přičemž mnohé z nich jsou unikáty starými až 150 let. Každý z nástrojů navíc pan Sedláček pečlivě zrestauroval a zanechal v nich tak kus svého srdce.

V připravených prosklených vitrínách jich v budoucím muzeu uvidíte zhruba 300. „Menší exponáty bude možné umístit ve větším počtu a 10 až 15 harmonik si přál pan Sedláček nechat v muzeu volně k dispozici návštěvníkům, aby si mohli hudební nástroje sami vyzkoušet,“ prozradil Olomouckému deníku místostarosta Litovle Lubomír Broza. 

 

Harmoniky v nových prostorách, teď už je čeká jen stěhování do vitrín.

„Plánujeme zde také různé workshopy. V Záložně máme sál a když bude setkání harmonikářů, dá se to spojit. O provoz se bude starat informační centrum sídlící v přízemí,“ upřesnil pro iDnes starosta Kohout.

Otevře se v dubnu

Se začátkem nové sezóny by tak mělo být nové muzeum plně připraveno na první návštěvníky. „Předpokládáme, že otevřít bychom mohli 1. dubna,“ řekl Olomouckému deníku místostarosta Broza.

Nebude se ale sběrateli po jeho milovaných nástrojích přece jen stýskat? „Nechávám si ty novější z doby po znárodnění v roce 1948, co se podle mne do muzea ani moc nehodí. Třeba je prodám a zase koupím něco cenného starého. Nechám si také harmoniky na hraní – dvě klávesové, dvě knoflíkové a tři heligonky,“ s úsměvem dodal pro iDnes Sedláček.

Vložil: Andrea Morkusová