Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

70. léta, to zuřila normalizace, za ni ale umění přece nemůže. Ze Studánky mládí ochutnají olomoučtí žáci ZŠ, co ale reliéf Hrající si děti?

20.06.2021
70. léta, to zuřila normalizace, za ni ale umění přece nemůže. Ze Studánky mládí ochutnají olomoučtí žáci ZŠ, co ale reliéf Hrající si děti?

Foto: Město Olomouc (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Primátor Mirek Žbánek (vpravo) si prohlíží nové umístění mozaiky Studánka mládí

Krásná mozaika Studánka mládí byla kvůli zateplování budovy MŠ Nedvědova v Olomouci přesunutá do depozitáře města. Je tomu dva roky. A pak se hledalo, kam s ní. Na nově zateplenou budovu mateřské školy už se nehodila, a přitom byla velká škoda nechat ji v depozitáři bez povšimnutí a nechat ji objevit až příští generace. Umění má být na očích, ne ve skladu. Nakonec se místo našlo. Mozaika se přestěhovala cca o 100 metrů od původního místa. Na fasádu ZŠ Nedvědova. Ale to není všechno, v Olomouci mají nástěnná umělecká na depozitář smůlu. Skončilo v něm totiž ještě jedno umělecké dílo.

V posledních dvou letech nebyla k vidění půvabná skleněná mozaika, která dříve zdobila stěnu vedle vchodu mateřské školy Nedvědova. Při rekonstrukci vnějšího pláště budovy byla mozaika sejmuta a už se na své původní místo nevrátila. Přestěhovala se totiž na čas do městského depozitáře, kde čekala, až město najde to správné místo pro její novou instalaci. „A takové vhodné místo jsme v závěru loňského roku opravdu našli,“ říká primátor Mirek Žbánek, který přesun hodnotné mozaiky z depozitáře zpět na stěnu inicioval. Projekt k nové instalaci díla následně zpracoval olomoucký akademický sochař Martin Lubič.

 

Mozaika Studánka mládí

Mozaika nazvaná Studánka mládí, která vznikla v letech 1976 až 1977 ve spolupráci známé olomoucké grafičky Anny Grmelové a mozaikáře Františka Tesaře, se nyní přesunula na čestné místo ve vestibulu nedaleké základní školy. „Jsem rád, že mozaika i nadále zůstává mezi dětmi, kam odjakživa patřila, a navíc bude chráněna před vandaly i rozmary počasí, které jí moc neprospívaly,“ dodal primátor. Ve vestibulu okolo rozměrného výtvarného díla s poetickým motivem budou chodit nejen zdejší školáci, ale i veřejnost, protože právě tudy vede cesta k bazénu a dalším sportovištím, která využívají různé sportovní oddíly.

 

Studánka mládí

„Kompozice zasazená v nepravidelném rámci představuje sedící dívku, která drží džbánek s vodou. Ve zvlněné krajině ji doprovází ptáček, holubice a páv. Z dochovaných archivních zpráv se dozvídáme, že mozaika měla být hotová do konce prosince roku 1976,“ popisují v databázi uměleckých děl na webu sochyamesta.cz Václav Dvořák a Jan Jeništa. Dílo měří na výšku 150 a na šířku 130 centimetrů. Mozaika je ze štípaných skleněných kostek a je zasazená v rámu o hloubce 5 centimetrů. Vznikla v roce, kdy v olomoucké městské části Povel začala fungovat nová základní škola.

 

Jsou tu další v depozitáři

Studánka mládí měla štěstí. Vrátila se na veřejnost a může dělat dál radost. Ale ne všechna umělecká díla mají to štěstí. V Olomouci do depozitáře odcestoval pískovcový reliéf Hrající si děti. Původně zdobil MŠ Škrétova, ale při rekonstrukci překážel, tak byl odstraněn. V depozitáři teď čeká na nové umístění. Marně? Snad ne.

 

Školka Sedmikráska na Škrétově ulici ještě před rekonstrukcí fasády. U vchodu je vidět reliéf Hrající si děti, který se původní místo nemohl vrátit z technických důvodů, „vzhledem k tloušťce izolace, která je 28 cm, a vysoké hmotnosti kamenného reliéfu nebylo technicky možné zajistit umístění reliéfu zpět na jeho původní místo,“ uvedla tisková mluvčí města Radka Štědrá. Dnes je fasáda banánově žlutá a na místě pískovcového reliéfu je namalované logo školky. Foto Daniel Rybka

Krajské listy.cz se obrátily na tiskové oddělení Magistrátu města Olomouc s otázkou, jaký město chystá pro reliéf osud. „Pískovcový reliéf Karla Lenharta Hrající si děti byl umístěn na zdi jiné školy, konkrétně MŠ Škrétova 2. Po zateplení budovy se už na ni nemohl z technických důvodů vrátit. Momentálně je uložen v depozitáři Správy nemovitostí Olomouc, tato instituce plus odbor školství magistrátu pro něj hledají náhradní umístění. Záměrem je co nejdříve reliéf vrátit na nějakém vhodném místě na oči veřejnosti,“ prozradil nám Michal Folta z tiskového oddělení. Snad se reliéf vrátí na veřejnost, pro svou váhu je těžké jej umístit na polystyrenem zateplené budovy. A tak hledání vhodného místa nebude snadné.

Vložil: Kamil Fára