Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když nemůže Niagára do Olomouce, vyrobí si Olomouc vlastní. Vodopád v parku má i své mouchy a kritiky

09.10.2021
Když nemůže Niagára do Olomouce, vyrobí si Olomouc vlastní. Vodopád v parku má i své mouchy a kritiky

Foto: Se svolením: Město Olomouc / Blanka Martinovská (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Nejnovější snímek olomouckého vodopádu

Bezručovy sady v Olomouci zase osvěží tekoucí voda. V roce 1965 podnik Sigma naprojektoval a uvedl v život umělý vodopád. Ten po dvaceti letech a za nezájmu města vyschnul. Letos se začalo s jeho obnovou. V plánu bylo, že by vodopád zpestřil zahájení výstavy květin, která v Olomouci probíhá každoročně v půli prázdnin. Ale nestihlo se to. Vodopád už je teď hotový, spustí se ale až na jaře příštího roku. Jeho výstavbu ovšem provázela kritika.

Kolaudací a předáním hotového díla tento týden skončila obnova vodopádu v Bezručových sadech v Olomouci. Důležitou částí předání byla i zhruba půlhodinová zkouška funkčnosti vodopádu. Vše proběhlo bez jakýchkoliv problémů, takže zástupci města stavbu převzali.

Uvidíme, obnovíme

Nový vodní prvek v parku navazuje na vodopád, vybudovaný roku 1965 společností Sigma. Ten fungoval do konce 80. let. Při úvahách o zatraktivnění městských parků se na základě archivních fotografií začalo řešit, zda by bylo vodopád možné obnovit. Po prověření situace a sanaci skaliska se potvrdilo, že obnova možná je. Následně se do projektu zapojila i společnost Sigma Group, která deklarovala, že jako sponzorský dar věnuje celou novou čerpací technologii.

 

Historický snímek vodopádu v Bezručových sadech, foto město Olomouc

Stavba vodopádu včetně vybudování podzemní nádrže, šachty pro čerpací technologii a třeba i očištění skal probíhala od jara. Její finále zbrzdily problémy se zajištěním některých odborných prací i dodávkami materiálu, i dodatečné estetické úpravy. Samotný bazén, kam bude vodopád dopadat, se začal budovat v červnu. Výsledná podoba vodopádu je vizuálně čistší, než bývala původní verze z roku 1965, kdy například potrubí bylo přiznané a vedlo po skále a hradbě z levé strany vodopádu. Nádrž původního vodopádu nebyla oválná jako dnes, ale obdélníková. Elektrorozvodná skříň je nově umístěna až za chodníkem v zeleni.

Kritika cílená a citelná

Právě elektrorozvodná skříň rozvlnila vody kritiky. Za chodník do zeleně ji projektanti umístili až poté, kdy si místní stěžovali, že je příliš na očích a hyzdí výsledný dojem z celého vodopádu. Kritiku si také vysloužilo nerezové výtlačné potrubí, které se na skále objevilo v létě. Tu tedy nechalo město schovat pod beton. Následný výsledný efekt se ale nelíbí iniciativě Zachraňte Floru Olomouc, ta na svém Facebooku u fotky vodopádu napsala: „Jsme známí tím, že na hnusných místech po celém městě sázíme kytky. Co byste nám poradili tady, milí přátelé?“ Ale právě dobře mířená kritika celého projektu donutila olomoucké zastupitele, aby projektu přiklepli další čtvrt milionu korun na tyto estetické úpravy.

 

Takto vodopád vypadal v létě...

Zbývá jen kosmetika prostoru

Vodopád funguje na principu uzavřeného okruhu vody, do něhož bude při ztrátách odpařením voda doplňována z cisterny. V oběhu je okolo deseti kubíků vody. Při plném provozu bude nádrž naplněna zhruba do poloviny schodů tak, aby na těch nejvyšších stupních bylo možné sedět. „Vodopád je hotový, čekají ho už jen malé kosmetické úpravy, například ozelenění prostoru okolo nádrže,“ uvedl provozní ředitel Výstaviště Flora Olomouc Jiří Svačinka. Mírně upraveno bude ještě právě kritizované zakrytí potrubí. V úvahu připadá natření betonového povrchu, aby se barevně přiblížil okolním skaliskům. „Předpokládáme, že nějaký drobný zásah provedeme ještě v horní pasáži, která nám nepřipadá úplně na sto procent. Nějaká drobná modelace tam pravděpodobně nastane,“ dodal Svačinka.

Cena za krásu a vstřícnost místních firem

Celkové náklady na obnovu vodopádu včetně dodatečných estetických úprav jsou přibližně 2,3 milionu korun včetně daně. Bez vstřícnosti regionálních firem, tedy sponzorského daru Sigma Group a snížené ceny stavebních prací od IDS Olomouc, by byla stavba výrazně dražší. Vodopád bude slavnostně spuštěn při začátku jarní sezóny 2022 a měl by být v provozu až do podzimu. Na rozdíl od vodopádu původního, kam se voda pouštěla jen v letní sezóně o nedělích.

 

...a takhle vypadá dnes.

A jak často se lidé budou moci pokochat padající vodou? „Určitě to bude častěji, než býval spuštěný původní vodopád, který tekl jen při floristických výstavách a v létě snad i o víkendech,“ uvedl náměstek primátora města Olomouce Martin Major. Původně byl vodopád vytvořen z trochu komerčních důvodů. Podnik Sigma na něm chtěl demonstrovat sílu svých čerpadel. „Myslím, že to je nový atraktivní prvek, který si najde spoustu fanoušků, a že by si ho lidé měli užít více než jen při výstavách,“ dodal Major.

Vložil: Kamil Fára